Rosický se trefil a pomohl Spartě k vítězství, Boleslav se dočkala poprvé tří bodů

Aktualizováno 10. 9. 2017 19:50
Velký příběh viděli diváci na Letné, kde Sparta porazila Karvinou 2:0. První gól vstřelil Tomáš Rosický, který nastoupil do základní sestavy po 17 letech. Až v šestém ligovém kole se Mladá Boleslav dočkala první výhry. Porazila totiž doma Brno 3:0 a opustila poslední místo české nejvyšší fotbalové soutěže.
Tomáš Rosický
Tomáš Rosický | Foto: ČTK

Praha - Sparta se dotáhla na čtvrté místo poté, co v šestém kole nejvyšší fotbalové soutěže porazila doma Karvinou 2:0. První gól vstřelil Tomáš Rosický, který nastoupil v základní sestavě Letenských po 17 letech.  Po rohu pak zvýšill stoper David Hovorka. Sparta se dostala na čtvrté místo tabulky a před derby v příštím kole ztrácí na druhou Slavii jediný bod.

Šestatřicetiletý Rosický poprvé od loňského návratu do Sparty nastoupil v základní sestavě a hned byl ústřední postavou utkání, když zakládal většinu akcí. V 17. minutě vymyslel akci, po které Lafata vysunul na křídle Zahustela, jeho střílený centr se vrátil k Rosickému a ten vstřelil svůj první gól v české lize od listopadu 2000, který náležitě oslavil. Šlo o jeho celkově devátou trefu v domácí soutěži.

Jinak však Sparta karvinskou branku v prvním poločase příliš neohrožovala. Jen Lafata pálil ve skluzu vedle. Nebezpečnější byla Karviná při brejcích, ale trápila se v koncovce. Zejména útočník Ramírez, který nahradil zraněného Wágnera.

Ještě za bezbrankového stavu utíkal obraně Janečka, sám se ale dostal z úhlu a Ramírez pak vystřelil nedůrazně. Po půlhodině hry se po chybné zpětné přihrávce Lafaty hnal Ramírez do brejku dva na dva, ale přes obránce nezakončil. V další velké šanci venezuelský útočník přestřelil a Kalabiškovu hlavičku chytil Dúbravka.

I do druhé půle vstoupila Karviná velkou šancí, ale Budínského pěknou střelu vychytal Dúbravka. Pak Sparta přeci jen zlepšila ofenzivu. Lafata nejprve hlavou trefil jen připraveného gólmana, Berkovec vychytal i Sáčka, ale po následném rohu propadl míč k Hovorkovi, který zblízka snadno vstřelil svůj premiérový gól v dresu Sparty. Při zpracování si však zřejmě pomohl rukou.

Hosté mohli snížit také po rohu, ale Košťálovi zkazil radost Dúbravka. V závěru měli domácí šance vedení navýšit, Plavšič však při sólovém nájezdu nepropálil gólmana a Kadlec z dorážky minul prázdnou branku. Sparta už si výhru pohlídala a naplno bodovala teprve potřetí z osmi utkání pod trenérem Stramaccionim. Karviná popáté za sebou ztratila.

Boleslav se proti Brnu rozstřílela

Hráči Mladé Boleslavi se dočkali první ligové výhry v sezoně. Jeden z aspirantů na pohárové příčky v utkání 6. kola porazil Brno 3:0 a odlepil se z posledního místa v tabulce na čtrnáctou pozici o skóre před dnešního soupeře.

Na konci první půle poslal favorita do vedení Tomáš Přikryl, po změně stran se při premiéře v domácím dresu prosadila posila Ruslan Mingazov a třetí trefu vzápětí přidal střídající Jan Chramosta. Zbrojovka v Boleslavi v lize nevyhrála poosmé za sebou a nenavázala na minulé vítězství nad Spartou.

Jihlava si pro první vítězství v sezoně došla po velkolepém obratu v utkání s Dukou, s kterou ještě v 88. minutě prohrávala 1:2. Pak ale vyrovnal Pavel Dvořák a v nastavení obrat dokonal Davis Ikaunieks. Na poslední příčku se o skóre propadlo Brno, které dnes prohrálo jednoznačně 0:3 v Mladé Boleslavi. Zbrojovka má čtyři body stejně jako její dnešní soupeř, Karviná i Vysočina.

6. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Zbrojovka Brno 3:0 (1:0)

Branky: 39. Přikryl, 63. Mingazov, 66. Chramosta. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Horák. ŽK: Buchta (Brno). Diváci: 2831.

M. Boleslav: Vejmola - Pauschek, Chaluš, Stronati, Fleišman - Hubínek - Přikryl (85. Jánoš), Rada (77. Mareš), Matějovský, Mingazov (65. Chramosta) - Mebrahtu. Trenér: Uhrin ml.

Brno: Melichárek - Buchta, Pavlík, Kijanskas, Jovanovič, Juhar - Pilík (87. Gáč), Polák (75. Fortes), Sedlák, Lutonský - Škoda (70. Koné). Trenéři: Dostálek a Přerost.

Sparta Praha - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 17. Rosický, 55. Hovorka. Rozhodčí: Nenadál - Koval, Kříž. Bez ŽK. Diváci: 9320.

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Mareček, Hovorka, Costa - Mandjeck, Sáček (58. M. Frýdek) - Biabiany, Rosický (86. Plavšič), Šural (62. V. Kadlec) - Lafata. Trenér: Stramaccioni.

Karviná: Berkovec - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann (56. Štepanovský) - Panák, Janečka (73. Smrž) - Kalabiška, Budínský (69. T. Weber), Letič - Ramírez. Trenér: J. Weber.

Vysočina Jihlava - Dukla Praha 3:2 (1:1)

Branka: 21. Fulnek, 88. Dvořák, 90. Ikaunieks - 23. Holenda, 71. Brandner. Rozhodčí: Proske - Kotík, Kotalík. ŽK: Nový - Ostojič. Diváci: 2462.

Jihlava: Rakovan - Nový (69. Pecháček), Tlustý, Krejčí, Keresteš - Fulnek (62. Klíma), Vaculík, Zoubele, Popovič (76. Urblík) - Dvořák, Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

Dukla: Rada - Kušnír, Ostojič, Jiránek, Podaný - Bezpalec (46. Mustedanagič), Tetour - Koval (59. Holík), Miloševič, Brandner (84. Preisler) - Holenda. Trenér: Hynek.