Dvě ligové senzace. Sparta prohrála v Mladé Boleslavi, Plzeň odevzdala body Karviné

Aktualizováno 29. 10. 2023 17:37
Fotbalisté pražské Sparty ve 13. kole nečekaně prohráli v Mladé Boleslavi 1:3 a poprvé v ligové sezoně nebodovali. Plzeň doma překvapivě podlehla Karviné 0:1.
Marek Matějovský v debatě s Lukášem Sadílkem v zápase Mladé Boleslavi a Sparty.
Marek Matějovský v debatě s Lukášem Sadílkem v zápase Mladé Boleslavi a Sparty. | Foto: ČTK

Obhájci titulu přišli o vedení v tabulce a z druhého místa nyní ztrácejí bod na první Slavii, která zvítězila ve vršovickém derby na stadionu Bohemians 1905 2:0.

Boleslav dnes poslal do vedení ve 24. minutě Vasil Kušej, za pět minut srovnal Jakub Pešek. Středočeši opět hostům odskočili v závěru úvodního dějství zásluhou bývalého hráče letenského celku Marka Matějovského, pojistku pak přidal v 87. minutě střídající Lamin Jawo.

Svěřenci trenéra Marka Kuliče, který hrával za Spartu, zvítězili v pátém z posledních šesti kol a i díky nečekané porážce Plzně s nováčkem z Karviné 0:1 poskočili na třetí místo tabulky. Navíc mají k dobru odložené domácí utkání právě s Viktorií. Pražané venku v lize prohráli poprvé od loňského října po 17 zápasech.

Hosté ze zdravotních důvodů postrádali Krejčího, Haraslína, Preciada a Vitíka, v základní sestavě tak naskočil například gambijský obránce Gomez. Sparta nastoupila do utkání po čtvrteční bezbrankové remíze s Glasgow Rangers ve skupině Evropské ligy. Mladá Boleslav zase v minulém kole v historicky nejgólovějším utkání samostatné ligy zvítězila ve Zlíně 9:5.

V osmé minutě Birmančevičova střela zpoza vápna skončila vedle, jeho spoluhráč Laci zase o chvíli později vypálil z přímého kopu nad. Poté zahrozili po protiútoku i domácí. Mareček zprava nahrál do vápna Hilálovi, jehož přízemní střelu brankář Vindahl vykopl. Následně se kapitánovi Sparty Panákovi nepovedla zpětná přihrávka, čehož využil Hilál, jenž v pádu zakončil a Vindahl vyrazil míč na roh.

Ve 24. minutě Středočeši otevřeli skóre. Po dlouhém výkopu gólmana Trmala se Solomon zbavil Gomeze, nahrál Kušejovi, ten si zasekl míč před vyběhnutým Vindahlem a vstřelil pátou branku v ligové sezoně.

Birmančevič poté nacentroval do vápna, jenže Karabec Trmala nepřekonal. V 29. minutě už hosté srovnali. Laciho střelu ještě domácí obrana zblokovala, Pešek se však ranou z hranice šestnáctky nemýlil. Sparta dala v ligové sezoně už 35. gól a má nejlepší útok soutěže.

Domácí brankář pak chytil Birmančevičovu ránu k tyči. Za chvíli Kuchta vybojoval míč na vlastní polovině, po dlouhém sprintu nahrál Birmančevičovi, ale ránu srbského křídelníka zblokoval obránce Kadlec na rohový kop. Po Karabcově centru z rohu si dal málem vlastní gól Karafiát.

V závěru úvodního dějství na sebe opět upozornili Středočeši. Hilál obral o míč Laciho, Kušej našel Marečka, ale nejlepší střelec svého mužstva v ročníku nejvyšší soutěže přestřelil. Při následné rozehrávce od sparťanské branky však Matějovský vypíchl balon Panákovi a Kušej ho vrátil zpět mladoboleslavskému kapitánovi, jenž pohodlně zakončil do odkryté branky. Stejně jako Kušej a Pešek se zapsal mezi střelce ve druhém kole po sobě, z úcty ke svému bývalému týmu ale jednačtyřicetiletý záložník gól neslavil.

V úvodu druhé půle málem Panák napravil svou chybu, po rohu však hlavičkoval těsně vedle. Na opačné straně se do Matějovského střely zpoza vápna vložil Mareček, jenže Vindahl na změnu směru stihl konečky prstů zareagovat a balon vyškrábl na roh.

Letenští začali stupňovat tlak a vytvořili si sérii rohů. Karabcovu přízemní střelu k tyči vytáhl Trmal mimo branku. V 71. minutě mohli domácí přidat pojistku, Hilál přistrčil do běhu míč Solomonovi a střela nigerijského útočníka těsně minula zadní tyč. Po další standardní situaci hostů hlavičkoval Panák, jenže Trmal opět včas zasáhl. Domácí brankář poté vyrazil i ránu střídajícího Ševčíka.

