reklama

Berbr už si brousí zuby na Poláka Listkiewicze. Novým šéfem ligových rozhodčích se může stát Wilczek

Do konce června by mělo být jasné, jestli u českých sudích bude pokračovat Michal Listkiewicz. Do konce června by mělo být jasné, jestli u českých sudích bude pokračovat Michal Listkiewicz. autor: ČTK
Polského experta Michala Listkiewicze přivedl loni k ligovým rozhodčím Miroslav Pelta. Ten už není předsedou asociace, jeho ochranná ruka zmizela a Polákovo setrvání ve funkci je v ohrožení.

Praha - Loni přišel, aby se svět českých rozhodčích stal vůči veřejnosti transparentnějším a důvěryhodnějším. Michal Listkiewicz a jeho komise škrtli z ligy nejkontroverznější jedince v čele s Michalem Patákem, zveřejňovali pravidelně svá hodnocení sudích včetně trestů. A připravovali také zavedení videa.

Pelta už není předsedou FAČR, z vazby poslal rezignaci. Logické, ale cítí se nevinný, říká právník Pelta už není předsedou FAČR, z vazby poslal rezignaci. Logické, ale cítí se nevinný, říká právník Čtěte zde

Jenže je to právě Michal Listkiewicz, ke kterému lze asi nyní přilepit visačku s nápisem Nejohroženější osoba ve Fotbalové asociaci ČR. Muž, který ho loni přivedl, tedy Miroslav Pelta, už není šéfem asociace, jeho ochranná ruka zmizela,

A není žádným tajemstvím, že s Polákovým příchodem na Strahov vždy ostře nesouhlasil český místopředseda Roman Berbr, který má nyní v asociaci rozhodující slovo.

Roman Berbr je sám bývalý sudí - a na potkání vám řekne, že už s rozhodčími léta nemá nic společného. Nejspíš právě proto v době panování své partnerky Dagmar Damkové nad českou komisí rozhodčích nevynechal jediný seminář určený mužům a ženám s píšťalkami a praporky. A podle svědectví dnes už bývalých rozhodčích Libora a Tomáše Kovaříkových či Antonína Korduly se na nich Berbr choval jak autoritativní pán a vládce nad rozhodcovskými životy a kariérami.

Příchodem Listkiewicze tohle všechno skončilo, Berbr loni ztratil nad komisí rozhodčích přímý vliv. A to nyní, před ligovou sezonou, jejíž vítěz má velkou šanci postoupit přímo do Ligy mistrů, těžko nechá jen tak.

Na Listkiewicze už se připravuje argumentační past, která vychází z finanční nákladnosti jeho služeb pro FAČR. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to nedávno naznačil i Martin Malík, ředitel STES, který s Berbrovou podporou kandidoval na pozici předsedy asociace. Ani on, ani Petr Fousek však v pátek na volební valné hromadě neuspěli, další volby se uskuteční do konce roku.

Fotbal nového předsedu nemá, Češi se s Moravany neshodli. Prodloužili proto mandát současnému vedení Fotbal nového předsedu nemá, Češi se s Moravany neshodli. Prodloužili proto mandát současnému vedení Čtěte zde

"Ohledně pana Listkiewicze je tu i ekonomické hledisko celé věci. Ze strany Mirka Pelty tu byla viditelná snaha vtisknout té oblasti transparentnost, a to v situaci, kdy peníze víceméně nehrály roli. V dnešní situaci, kdy nevíme přesně, jak to s dotacemi bude, jsou ty peníze už poměrně silným argumentem. Budeme muset jednat," zmínil Malík.

Podle informací Aktuálně.cz bral Listkiewicz u FAČR zhruba 4000 eur měsíčně, což činí 108 000 korun. Vedle toho mu asociace hradila dopravu a ubytování.

Jak známo, aféra Miroslava Pelty, obviněného z manipulování státních dotací, měla za následek přinejmenším dočasné zablokování přísunu peněz ze státních zdrojů. Proto nyní na Strahově počítají každou korunu.

Listkiewicz je ochoten uskrovnit se na poloviční příjem

Podle informací Aktuálně.cz už v této situaci Michal Listkiewicz informoval generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepku, že by ve své práci rád pokračoval a že je ochoten akceptovat snížení své odměny na polovinu.

Fotbalová federace si volí předsedu. Favoritem je Malík, protiberbrovskou opozici zastupuje Fousek Fotbalová federace si volí předsedu. Favoritem je Malík, protiberbrovskou opozici zastupuje Fousek Prohlédněte zde

Nejbližší zasedání výkonného výboru FAČR je svoláno na úterý 27. června. Lze očekávat, že na něm Roman Berbr, který nyní spolu s dalším místopředsedou Zdeňkem Zlámalem asociaci řídí, vyrukuje s nápadem současnou komisi rozhodčích rozmetat a nahradit.

Vedle Listkiewicze bude ze současné komise prvním dalším mužem na odstřel nejspíše Václav Krondl, jehož osobní vztahy s berbrovskou suitou, již kolem svého náčelníka vytvářejí Dagmar Damková, Miroslav Tulinger či Miroslav Liba, jsou dlouhodobě vyhrocené na maximum.

V zákulisí už se začíná spekulovat, kdo by případnou novou komisi mohl jako její šéf převzít. Zmiňován bývá Martin Wilczek jakožto asistent rozhodčího a dlouholetý parťák Pavla Královce. Po jeho boku spolu s Antonínem Kordulou nechyběl třeba při řízení semifinálového zápasu OH 2012 v Londýně, ve kterém Brazilci porazili Koreu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Napětí, sebejistý Berbr a další mocní českého fotbalu. Tak se (nez)volil nový předseda Napětí, sebejistý Berbr a další mocní českého fotbalu. Tak se (nez)volil nový předseda Prohlédněte zde
reklama