reklama

Hrál ligu, ale pak se ponořil do Světokraje. Ťokovy vzory jsou Lampard a Tolkien

Tomáš Ťok a kniha Theo a Zlatá Hora Tomáš Ťok a kniha Theo a Zlatá Hora autor: Archiv Tomáše Ťoka
V jednadvaceti pronikl do české nejvyšší soutěže, zahrál si čtrnáct zápasů a vstřelil jeden gól. Nakonec ovšem v případě Tomáše Ťoka zůstalo u jediné sezony ve Fortuna:Lize, dlouhodobé problémy se zády jej z fotbalu na nejvyšší úrovni vyřadily. Po konci profesionální kariéry napsal knihu pro děti, kterou sám i ilustroval.

Před pěti lety Ťok oblékal dres Slovácka a po zimní pauze se chystal na návrat na trávník. Měl za sebou první podzim v první lize. Jenže dlouhodobé problémy se zády jej dostihly. Na jaře přidal už jen tři starty a zápasem se Spartou se s první ligou rozloučil.

Následovala hostování ve druhé a třetí lize, po kterých se slibně nastartovaná kariéra zadrhla úplně. "Trápil jsem se, tělo mi dávalo stopku. Věděl jsem, že na vrcholový sport to už nebude," popisuje. Právě během hostování v Ústí nad Labem jej poprvé napadlo, že by mohl napsat knihu pro děti.

Tomáš Ťok v dresu Slovácka Tomáš Ťok v dresu Slovácka Foto: fcslovacko.cz

"Byl jsem tam sám bez rodiny. Tréninky netrvají moc dlouho, takže jsme měli spoustu volného času. Samozřejmě jsem zašel s klukama na kávu, ale každý den by mě to nebavilo. Sedl jsem si na bytě, vzal jsem si do ruky tužku a papír a zkusil jsem si něco napsat," vrací se k době, kdy začal psát knihu Theo a Zlatá Hora.

Během dlouhých dní v Ústí nad Labem napsal první stránky knihy, kterou nyní chce vydat. Odstartoval proto crowdfundingovou sbírku, aby mohl příběh o Theovi ve fantaskním světě Světokraji vydat. Část knih přitom plánuje věnovat do dětských domovů či dětskému onkologickému centru.

"Mám strašně rád Tolkiena, tím jsem se inspiroval. Fantasy a obecně nadpřirozené věci mám rád. Psal jsem knihu víceméně sám, ale samozřejmě jsem to dával přečíst rodině a známým, co mají děti," popisuje vznik knihy, kterou doprovodil i vlastními ilustracemi.

Ťok přitom žádnými kurzy psaní ani výtvarného umění neprošel. "Nikdy jsem nebyl žádný umělec či spisovatel. Ani jsem neabsolvoval žádné kurzy. Všechno je dílem mého volného času a záliby," vypráví.

Sparta pod Vrbou dál vítězí. Slovácko řádilo i v oslabení a už je třetí Sparta pod Vrbou dál vítězí. Slovácko řádilo i v oslabení a už je třetí Čtěte zde

"Knihu jsem dotvořil za poslední rok, rok a půl. Mezitím jsem se věnoval fotbalu a psaní trochu upozadil," vysvětluje Ťok. Šestadvacetiletý záložník se nyní živí fotbalem v rakouském Mistelbachu v nižší soutěži.

Mezi fotbalisty platil spíš za čtenáře, inspiroval ho i Frank Lampard. "Kluci na soustředěních na pokojích trávili čas hlavně hraním na PlayStationu a já jsem na to moc nebyl. Přečetl jsem nějaké knížky, zajímal jsem se o články a čtení obecně," vypráví. "Zjistil jsem také, že Frank Lampard napsal knihy pro děti. To byl impulz. Do češtiny je přeložených deset jeho knih, sedm mám doma a mám je všechny přečtené."

V současné době píše pokračování navazující na první knihu o Theovi a připravuje i knihu s autobiografickými prvky.

reklama