Brno pod Haškem zabralo, dvakrát se trefil Řezníček. Bohemians hájí čtvrté místo

16. 4. 2023 18:13
Fotbalisté Brna pod novým trenérem Martinem Haškem vyhráli ve 27. kole první ligy nad Pardubicemi 2:1. Obě branky vítězů dal po změně stran nejlepší ligový střelec Jakub Řezníček, jenž tabulku kanonýrů vede s 19 trefami. Bohemians rozstříleli Mladou Boleslav 4:0, Hradec Králové přehrál České Budějovice 2:1.
Radost fotbalistů Zbrojovky Brno v zápase proti Pardubicím.
Radost fotbalistů Zbrojovky Brno v zápase proti Pardubicím. | Foto: ČTK

Zbrojovka vyhrála po šesti kolech a v neúplné tabulce poskočila na jedenácté místo. Východočeši po třetí ligové prohře v řadě zůstali poslední o skóre za Zlínem.

"Je to psychologicky velmi důležitá výhra, ale nerodila se lehce," řekl na tiskové konferenci Hašek, který po minulém kole vystřídal na lavičce odvolaného Richarda Dostálka. "Je to pro nás těžká porážka, doplatili jsme na hrubé chyby v obraně a na neproduktivitu naší ofenzivy," uvedl hostující trenér Radoslav Kováč.

Hašek udělal v sestavě několik změn. Tou nejvýznamnější bylo nezařazení Ševčíka do základní jedenáctky, jeho místo na postu ofenzivního záložníka zaujal Fousek. "Ševčík to vzal příkladně a hodně nám pomohl," prohlásil Hašek.

Brňané se do soupeře pustili s vervou a už v sedmé minutě mohl rozjásat publikum po Alliho křídelní akci Fousek, jenže vypálil těsně vedle. Na dlouhou dobu šlo o poslední možnost k otevření skóre. Pardubičtí dobře hlídali střed pole, bez problémů likvidovali i centry a postupně převzali iniciativu. V 19. minutě neuspěl se svou střelou Kostka, o pár minut později ani Hlavatý. V 35. minutě zablokoval Tijani další nebezpečný pokus Kostky.

Mdlou Zbrojovku přišel po přestávce přece jen oživit s Hladíkem i Ševčík a efekt se dostavil okamžitě. Ševčík vybojoval ve 47. minutě u rohového praporku míč, Hladík jej poslal do vápna na Řezníčka, který nekompromisně skóroval.

V 65. minutě mohl vyrovnat střídající Pikul střelou z hranice šestnáctky, ale Berkovec balon skvěle vytáhl nad břevno. Pardubice pak opět převzaly iniciativu, řadu centrů odvrátila obrana Brna, střela Janoška v 73. minutě skončila těsně nad.

O tři minuty později si Řezníček našel ideální pozici v šestnáctce a po centru Falty hlavou navýšil vedení domácích. Ke vstupu do Klubu ligových kanonýrů mu scházejí jen dvě trefy, aktuálně je na čísle 98. "Stovku neřeším, hlavní je záchrana v lize," podotkl čtyřiatřicetiletý útočník. Pardubicím v této sezoně nasázel pět gólů, při říjnovém vítězství 3:1 na jejich hřišti zaznamenal hattrick. Tabulku střelců vede o šest zásahů před Chramostou z Jablonce a Van Burenem ze Slavie.

Šanci na korekci měl v 85. minutě Hranáč, ale Berkovec míč vytáhl na roh. V nastavení snížil Krobot a pak hosté dokonce sahali po bodu, když sudí Orel pískl penaltu za kontakt Štěrby s Krobotem. Po kontrole u videa ji ale odvolal.

"Ta situace mě sestřelila, ale když se šel sudí podívat na video, už jsem se trochu uklidnil," řekl Hašek. "Já neřeším situace, které nemohu ovlivnit. Když pak sudí penaltu odvolal, tak asi nebyla," mínil Kováč.

