Došlo už i na Spartu. Skvělá Plzeň zničila Letenské třemi údery během poločasu

8. 11. 2020 20:24
Fotbalisté pražské Sparty ve šlágru 7. kola první ligy prohráli v Plzni 1:3, v aktuální sezoně nejvyšší soutěže poprvé zaváhali po předchozích šesti výhrách a propadli se na druhé místo tabulky o bod za mistrovskou Slavii.
Pavel Bucha a Michal Sáček v zápase Plzně proti Spartě.
Pavel Bucha a Michal Sáček v zápase Plzně proti Spartě. | Foto: ČTK

Plzeň hrála první zápas od 4. října a remízy 2:2 v Olomouci, naopak Sparta během přerušení nejvyšší soutěže kvůli koronaviru absolvovala tři duely ve skupině Evropské lize, kde naposled ve čtvrtek porazila 4:1 Celtic Glasgow. Ale zatímco Viktora nastoupila v plné síle, hostům znovu chybělo několik opor včetně záložníka Karlssona, jenž byl v pátek pozitivně testován na covid-19.

Domácí otevřeli skóre už v sedmé minutě. Chybující obránce Plechatý při nepovedené rozehrávce našel Čermáka, který vyslal do úniku Buchu a plzeňský záložník přehodil vyběhnutého gólmana Nitu.

Západočeši kontrolovali hru, nepouštěli soupeře do šancí a ve 34. minutě zvýšili na 2:0. Nepokrytý Ondrášek se v šestnáctce prosadil tvrdým volejem po Limberského centru šajtlí.

Viktoria výtečnou první půli korunovala třetím gólem v nastaveném čase. Míč z rohového kopu propadl k Hejdovi a domácí obránce se zblízka ve skluzu trefil proti bývalému klubu. Sparta teprve potřetí v samostatné lize prohrála úvodní poločas tříbrankovým rozdílem, naposledy se to Pražanům stalo před 19 lety v Blšanech.

Plzeňští mohli zvýšit v 57. minutě, ale Kalvach z přímého kopu o kousek přestřelil. Za chvíli po další domácí standardce Kopic hlavičkoval do břevna.

Sparťané se dál hledali a vůbec neohrožovali brankáře Hrušku, první roh zahrávali až v 71. minutě. Krátce poté na druhé straně Nita vychytal Kopice.

Záložníka Viktorie ještě v závěru v pokutovém území fauloval střídající Hanousek, ale Nita nařízenou penaltu zneškodnil Buchovi. Až poté se do souvislejšího tlaku dostali sparťané. Karabcovu ránu vytáhnul Hruška, Plavšič trefil břevno a ve třetí minutě nastavení snížil přesnou střelou Ladislav Krejčí mladší.

Plzeň si tak nepřipsala premiérové čisté konto v tomto ligovém ročníku, ale doma vyhrála i třinácté soutěžní utkání pod vedením trenéra Guľy.

Letenští se západočeským rivalem v lize prohráli popáté za sebou a na vítězství v Plzni čekají už 11 utkání od srpna 2011.

7. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 3:1 (3:0)

Branky: 7. Bucha, 34. Ondrášek, 45.+1 Hejda - 90.+3 Ladislav Krejčí II. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Kříž - Berka (video). ŽK: Čermák, Kalvach, Káčer - Plechatý, Ladislav Krejčí II, Sáček, Vindheim, Káčer. Bez diváků.

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (74. Alvir) - Ba Loua (74. Kayamba), Ondrášek (79. Beauguel), Kopic (90. Káčer). Trenér: Guľa.

Sparta: Nita - Plechatý, Pavelka, Hancko (64. Trávník) - Vindheim, Ladislav Krejčí II, Sáček (70. Karabec), Dočkal, Ladislav Krejčí I (63. Hanousek) - Juliš, Polidar (64. Plavšič). Trenér: Kotal.