Plzeň těsně zdolala Dynamo, Boleslav nevyzrála na Příbram. Karviná vyhrála ve Zlíně

Aktualizováno 4. 4. 2021 18:06
Fotbalisté Plzně porazili ve 25. kole Fortuna:Ligy České Budějovice jen těsně 2:1. Mladá Boleslav remizovala s poslední Příbramí 0:0. Záchranářský souboj mohl rozhodnout domácí Tomáš Ladra, ale v 82. minutě neproměnil penaltu. Karviná při obnovené premiéře trenéra Jozefa Webera vyhrála ve Zlíně 2:1, když pokutový kop naopak ve vítězný gól zúročila.
Radost fotbalistů Plzně
Radost fotbalistů Plzně | Foto: Ladislav Nussbauer/FC Viktoria Plzeň

Západočeši před dnešním zápasem naposledy v domácí soutěži nastoupili 6. března proti Olomouci (1:0), krátce poté museli do dvoutýdenní izolace kvůli vyššímu počtu osob s covidem-19 v týmu.

Domácí Ba Loua už ve 27. vteřině vybídl brankáře Vorla k prvním zákroku. Viktoria navzdory úvodní převaze mohla ve 25. minutě inkasovat jako první. Gólman Staněk při riskantní rozehrávce trefil bývalého spoluhráče Javorka, od něhož se míč odrazil nad branku.

Plzeň pokračovala v tlaku. Vorel ještě zlikvidoval Kašovu hlavičku, ve 29. minutě ale už byl bez šance. Talověrov po rohu odvrátil balon ke Kalvachovi a ten ho výstavním volejem napálil k tyči. Pětadvacetiletý záložník skóroval poprvé v ligové sezoně.

Dynamo poté se štěstím podržel Vorel, který vyrazil Ba Louovu ránu na břevno, od něho se míč odrazil na tyčku a zpět do náruče brankáře. Budějovičtí vyrovnali v nastavení první půle. Čolič nacentroval do šestnáctky a Novák hlavou překonal Staňka. I pro jednatřicetiletého obránce to byl premiérový ligový zásah v ročníku a celkově druhý v nejvyšší soutěži.

Viktoria vstoupila hodně aktivně do druhého poločasu. Vorel nejprve zneškodnil Čermákův pokus a po chvilce Beauguelovu střelu vytáhnul na břevno. V 56. minutě už se Plzeňští dočkali. Aktivní Ba Loua vybídl v šestnáctce Faltu a ten zaznamenal premiérovou soutěžní branku v západočeském mužstvu.

Domácím se nepodařilo přidat pojistku, ale hru měli až do konce pevně pod kontrolou. Plzeň tak vyhrála osmý z posledních devíti vzájemných ligových duelů a s Budějovicemi v nejvyšší soutěži neprohrála podevatenácté za sebou.

Boleslavi nepomohla ani penalta

Boleslavští do duelu s Příbramí nastoupili v základní sestavě bez kapitána Matějovského a mohli jít brzy do vedení. Hned ve čtvrté minutě si naběhl na Preislerovu přihrávku Malínský, který překonal brankáře Šimana, jehož ale na brankové čáře na poslední chvíli zastoupil Cmiljanovič.

Domácí byli v úvodu dál nebezpečnější a o chvíli později se mohl prosadit po rohovém kopu Škoda, jenže hlavičkou minul. Příbram hru vyrovnala a rovněž si vypracovala nadějnou příležitost. Pohotová Rezkova střela však mířila jen doprostřed brány, kde ji skvěle vyrazil gólman Šeda.

Mladoboleslavský kouč Karel Jarolím, který začínal trenérskou kariéru právě v Příbrami, do druhé půle reagoval dvojnásobným střídáním a poslal na hřiště i Matějovského. Jeho hráči pak zvýšili tlak a v závěrečné dvacetiminutovce mohli několikrát rozhodnout.

Nejprve po centu Preislera a prodloužení Škody minul odkrytou branku Dancák. Následně Škoda orazítkoval hlavičkou obě tyče, než míč odkopl Rezek. Osm minut před koncem dostali domácí největší příležitost, když po zákroku Mezery na Preislera rozhodčí Marek po zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil pokutový kop.

K němu se postavil nejlepší ligový střelec týmu Ladra, avšak při pokusu o svou sedmou branku v této sezoně nasměroval míč jen vedle pravé Šimanovy tyče.

Zaváhání pak třiadvacetiletý útočník nenapravil ani při další šanci minutu před koncem. Boleslavi následně nepomohlo ani sedmiminutové nastavení a z posledních devíti domácích zápasů v lize vyhrála jediné.