Zbrojovka doma zvítězila po třech utkáních a už tam není nejhorším týmem v ligové sezoně.

Ve Vršovicích se slavil i návrat Morávka

Bohemians porazili Mladou Boleslav 4:0 a prodloužili sérii neporazitelnosti v nejvyšší soutěži na sedm zápasů. Skóre otevřel ve 40. minutě Jan Matoušek, druhou trefu přidal v 62. minutě Jan Kovařík. O dalších 12 minut později se prosadil Erik Prekop a skóre uzavřel v nastavení střídající Václav Drchal. "Klokani" výhrou udrželi tříbodový náskok na páté Slovácko. Mladá Boleslav je na deváté příčce neúplné tabulky.

Středočeši nevyhráli čtvrté kolo v řadě a v Ďolíčku neuspěli v šestém ligovém duelu za sebou. Pražané oplatili dnešnímu soupeři porážku 3:4 z úvodního vzájemného duelu v ligové sezoně a zdolali ho po čtyřech utkáních. "Výsledek se ale nerodil jednoduše a vůči Boleslavi je krutý, na čtyři góly to nebylo. Paradoxně byl dneska klíčem k utkání náš výkon v defenzivě, od kterého jsme se odrazili," uvedl domácí kouč Jaroslav Veselý na tiskové konferenci.

V základní sestavě "Klokanů" chyběl teprve podruhé na jaře útočník Drchal, jehož místo na hrotu zaujal nezvykle Prekop. Alespoň na lavičku se vrátil po zranění a takřka dvouměsíční absenci nejlepší střelec Pražanů Puškáč. Na druhé straně zůstal jen mezi náhradníky kapitán a tvůrce hry Matějovský. "Očekávali jsme soubojové utkání, proto nehrál. V poločase jsme se bavili, jestli ho tam neposlat, ale hrálo se hlavně vzduchem a jeho přínos by moc velký nebyl," vysvětlil trenér Mladé Boleslavi Pavel Hoftych, který v minulosti vršovický celek vedl.

Matoušek poprvé zahrozil po deseti minutách, kdy si naběhl na Jánošův dlouhý pas za obranu a přinutil Šedu k zákroku. Jediný náznak šance hostů měl po rohovém kopu Suchý, jehož hlavička skončila nad břevnem. Na druhé straně Hálův prodloužený roh dostali z brankové čáry až mladoboleslavští obránci.

Bohemians byli aktivnějším týmem a ve 40. minutě se dočkali odměny. Prekop při rychlém brejku vybídl k zakončení Matouška a ten přes obránce zamířil křižnou střelou z hranice vápna přesně k tyči. Čtyřiadvacetiletý fotbalista navázal na dvougólové představení z minulého kola v Olomouci (2:2) a potvrdil vynikající jarní formu. Rychlonohý útočník nasázel všech svých pět zásahů v ligovém ročníku v posledních pěti utkáních, do nichž nastoupil.

Stejně jako při říjnové přestřelce v Mladé Boleslavi padla většina branek až po změně stran. V 62. minutě se Kovařík prohnal po levé straně kolem Šimka a skákající míč poslal výstavní ranou do horního rohu Šedovy brány. Čtyřiatřicetiletý levonohý univerzál se trefil poprvé od listopadu a podruhé v sezoně nejvyšší soutěže.

"Každý fotbalista pozná už při kopu, jestli mu střela sedla. Tohle byl ten případ. Pak už jsem si jen vychutnával let míče," popsal Kovařík, který ale mohl být v tu dobu už na lavičce. "Trochu jsem si teď vychutnal ostatní z realizačního týmu, protože mě před gólem tři čtyři minuty přesvědčovali, ať Honzu vystřídám. Říkal jsem jim, že umí být u klíčových okamžiků, a než jsem to dořekl, tak tam byla šibenice. Ostatní jenom sklopili hlavy," usmíval se Veselý.

