reklama

"Číša" svůj boj prohrál. Plzeň uctí památku bývalého hráče při zápase se Spartou

Marián Čišovský. Marián Čišovský. autor: Tomáš Liška
Bývalý fotbalista Plzně Marián Čišovský zemřel, dvojnásobný vítěz ligy bojoval od roku 2014 s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Bylo mu 40 let. O jeho úmrtí informoval plzeňský klub na Twitteru.

"Viktoriáni, dnes je ten nejsmutnější den. S těžkým srdcem musíme oznámit, že nás navždy opustil Marián Čišovský. Upřímnou soustrast celé viktoriánské rodině," uvedli Západočeši na Twitteru.

"Způsobem, jakým bojoval až do poslední chvíle, je vzorem pro všechny, kteří musí bojovat s jakoukoli nemocí," uvedl generální manažer Viktorie Adolf Šádek. 

Viktoria uctila památku Čišovského v dnešním utkání s pražskou Spartou. Na stadionu v prostorách brány borců vzniklo pietní místo, kde fanoušci zapálili množství svíček. Plzeňští hráči měli na zádech místo své jmenovky Čišovského příjmení.

"Odchází kamarád, bojovník. Je mi smutno, temno… Děkuju Ti za vše," uvedl na sociální síti bývalý plzeňský kapitán a nyní asistent trenéra Příbrami Pavel Horváth. "Zasáhlo mě to, protože to byl můj kamarád a není to nic příjemného," přidal po dnešním utkání nadstavby o záchranu v Opavě.

"Věděli jsme, že je těžce nemocný, ale ten konec je nepříjemný. Nejvíce samozřejmě pro rodinu," uvedl Horváth. "My jsme kamarádi a budeme se samozřejmě dál snažit pomáhat rodině a budeme na něj vždy vzpomínat jenom v dobrém," dodal.

"Číšo odpočívej v pokoji. Dnes odešel legendární obránce a fantastický člověk. Dohlídni tam na Rajtyho s Bizim. Naše obrana z roku 2011 byla neuvěřitelná a nemůžu uvěřit, že jsem tu zůstal úplně sám… Upřímnou soustrast rodině," přidal plzeňský bek David Limberský a připomněl, že tři ze čtyř obránců ze základní sestavy v roce 2011 již nežijí. František Rajtoral a David Bystroň v roce 2017 krátce po sobě spáchali sebevraždu.

Čišovský do Plzně zamířil před devíti lety z rumunského Temešváru, předtím získal tři tituly na Slovensku. Za Viktorii odehrál v lize 64 zápasů a vstřelil 12 branek. Dvakrát se s ní představil v základní skupině Ligy mistrů. Nastupoval i za slovenský národní tým, v jehož dresu si připsal 15 startů. S reprezentací do 21 let se zúčastnil olympijských her v Sydney 2000.

Soutěžní zápas Čišovský naposledy odehrál v březnu 2014. Poté podstoupil operaci kolena, po níž se ještě pokoušel rozehrát s plzeňskou juniorkou, další plány ale zhatila zákeřná nemoc. Přesto Čišovský zůstal součástí plzeňského týmu a jeho číslo 28 bylo stále na soupisce.

Na jeho úmrtí zareagovaly prvoligové kluby včetně Sparty a Slavie. "S hlubokým smutkem jsme přijali zprávu o smrti Mariána Čišovského. S krutou nemocí bojoval statečně a odhodlaně, přesně tak, jak jsme ho znali i ze hřiště. Čest jeho památce. Upřímnou soustrast a hodně sil jeho rodině, spoluhráčům a fanouškům," napsala Sparta, která se v neděli ve 3. kole nadstavbové skupiny o titul představí právě v Plzni.

"Zpráva, která nás donutí uvědomit si, že jsou na světě důležitější věci než góly, rivalita a vzájemné zápasy. Slavia vyjadřuje upřímnou soustrast rodině i všem přátelům Mariána Čišovského," uvedla mistrovská Slavia. 

reklama