Weberova vítězná obnovená premiéra

Ve Zlíně hosté vedli zásluhou Christiána Herce, v nastavení prvního poločasu vyrovnal Václav Procházka. O třech bodech Karviné rozhodl v 67. minutě Michal Papadopulos z penalty.

Weber, který Karvinou vedl už v letech 2014 až 2017, nahradil během reprezentační pauzy odvolaného Juraje Jarábka. Úvodní minuty v opatrném duelu patřily hostům, ale žádnou střeleckou příležitost si z mírné územní převahy nevytvořili.

Z gólu se jako první radovala Karviná. Mikuš se na pravé straně lehce zbavil Čanturišviliho, dobře odcentroval a volný Herc měl v šestnáctce cestu ke svému čtvrtému gólu v sezoně snadnou.

Zlínu dělala jednoduchá a účinná hra Karviné problémy, přesto se dočkal vyrovnání. V první minutě nastavení úvodního dějství dorazil Procházka střelu Youby Dramého. Šestatřicetiletý obránce se v nejvyšší soutěži trefil poprvé od května 2019.

V krátkém rozmezí začátku druhé půle měla Karviná tři šance, po nichž si mohla vzít vedení zpátky. Mikušova střela skončila těsně vedle a rána Mangabeiry orazítkovala brankovou konstrukci. Po rohu zase hlavičkoval Šindelář, jenže Dostál vytáhl míč na rohový kop.

Karviná svoji dominanci přece jen dotáhla k vítězství. Fantiš popostrčil v pokutovém území Bartošáka a pokutový kop proměnil Papadopulos, který zaznamenal sedmý gól v ročníku.

Hosté hru kontrolovali až do poslední desetiminutovky, v níž se domácí přece jen více dostali před karvinskou bránu. Šanci na vyrovnání měl Cedidla, ale zblízka minul.

Karviná oplatila Zlínu podzimní porážku 2:0 a porazila ho ve čtvrtém z posledních pěti ligových duelů. Slezané vyhráli venku v nejvyšší soutěži po pěti zápasech a poprvé od prosince. V této sezoně však získali na hřištích soupeřů 18 z celkových 29 bodů.

25. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 2:1 (1:1)

Branky: 29. Kalvach, 56. Falta - 45.+1 Novák. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Hurych - Berka (video). ŽK: Talověrov, Vais (oba Č. Budějovice). Bez diváků.

Plzeň: Staněk - M. Havel, Kaša, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (64. Šulc) - Ba Loua (71. Mihálik), Beauguel (71. Ondrášek), Falta. Trenér: Guľa.

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Talověrov, Králik, Novák - Havelka (62. Jánošík), Javorek - Čavoš, Brandner (70. Vais), Mršič (62. Mészáros) - Diop. Trenér: Horejš.

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 0:0

Rozhodčí: Marek - Váňa, Vaňkát - Hocek (video). ŽK: Antwi, Tregler (oba Příbram). Bez diváků.

Ml. Boleslav: Šeda - Fulnek (46. Douděra), Takács, Křapka, Preisler - Dancák, Budínský (72. Skalák) - Malínský (46. Matějovský), Ladra, Zmrhal (72. Drchal) - Škoda. Trenér: Jarolím.

Příbram: Šiman - Nový, Kvída, Mezera, Cmiljanovič - Tregler, Rezek (90.+3 Obdržal) - Pilík, Zorvan, Antwi (70. Lalkovič) - Lubega (57. Voltr). Trenér: Valachovič.

Fastav Zlín - MFK Karviná 1:2 (1:1)

Branky: 45.+1 Procházka - 22. Herc, 67. Papadopulos z pen. Rozhodčí: Petřík - Hrabovský, Vlček - Adámková (video). ŽK: Hlinka, Čanturišvili, Janošek - Bartošák, Smrž, S. Dramé, Santos, Papadopulos. Bez diváků.

Zlín: Dostál - Fantiš, Simerský, Buchta, Procházka - Y. Dramé, Hlinka (78. Martínez), Janošek (70. Janetzký), Čanturišvili (62. Matejov, 78. Cedidla) - Poznar, Potočný. Trenér: Páník.

Karviná: Ciupa - Mikuš, Santos, Šindelář, Mazáň - Mangabeira, Smrž (80. S. Dramé) - Čmelík (83. Ostrák), Herc (90.+3. Janečka), Bartošák - Papadopulos. Trenér: Weber.