Favorité nezaváhali. Plzeň vyhrála v Teplicích, Slovácko nad Zbrojovkou

21. 4. 2021 17:01
Plzeňští fotbalisté se po remíze s Jabloncem vrátili na vítěznou vlnu a vyhráli v Teplicích 1:0. Příbram doma podlehla Bohemians 1:4, Slovácko smetlo Zbrojovku Brno 4:2 a Liberec vyhrál v Opavě 2:0.
Viktoria Plzeň vs. Přepeře, MOL Cup 2021
Viktoria Plzeň vs. Přepeře, MOL Cup 2021 | Foto: ČTK

Fotbalisté Plzně po výhře v Teplicích zůstávají v neúplné tabulce na pátém místě. O jedinou branku utkání se postaral po hodině hry obránce Filip Kaša, jehož ránu tečoval Admir Ljevakovič. Západočeši tak neprohráli už devátý ligový zápas po sobě. Naopak Teplice nevyhrály šestý soutěžní duel za sebou a nadále je na 15. místě dělí od sestupových příček pouhé čtyři body.

"Je to škoda, protože jsme mohli na bod dosáhnout. V první půli jsme doplatili na žalostnou finální fázi a pak inkasovali gól po nešťastné ráně. Hráči by si bod za odvahu a poctivost zasloužili, ale nevyšlo to," řekl na on-line tiskové konferenci trenér domácích Radim Kučera.

"Tento zápas byl víc o boji než fotbale a nedalo se moc využít našich nejsilnějších stránek. Podstatné ale je, že to hráči dotáhli do vítězného konce," přidal kouč Plzně Adrian Guľa.

Domácí "Skláři" sice poslední vzájemný ligový zápas na podzim prohráli 0:7, tentokrát však začali duel proti favoritovi, s nímž se za týden utkají v semifinále domácího poháru, aktivněji. Už v deváté minutě hlavičkoval nebezpečně obránce Černý, ale míč směřující do brány včas odkopl Hybš. Plzeňští sice kontrovali přímým kopem Kopice, proti němuž zasáhl pozorný Čtvrtečka, jinak však museli být v první půli nadále pozorní.

Ve 20. minutě se po individuální akci probojoval k nadějné střele Vukadinovič, nicméně hostující brankář Staněk skvěle zasáhl. O chvíli později pak srbský ofenzivní hráč, který při absenci nejlepšího teplického střelce Mareše hraje útočníka, našel v pokutovém území Černého. I proti němu ale parádně zakročil Staněk a Teplice neuspěly ani s následnou reklamací pokutového kopu po zákroku na Žitného.

"Odrazilo se mi to na levou nohu a jakmile jsem viděl periferně gólmana, chtěl jsem to dát placírkou na zadní, ale vyrazil to. Mrzí mě to. První půli jsme byli lepší a gól jsme si zasloužili," řekl Černý.

O chvíli později pro Severočechy bylo ještě hůř, když se po špatném došlápnutí zranil už takhle zastupující obránce Tomáš Kučera. Ke konci první půle mohl udeřit ještě plzeňský Šulc, ale ve své příležitosti jen trefil Čtvrtečku.

"V první části jsme se vůbec nedostávali do hry. Nebyli jsme tak důrazní a netrefili jsme, jakým způsobem na tomto terénu a s takto houževnatým soupeřem hrát. Podstatné ale bylo, že po přestávce vyběhlo na hřiště jiné mužstvo," uvedl Guľa.

Viktoria skutečně po pauze přidala na aktivitě a po chybě obrany se Kopic dostal sám před Čtvrtečku, domácí brankář mu však dobře zmenšil úhel a jeho pokus vyrazil. Po hodině hry se ale už hosté dočkali. Dalekonosnou Kašovu střelu nešťastně tečoval střídající Ljevakovič a Čtvrtečka na míč nedosáhl.

"Ve druhé půli jsem čekal, že Plzeň něco změní, nebo že si něco řeknou v kabině a to se splnilo. Dostali nás pod tlak a pak jsme i z jedné nešťastné střely inkasovali gól," přiznal trenér Kučera.

O chvíli později mohl zvýšit náskok i Beauguel, ale svůj 12. ligový gól v sezoně nepřidal. Po rohovém kopu zase přestřelil domácí branku hlavičkující Havel. "Zatímco jsme velké šance neproměňovali, rozhodla cenná střela Filipa Kaši, která kdovíjak velkou příležitostí nebyla," podotkl Guľa.

Tepličtí se sice v poslední dvacetiminutovce snažili o vyrovnání, ale často je brzdila zbrklá rozehrávka. Naopak v další šanci byl opět Beauguel, kterého po reflexivním zákroku vychytal Čtvrtečka. Pět minut dostal žlutou kartu za protesty Moulis a bude pro příští klíčový zápas s Brnem chybět.

Teplice tak mají na šestnáctou Zbrojovku stále jen čtyřbodový náskok. Plzeň zvítězila v Teplicích po třech ligových zápasech a teprve ve druhém z posledních devíti utkání nejvyšší soutěže.