Čtvrthodinu před koncem navíc zpracoval Prekop míč ve vápně a technickým obstřelem přidal čtvrtý zásah v ligovém ročníku. Gólovou asistenci mu vrátil střelec úvodní branky Matoušek. Debakl završil v nastavení z dorážky Drchal, jenž pátým gólem dohnal v čele týmové tabulky střelců Puškáče s Matouškem.

"Bohemka je teď hodně produktivní, má fazonu. Ať nastoupí vepředu kdokoliv, je nebezpečný. První poločas byli domácí o něco lepší, ale dorazil nás až druhý gól. Pak už to bylo spíš o jednom mužstvu, a byť jsme se o něco snažili, v koncovce jsme byli jaloví," konstatoval Hoftych.

Více než pět tisíc diváků v Ďolíčku v závěru potěšilo i střídání uzdraveného záložníka Morávka, který se minulý rok vrátil do mateřského klubu po třináctiletém působení v německé bundeslize. Třiatřicetiletý trojnásobný reprezentant nastoupil v české nejvyšší soutěži poprvé od 17. května 2008. Bohemians i s jeho přispěním zvítězili doma v lize potřetí za sebou a opět bez inkasované branky.

Hradec se posunul na sedmé místo

Hradec zdolal Budějovice 2:1 a v domácím mladoboleslavském azylu přerušil sérii šesti porážek. Východočeši se po druhé výhře za sebou posunuli na sedmé místo tabulky. V Lokotrans Aréně se mezi 32. a 35. minutou za "Votroky" trefili Daniel Vašulín a Jakub Kučera. V 84. minutě snížil Lukáš Čmelík, ale Dynamo už třetí ligovou porážkou za sebou neodvrátilo a kleslo na třináctou příčku.

"První poločas od nás byl absolutní prů…r. Takhle se prezentovat nemůžeme, pokud chceme setrvat v první lize. Na druhou stranu si myslím, že druhý poločas už snesl parametry," řekl na tiskové konferenci českobudějovický trenér Marek Nikl, který vede tým společně s Tomášem Zápotočným.

Na královéhradecké lavičce podruhé za sebou chyběl nemocný trenér Miroslav Koubek. Stejně jako minulý týden v Brně ho v roli hlavního kouče zastoupil asistent Stanislav Hejkal. "Tato výhra nás posouvá velmi blízko záchraně, i když teoreticky můžeme spadnout do spodní skupiny," poznamenal Hejkal.

Domácí začali mnohem aktivněji. Ve třetí minutě Vašulín po Kučerově přihrávce za obranu nepřekonal Janáčka, jehož branku poté minuli Kučera a Kodeš.

Hradec se dočkal ve 32. minutě. Vašulín se otočil kolem Čoudka a přízemní střelou z hranice šestnáctky prostřelil Janáčka. Šestou brankou v sezoně nejvyšší soutěže dotáhl v týmové tabulce střelců vedoucího Kubalu, který na poslední chvíli vypadl ze sestavy vinou zdravotních problémů.

Východočeši hned za tři minuty zvýšili. Radovu dalekonosnou ránu vyrazil Janáček jen před sebe a volný Kučera zblízka poslal míč o tyč do odkryté branky. Královéhradecký záložník, jenž se vrátil po disciplinárním trestu, si připsal premiérový ligový gól v ročníku.

Budějovice kromě Adediranovy nepřesné hlavičky v prvním poločase nic nepředvedly a krátce před pauzou inkasovaly potřetí. Branka Matěje Koubka ale byla odvolána po zásahu videorozhodčího kvůli ofsajdu zakončujícího útočníka.

"Šli jsme si za vítězstvím a takovou naší hrou a napadáním, které jsme měli v tréninku, jsme se dostali do dvougólového vedení. Jenom škoda, že přišla přestávka, kdybychom hráli 90 minut v kuse, utkání zvládneme bez větších problémů," uvedl Hejkal.

Hosté vstoupili do druhého poločasu jako vyměnění. Adediran a Hellebrand nepřekonali Bajzu a pozorný slovenský gólman v 58. minutě vytáhnul Adediranovu ránu na břevno. Hradec mohl uklidnit Matěj Koubek, jenže křižnou ranou těsně minul.

