Adámková jednala správně, tvrdí dál komise. Zákrok na sparťana byl prý "bezohledný"

2. 5. 2023 14:59
Komise rozhodčích dál trvá na tom, že videosudí Jana Adámková postupovala v nedělním utkání 30. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Libercem a Spartou (1:3) správně, když upozornila sudího Dominika Starého na střet domácího záložníka Lukáše Červa s Tomášem Wiesnerem v páté minutě nastavení. Pražané díky tomu z následně nařízené penalty vstřelili vítězný gól.
Sparťan Wiesner se při utkání v Liberci dožaduje po rozhodčím Starém odpískání penalty. Nakonec uspěl... | Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Arbitr Starý nechal původně kontakt obou hráčů bez povšimnutí, a když zamířil k monitoru, zdálo se, že řeší možné vyloučení sparťana Patrika Vydry.

Červův střet s Wiesnerem se odehrál těsně poté, co kolem nich proletěl míč.

"Červ zasáhl soupeře podrážkou do lýtka. Je to zákrok, kterému my rozhodčí říkáme bezohledný," prohlásil dnes místopředseda komise rozhodčích Libor Kovařík.

"Dává se za něj žlutá karta. VAR má instrukce v těchto případech, kdy tam už míč není, aby do toho šel v případě, kdy se uděluje žlutá karta. Tohle je ten případ," tvrdil Kovařík.

Postup Adámkové vyvolal řadu nesouhlasných reakcí, podle nichž neměla do situace vstupovat, neboť se nejednalo o "zjevné pochybení" hlavního arbitra.

Kovařík však videorozhodčí nadále obhajuje.  "V lednu na Tenerife jsme měli školení a prezentaci od (předsedy komise rozhodčích UEFA) Roberta Rosettiho. Takhle to chce i UEFA," tvrdil Kovařík.

"Říkají tomu 'late tackle'. (pozdní zákrok) Když už míč projde a je to na žlutou kartu, má do toho VAR jít. Jana (Adámková) to udělala v souladu s instrukcemi UEFA," prohlásil Kovařík.

Naopak Vydrův zákrok na střídajícího Karola Mészárose rozhodčí Starý správně potrestal žlutou kartu. "Trefí ho nártem, pro nás tohle není červená. Je to čistá žlutá karta, ani to není hraniční situace," uvedl Kovařík.

Sparta z nařízené penalty v 11. minutě nastavení zásluhou Awera Mabila otočila skóre na 2:1. Australský reprezentant už předtím v 90. minutě vyrovnal rovněž z pokutového kopu po střetu Gigliho Ndefeho s Janem Kuchtou.

I tato situace vyvolala spory, podle komise rozhodčích Starý nařídil tuto penaltu správně. Libereckého obránce navíc po druhé žluté kartě vyloučil.

Sparta díky velmi kontroverznímu vítězství a souběžné nečekané remíze Slavie s Hradcem Králové 1:1 půjde do nadstavbové skupiny o titul z prvního místa o dva body před městským rivalem, navíc ho přivítá doma.