Slovácko přestřílelo Zbrojovku

Slovácko se po dvou porážkách v Praze na Spartě a s Pardubicemi vrátilo na vítěznou vlnu a upevnilo si čtvrté místo v tabulce vítězstvím 4:2 nad Brnem. Šestnáctá Zbrojovka prohrála podruhé za sebou a na patnácté Teplice, které drží poslední nesestupovou pozici, má stále čtyřbodovou ztrátu. V neděli se soupeři utkají na jižní Moravě.

Domácí vstoupili do zápasu aktivně a už po deseti minutách byli odměněni. Čermák fauloval na hranici pokutového území Klimenta. Exekuce přímého kopu se ujal Havlík a kolem dvoučlenné zdi nachytal střelou i gólmana Berkovce a svým prvním gólem v sezoně otevřel skóre.

Brno pak na chvíli převzalo otěže zápasu, několikrát se dostalo na dostřel, nejblíže ke gólu měl brejk Reitera, ale jeho střela skončila nad.

Jenže Zbrojovka si nepohlídala rychlé brejky domácích. Po jednom z nich naservíroval Sadílek míč Petrželovi, který prokličkoval mezi stopery, obešel i gólmana a mazácky si na své konto zapsal svůj jubilejní 50. ligový gól.

Ve dvou momentech se pak ukázal gólman Slovácka Nemrava. Nejprve bravurně zlikvidoval hlavičku Záhumenského, ale pak v rohu šestnáctky nesmyslně fauloval Hladíka. Z nařízené penalty nekompromisně snížil Pernica.

Po přestávce Brno navázalo na útočnou aktivitu ze závěru poločasu. Růsek poslal jemný centr do šestnáctky, kde ho zpracoval Štepanovský a vyrovnal.

Slovácko se ale rychle vrátilo do vedení. Souboj Dreksy s Klimentem po konzultaci s videorozhodčím posoudil hlavní sudí Berka jako penaltový a Daníček se ze značky pokutového kopu nemýlil. Výhru pak pojistil střídající Jurečka. Slovácko si taktickým výkonem vítězství pohlídalo a oplatilo Zbrojovce porážku z prosince.

Liberec vyhrál v Opavě

Roli favorita zvládl také Liberec, který v Opavě zvítězil 2:0. Hosté rozhodli už v úvodním dějství, kdy se trefili Imad Rondič a Michal Sadílek. Slezané v posledních pěti kolech nebodovali, zůstali v tabulce poslední a vzdaluje se jim záchrana. Na nesestupové příčky nadále ztrácejí devět bodů. Slovan zvítězil po čtyřech ligových zápasech a upevnil si šesté místo.

Opavští hned v úvodu přežili šanci Peška, který si před Hnaníčkem zasekl míč, ale vypálil vedle. Na opačné straně Smola v osmé minutě vysunul do samostatného úniku Rataje. Ten postupoval sám na brankáře Knoblocha, jenže si míč ukopl, nedokázal zakončit a skluzem pouze trefil libereckého gólmana, za což viděl žlutou kartu.

Pak hrozili hlavně hosté. V 21. minutě po povedené ráně Karafiáta zachránila Opavu tyč. Za dvě minuty už Slovan vedl. Sadílek vylákal domácího gólmana Digaňu ven z brány, na centr libereckého záložníka si naskočil Rondič a přesnou hlavičkou pohodlně skóroval.

V 38. minutě Liberečtí pojistili svůj náskok. Po nepřesné přihrávce Harazima vyrazili do brejku, Rondič se uvolnil kolem Hnaníčka, prudkou přihrávkou našel Sadílka a ten zblízka dorazil míč do sítě.

Hned po změně stran zahrozil Rondič, který si všiml, že Digaňa je mimo vápno, ale svým lobem z poloviny hřiště odkrytou bránu netrefil. Krátce nato Rondič tvrdou ranou orazítkoval břevno.

Opavští trenéři Skácel s Kováčem poslali do hry vytáhlého útočníka Dediče. Ten se v 59. minutě po ostrém centru jednoho z domácích dostal do zakončení, ale skvěle ho vychytal liberecký gólman Knobloch. Slovan v závěru svůj dvoubrankový náskok bez problémů uhájil. Opavští tři kola po sobě neskórovali a potvrdili, že mají nejhorší útok v lize.

Bohemians smetli Příbram

Bohemians 1905 dnes zvítězili v Příbrami vysoko 4:1. Všechny góly padly až po přestávce. Za Pražany dvakrát skóroval střídající Ibrahim Keita, po gólu dali Jan Vondra a z penalty Roman Květ. Za domácí snížil Edrisa Lubega. Příbram nenavázala na minulé vítězství ve Zlíně a z předposledního místa v tabulce nadále ztrácí sedm bodů na nesestupové pozice. "Klokani" neprohráli osm kol za sebou.

U Litavky se dlouho odehrával jen taktický souboj, ve kterém ani jeden tým neměl navrch. Domácí sice byli střelecky aktivnější, ale přes některé slibné akce nedokázali branku soupeře výrazně ohrozit.