"Bouřka (v kabině o přestávce) samozřejmě trošičku byla, ale teď jde o to zjistit, proč to najednou šlo. Bez střídání se to úplně otočilo, začali jsme hrát jinak, začali jsme běhat, byli jsme všude dřív. Byl to pravý opak prvního poločasu," mínil Nikl.

"Votroci" se z budějovického tlaku vymanili a vytvořili si šance. V 77. minutě brankář Janáček špatnou rozehrávkou málem daroval domácím třetí zásah, ale střídající Pudhorocký nedokázal dobře zakončit. O chvíli později Janáček předchozí zaváhání odčinil a vychytal Vašulína.

Dynamo přece jenom zápas zdramatizovalo, když v 84. minutě snížil Čmelík hlavou po centru střídajícího Sluky. Hradec ale větší drama nepřipustil, v lize nepodlehl Budějovicím popáté za sebou a částečně soupeři vrátil únorovou porážku 0:2 v osmifinále domácího poháru. Jihočeši venku v nejvyšší soutěži nezvítězili poosmé v řadě.

"Budějovice věděly, že máme problémy s náběhovostí, tím nás porazily v poháru. To se projevilo druhou půli, ale my jsme to i se štěstím ustáli," upozornil Hejkal. "Doufám, že nás výkon ve druhé půli posune a vrátíme se na tu vlnu, kterou jsme měli pár zápasů zpátky, kdy to bylo od nás herně zajímavé," dodal Nikl.

27. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - FK Pardubice 2:1 (0:0)

Branky: 47. a 76. Řezníček - 90.+3 Krobot, Rozhodčí: Orel - Horák, Leška - Machálek (video). ŽK: Pikul (Pardubice). Diváci: 5025.

Brno: Berkovec - Koželuh, Štěrba, Tijani, Granečný - Hlavica, Falta (90.+3 Blecha) - Nečas (46. Hladík), Fousek (46. Ševčík), Alli (90. Rogožan) - Řezníček. Trenér: Hašek.

Pardubice: Nita - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Kostka (87. Sychra), Hlavatý, Janošek (78. Krobot), Darmovzal (56. Pikul) - Černý. Trenér: Kováč.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 4:0 (1:0)

Branky: 40. J. Matoušek, 62. Kovařík, 74. Prekop, 90.+1 Drchal. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, L. Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Vondra - Kubista, Suchý, Karafiát. Diváci: 5279.

Bohemians 1905: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl (85. Nový), Jánoš, Jindřišek, Kovařík (79. Dostál) - Hála (68. Drchal), J. Matoušek (79. Morávek) - Prekop (79. Puškáč). Trenér: Veselý.

M. Boleslav: Šeda - Šimek (78. Donát), Suchý, Karafiát - Suchomel (70. Tomič), Mareček, Kubista (63. Skalák), Fulnek - Kušej (70. Mašek), Ladra - Škoda (78. Jawo). Trenér: Hoftych.

FC Hradec Králové - Dynamo České Budějovice 2:1 (2:0)

Branky: 32. Vašulín, 35. Kučera - 84. Čmelík. Rozhodčí: Radina - Kubr, Vyhnanovský - T. Klíma (video). ŽK: Harazim, Pudhorocký - Čmelík, J. Hora. Diváci: 690.

Hradec: Bajza - Smrž, Čech, Leibl (63. Pudhorocký) - Harazim, Rada, Kodeš, Ryneš - Kučera (86. Dvořák) - Matěj Koubek (76. Trusa), Vašulín. Trenér: Hejkal.

Č. Budějovice: Janáček - Čoudek (82. Broukal), Havel, Králik - Čmelík, J. Hora, Hellebrand, Potočný (70. Sluka) - Adediran (82. Čavoš), Hais (62. Škoda), Penner (70. Čermák). Trenér: Nikl.