Sparta po pěti a půl letech vyhrála derby, Slavia v lize padla po 54 zápasech

Triumf v derby oslavili fanoušci Sparty dýmovnicemi. Zápas sledoval i Štěpánek
Sparťané porazili svého odvěkého rivala z Edenu 1:0.
V derby se Sparta z výhry radovala poprvé od března 2016.
Jubilejní 300. pražské derby rozhodl ve 42. minutě z přímého kopu premiérovou brankou v české nejvyšší soutěži Lukáš Haraslín.
Do letenské VIP lóže našel cestu i bývalý úspěšný tenista Radek Štěpánek.
Aktualizováno 3. 10. 2021 23:19
Fotbalisté Sparty zvítězili ve šlágru 10. kola první ligy v dlouhé přesilovce nad Slavií 1:0. Jubilejní 300. pražské derby rozhodl ve 42. minutě z přímého kopu premiérovou brankou v české nejvyšší soutěži Lukáš Haraslín jen pár chvil poté, co byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Aiham Ousou.

Sparťané porazili městského rivala po 14 vzájemných soutěžních zápasech a premiérově od března 2016. Slávistický obhájce titulu v lize utrpěl porážku poprvé od loňského března po rekordních 54 duelech. V sezoně nejvyšší soutěže už není tým, který by neprohrál.

Sparta před 17 093 diváky podruhé za sebou v lize vyhrála a dostala se o bod před Slavii na druhé místo tabulky. Na vedoucí Plzeň ztrácejí Letenští čtyři body. Vršovický celek má k dobru odložený zápas s Olomoucí.

Zatímco sparťanský trenér Vrba postavil totožnou základní sestavu jako ve čtvrtečním vítězném duelu skupiny Evropské ligy s Rangers (1:0), jeho protějšek Trpišovský oproti prohře na hřišti Feyenoordu Rotterdam 1:2 v Evropské konferenční lize udělal pět změn.

"Tento týden byl pro nás hrozně důležitý a my jsme ho zvládli. Za to jsem strašně rád. Upozorňoval jsem hráče, že to bude podobný zápas jako s Rangers. I oni jsou silní na míči a mají skvělé fotbalisty jako Slavia. Čekali jsme na příležitost, která přišla a dali jsme gól," řekl Vrba na tiskové konferenci.

V šesté minutě Hložek po rohovém kopu nastřelil paži slávisty Schranze, rozhodčí Berka však nechal pokračovat ve hře. Vzápětí Ousou hlavou sklepl míč Mandousovi do protipohybu, hostující brankář ale zabránil v jeho cestě do sítě.

Ve 14. minutě Masopust z autového vhazování našel ve vápně Kuchtu, který přetlačil Panáka, ale svůj 100. ligový start gólem neoslavil, jelikož zblízka Nitu nepřekonal. Lingrova dorážka skončila vedle. Po necelé půlhodině se k první větší šanci dostali i domácí. Pešek rozehrál standardní situaci nakrátko na Haraslína, jehož střelu z úhlu před brankou odkopl jeden z bránících slávistů.

Ve 34. minutě se Pešek probil přes několik protihráčů až do šestnáctky, jenže Mandous jeho prudkou ránu vyrazil na roh. O sedm minut později stoper červenobílých Ousou na hranici vápna nedovoleně zastavil Haraslína a sudí Berka ho po druhé žluté kartě vyloučil.

Domácí využili přesilovku okamžitě, když Haraslínův přímý kop z 23 metrů Schranz nešťastně srazil do Mandousova protipohybu. Pětadvacetiletý slovenský záložník vstřelil ve čtvrtém ligovém duelu v dresu Letenských první gól. Slavia inkasovala proti Spartě po čtyřech soutěžních zápasech.

"Ivan (Schranz) stál ve zdi, viděl jsem balon celou dobu. Šel jsem po něm doprava, Ivan mi chtěl pomoct a roztáhnout se, bohužel míč tečoval do protipohybu. Už jsem se nestihl vrátit a chytit tu střelu. Byl to hodně smolný gól," litoval Mandous.

"Derby jsem nerozhodl jen já, ale celé mužstvo. Dohady jsou vždy před takovou standardkou, věřil jsem si ale na ni. V prvním momentě jsem to chtěl zahrát trošku jinak, ale potom jsem si všiml, že brankář míč absolutně nevidí. Že pokud napálím míč na jeho stranu, tak to tam padne. Naštěstí to bylo s malou tečí," uvedl Haraslín. Vzápětí se agilní křídelník prodral do šestnáctky a Mandous na poslední chvíli odvrátil balon před dobíhajícím Minčevem.

Do druhého poločasu místo slávisty Samka naskočil k nevoli domácích fanoušků bývalý sparťan Stanciu. "Inkasovali jsme takový vlastní gól, což byla těžká situace. I tak jsme se snažili se zápasem něco udělat. Bohužel jsme museli improvizovat tím, že jsme přišli o dalšího stopera, hráči byli na netradičních postech. Chtěli jsme se nedostat pod tlak, podržet míč a snažit se přes standardní situace a běžecký souboj zápas vyrovnat, což se nám moc nedařilo," prohlásil Trpišovský.

Domácí mohli ihned po změně stran navýšit vedení, jenže Haraslín trefil pouze Mandouse. Stanciu poté z dálky protáhl svého spoluhráče z rumunské reprezentace Nitu. Po téměř hodině hry osamocený Haraslín prováhal zblízka možnost zakončit a neuspěl ani Hložek.

Kouč Trpišovský poté poslal na trávník záložníka Plavšiče, který do Edenu přišel v létě právě ze Sparty. Domácí příznivci ho "přivítali" ohlušujícím pískotem. V 83. minutě Pavelkova přízemní rána skončila na boční síti. Hosté si nevypracovali výraznější příležitost ani v rozkouskovaném závěru.

Sparta porazila na Letné Slavii po šesti soutěžních zápasech a pod Vrbou neprohrála ani ve 14. domácím ligovém duelu. Červenobílí venku v nejvyšší soutěži našli přemožitele po 27 utkáních. "Zápas byl až do konce hodně dramatický. V závěru jsme to uhráli velice kvalitně a zkušeně a zaslouženě jsme vyhráli 1:0," prohlásil Vrba.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Branka: 42. Haraslín. Rozhodčí: Berka - Hájek, Kříž - Franěk (video). ŽK: Pavelka, Dočkal, Sáček, Nita - Ousou, Köstl (asistent trenéra), Kuchta, Krmenčík, Bah, Trpišovský (trenér), Traoré, Bořil. ČK: 41. Ousou. Diváci: 17.093.

Sparta: Nita - Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko - Pešek, Pavelka, Sáček, Hložek (89. Pulkrab), Haraslín (72. Polidar) - Minčev (65. Dočkal). Trenér: Vrba.

Slavia: Mandous - Masopust (77. Traoré), Ousou, Holeš, Bořil - Samek (46. Stanciu), Ševčík - Bah, Lingr (65. Olayinka), Schranz (77. Krmenčík) - Kuchta (62. Plavšič). Trenér: Trpišovský.