V 87. minutě domácí definitivně rozhodli. Suchého dlouhý nákop prodloužil Hilál hlavou na Gambijce Jawa, který se dostal před krajana Gomeze a z první zakončil. V ligové sezoně se trefil popáté. Sparta v nejvyšší soutěži nebodovala s Boleslaví po sedmi vítězstvích. Středočeši doma prohráli jediný z posledních 13 ligových duelů.

Karviná pod Jarábkem dál válí

Plzeňští fotbalisté doma překvapivě prohráli s Karvinou 0:1 a po druhé porážce v nejvyšší soutěži po sobě klesli na páté místo tabulky. Jediný gól utkání vstřelil v 76. minutě Patrik Čavoš. Slezský nováček, kterého výrazně podržel brankář Dominik Holec, poprvé v sezoně bodoval venku a posunul se na 12. pozici.

Viktoria prohrála teprve druhý z 13 vzájemných zápasů v nejvyšší soutěži. Předtím Karviná zvítězila v prosinci 2020 rovněž v Plzni 1:0. Hosty tehdy také vedl současný slovenský trenér Juraj Jarábek, jenž po svém návratu na lavičku Slezanů vyhrál s mužstvem potřetí ze čtyř kol.

Plzeňský trenér Koubek udělal čtyři změny v základní sestavě oproti čtvrtečnímu duelu skupiny Evropské konferenční ligy na hřišti Dinama Záhřeb. V brance opět nastoupil osmnáctiletý Baier, který při svém debutu za A-tým vychytal v Chorvatsku vítězství 1:0.

Do první šance se dostali v páté minutě Karvinští, ale Memič o kousek minul. Na druhé straně neuspěl z dorážky Mosquera a hostující branku netrefil ani Bucha. V závěru první půle opět zahrozili hosté. Fleišman přímý kop z úhlu zatočil do branky, ale Baier míč vyrazil. Po Jemelkově podklouznutí následně Čavoš zblízka zakončil nepřesně.

Domácí se trápili, přesto Chorý v závěru první půle dostal míč hlavou po centru z přímého kopu do sítě. Sudí Starý ale po zásahu videorozhodčího a kontrole situace na monitoru gól odvolal kvůli útočnému faulu plzeňského útočníka.

Krátce po změně stran hostující Iván ve velké šanci nepřekonal Baiera. Jeho protějšek Holec na druhé straně vyrazil Jirkův pokus z úhlu. Hosté měli blízko ke gólu v 59. minutě, kdy po Fleišmanově centru Čavoš akrobatickým kopem trefil břevno. Chorého ránu poté na druhé straně vytáhl Holec.

V době, kdy domácí tlak trochu zeslábl, skórovali hosté. Střídající Budínský v 76. minutě nacentroval do šestnáctky a volný Čavoš razantní hlavičkou překonal Baiera. Osmadvacetiletý záložník se v ligovém ročníku trefil poprvé.

Západočeši pak soupeře sevřeli před jeho šestnáctkou. Chorý v 79. minutě zblízka trefil Holcovu nohu a Kopic z dorážky minul odkrytou branku. Slovenský gólman vytěsnil i Caduovu ránu pod břevno z přímého kopu a domácí neuspěli ani z následného velkého závaru na malém vápně.

V nastaveném čase mohl na druhé straně přidat pojistku Memič, jenže nepřekonal Baiera. Těsně před koncem neuspěl ani jeden z plzeňských smolařů Kopic. Západočeši doma prohráli poprvé v ligové sezoně a po sérii pěti vítězství.

13. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 3:1 (2:1)

Branky: 24. Kušej, 45. Matějovský, 87. Jawo - 29. Pešek. Rozhodčí: Černý - Hájek, Hurych - Všetečka (video). ŽK: Kuchta, Ryneš, Sejk (všichni Sparta). Diváci: 5000 (vyprodáno).

M. Boleslav: Trmal - Kadlec, Suchý, Karafiát, Fulnek - Sakala, Matějovský (64. Poulolo) - Kušej, Mareček (72. Ladra), Solomon (72. Jawo) - Hilál. Trenér: Kulič.

Sparta: Vindahl - Gomez, Panák (77. Sejk), Sörensen - Wiesner, Laci, Sadílek (59. Kairinen), Pešek (59. Ryneš) - Karabec (77. Ševčík), Birmančevič (64. Olatunji) - Kuchta. Trenér: Priske.

Viktoria Plzeň - MFK Karviná 0:1 (0:0)

Branka: 76. Čavoš. Rozhodčí: Starý - Ratajová, Arnošt - Kocourek (video). ŽK: Chorý, Koubek (trenér) - Moses, Memič, Krčík. Diváci: 8418.

Plzeň: Baier - Hejda, Hranáč, Jemelka - Jirka (60. Kopic), Bucha (79. I. Traoré), Kalvach, Mosquera (60. Cadu) - Šulc (79. Sýkora) - Kliment (60. Vydra), Chorý. Trenér: Koubek.

Karviná: Holec - A. Traoré (70. Budínský), Krčík, Bederka, Fleišman - Boháč, Moses (85. Žák) - Memič, Čavoš (85. Antovski), Iván (63. Bartl) - Akinyemi (85. Ezeh). Trenér: Jarábek.