Baník smazal dvougólový náskok Středočechů, body ale putují do Boleslavi

9. 3. 2020 20:01
Fotbalisté Ostravy podlehli v dohrávce 24. kola první ligy Mladé Boleslavi 2:3 a propásli možnost poskočit na třetí místo tabulky.
Tomáš Smola z Ostravy a Alexej Tatajev z Boleslavi v zápase 24. kola první ligy
Tomáš Smola z Ostravy a Alexej Tatajev z Boleslavi v zápase 24. kola první ligy | Foto: ČTK

V dramatickém utkání Baník sice dotáhl dvoubrankovou ztrátu, ale o vítězství hostů rozhodla v 88. minutě vlastní branka Romana Potočného. Domácí Patrizio Stronati zahrával dvě penalty a jednu z nich za stavu 1:2 neproměnil.

Ostrava v lize s Mladou Boleslaví nevyhrála podesáté za sebou a po osmi kolech nebodovala. Středočeši v nejvyšší soutěži zvítězili po pěti zápasech a posunuli se na páté místo tabulky o bod za Slezany.

"Stoprocentně jsme spokojeni, už jsme potřebovali vyhrát. Říkali jsme si, že pořád jezdíme na výjezdy jak výletníci. Moc bodů jsme z venku nepřivezli," řekl novinářům mladoboleslavský záložník Lukáš Budínský, jehož tým si připsal teprve druhé venkovní vítězství v ligové sezoně.

Baník po středečním pohárovém debaklu 0:5 na Spartě vstoupil bídně i do ligového utkání a už po čtvrthodině musel dohánět dvougólovou ztrátu. Laštůvku v osmé minutě takřka znehybnil přesnou ranou z 25 metrů Budínský a mohl slavit svůj devátý gól v ligové sezoně. Pro Středočechy to byla první branka v jarní části nejvyšší soutěže.

Domácí se v úvodu hledali a soupeř toho využíval. Po rychlém kontru z levého křídla byl Budínský kousek od dalšího gólu, ale svým volejem trefil na brankové čáře stopera Stronatiho. Hosté si to vynahradili záhy: Zelený zatáhl akci z levé strany, uvolnil Ladru, který se ve vápně rychle zorientoval a přízemní střelou zvýšil na 2:0.

Ostrava se těžce zvedala z dvoubrankové ztráty, Laštůvka měl plné ruce práce s točící se Douděrovou bombou z dálky. Po půlhodině Baník vyrovnal hru a v závěru půle se dostával k tlaku. Nakonec se dočkal i kýženého snížení před přestávkou. Zákrok na Smolu uvnitř vápna po poradě s videorozhodčím sudí Dubravský překvalifikoval na faul a Stronati z penalty ve 43. minutě zamířil po zemi k tyči.

Domácí i po změně stran na soupeře vlétli a z tlaku si vytvořili velkou šanci po rychlé souhře Kuzmanoviče a Smoly, ale De Azevedovi před prázdnou brankou chyběl asi krok.

Boleslav nápor Baníku na chvíli otupila po hodině hry. Ladra měl i slibnou příležitost na zvýšení skóre, ale jeho pokus v 65. minutě Laštůvka vytlačil na roh. Pak Ostrava znovu stupňovala tempo. Střídající Buchta si důrazem ve vápně v 77. minutě vynutil další penaltu na Zeleném, ale Stronati repete nepřidal a Šeda jeho pokus do středu branky vyrazil.

"Věřil jsme si na to, ale bohužel jsem to neudělal dobře," uvedl Stronati. "Do poločasu jsme snížili, v kabině jsme si řekli, že do druhé půle vletíme, což se nám, myslím, povedlo. Pak jsem nedal penaltu, což mě mrzí, byla to škoda. Dalo se to ještě otočit," dodal Stronati.

V hektickém závěru se přesto domácím na chvíli srovnat povedlo: centr propadl až na zadní tyč ke Svozilovi, který v 85. minutě ve skluzu skóroval. Jenže po třech minutách po velkém závaru v ostravském vápně a několik střelách a skončil míč za brankovou čarou, což rozhodlo o vítězství Boleslavi.

"Řekl bych, že jsme šli konečně do standardky s patřičným důrazem. Asi třikrát se to k nám odrazilo, měli jsme i štěstí, urvali jsme to tam a dotlačili," řekl Budínský.

Ostrava po dobrém vstupu do jara pod trenérem Lubošem Kozlem podruhé za sebou prohrála. "Jsem zklamaný. Byli jsme potrestáni za úvod utkání, kdy jsme do toho zápasu nevstoupili dobře, hráli jsme pomalu a nebyli důrazní," uvedl Kozel.

24. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 2:3 (1:2)

Branky: 43. Stronati z pen., 85. Svozil - 8. Budínský, 15. Ladra, 88. vlastní Potočný. Rozhodčí: Dubravský - Podaný, Dresler - Machálek (video). ŽK: Hrubý, Potočný, Procházka, Svozil - Tatajev, Pudil, Douděra. Diváci: 8667.

Ostrava: Laštůvka - Fillo (35. Procházka), Svozil, Stronati, Fleišman - Jirásek, Hrubý (82. Reiter) - De Azevedo (67. Buchta), Kuzmanovič, Potočný - Smola. Trenér: Kozel.

Mladá Boleslav: Šeda - Křapka, Tatajev, Pudil, Zelený - Hubínek, Janošek - Douděra (78. Fulnek), Budínský, Ladra (83. Mazuch) - Jiří Klíma. Trenér: Weber.