Opatrný zápas osvěžily až dvě akce ve 35. minutě. Nejprve příbramský útočník Lubega hlavou jen těsně minul opuštěný vzdálený kout branky, po rychlém protiútoku vypálil nebezpečně příbramský odchovanec Květ, ale jeho skákající střela se mezi tyče také nevešla. Blíže k vedení měli před poločasem přece jen měli Příbramští, ale Steve Kingue hlavičkoval nad.

Hostující trenér Klusáček stáhnul ze hry o přestávce oba útočníky Necida s Osmančíkem a jak se ukázalo, byl to rozhodující tah. Především Puškáč hru pražského týmu hned po příchodu oživil a v 51. minutě měl dvě slibné šance, jenže v jedné ho vychytal gólman Šiman a v druhé nastřelil hlavou břevno.

Povedené střídání definitivně potvrdila 58. minuta, kdy po spolupráci obou ofenzivních hráčů Bohemians otevřeli skóre. Puškáč z levé strany předložil míč před branku a nabíhající Keita osvědčil střelecké schopnosti. Francouzský útočník skóroval proti svému bývalému klubu.

Příbram najednou nestíhali a hosté si vytvářeli stálou převahu. V 70. minutě Bohemians pojistili své vedení. Míč se na hranici domácí šestnáctky po sérii odrazů dostal až k obránci Vondrovi a ten svým vůbec prvním ligovým gólem zvýšil.

Jeho trefa odstartovala nečekanou brankovou přestřelku. Za dalších pět minut zahrál domácí Tregler ve vápně rukou a další někdejší hráč Příbram v dresu Pražanů Květ z pokutového kopu nezaváhal.

V 77. minutě se Keita prosadil hlavou a podruhé v ligové kariéře dal v jednom utkání dva góly. Poprvé se mu to povedlo předloni rovněž v Příbrami. Hosté trochu polevili a toho se za další dvě minuty využil ke snížení Lubega, který se z dorážky dočkal první branky v české lize.

28. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - Slovan Liberec 0:2 (0:2)

Branky: 23. Rondič, 38. Sadílek. Rozhodčí: Dubravský - Mokrusch, Hrabovský. ŽK: Rataj, Hnaníček, Hrabina, Didiba, Kulhánek, Dedič, Kováč (asistent trenéra) - Rondič, Pešek, Mikula. Bez diváků.

Opava: Digaňa - Hrabina, Hnaníček, Didiba - Kulhánek - Harazim (68. Mondek), Nešický (81. Večerka), Holík (57. Řezníček), Kania (57. Helešic) - Smola, Rataj (57. Dedič). Trenér: Skácel.

Liberec: Knobloch - Fukala, Chaluš, Jugas, Mikula - Koscelník (77. Nečas), Mara, Sadílek, Karafiát (71. Faško), Pešek (83. Michal) - Rondič (71. Matoušek). Trenér: Hoftych.

1. FC Slovácko - Zbrojovka Brno 4:2 (2:1)

Branky: 11. Havlík, 24. Petržela, 66. Daníček z pen., 70. Jurečka - 34. Pernica z pen., 60. Štepanovský. Rozhodčí: Berka - Horák, Kříž - Petřík (video). ŽK: Reinberk, Divíšek, Šimko, Jurečka - Čermák, Moravec, Štepanovský, Hladík. Bez diváků.

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek (67. Šimko) - Havlík, Daníček - Petržela (67. Jurečka), Sadílek (85. Kohút), Rezek (46. Tomič) - Kliment (77. Kubala). Trenér: Svědík.

Brno: Berkovec - Moravec, Dreksa, Pernica, Záhumenský - Reiter (72. Přichystal), Pachlopník (56. Gajič), Čermák, Texl (56. Růsek), Štepanovský (72. Fousek) - Hladík (72. Fila). Trenér: Dostálek.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 1905 1:4 (0:0)

Branky: 79. Lubega - 58. a 77. Keita, 70. Vondra, 75. Květ z pen. Rozhodčí: Hocek - Kotalík, Pečenka - Hrubeš (video). ŽK: Soldát, Mezera - Květ. Bez diváků:

Příbram: Šiman - Nový, O. Kingue, S. Kingue, Mezera - Tregler - Pilík, Zorvan (66. Vávra), Soldát (66. Obdržal), Antwi (76. Gabriel) - Lubega. Trenér: Valachovič.

Bohemians: Le Giang - Dostál, Köstl, Krch, Vondra - Vaníček (57. Schumacher), Ljovin, Květ, Novák (63. Kosek) - Osmančík (46. Keita), Necid (46. Puškáč). Trenér: Klusáček.

FK Teplice - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 61. Kaša. Rozhodčí: Marek - Kubr, Mikeska - Klíma (video). ŽK: Moulis - Havel. Bez diváků.

Teplice: Čtvrtečka - Hyčka (81. Vachoušek), Knapík, T. Kučera (42. Ljevakovič), Černý - Radosta (71. Kodad), Mareček, Jukl, Moulis - Žitný (81. Droehnle) - Vukadinovič. Trenér: R. Kučera.

Plzeň: Staněk - Havel, Kaša, Brabec, Hybš - Hořava (90.+4 Hranáč), Kalvach - Kopic (76. Mihálik), Šulc (88. Matějka), Falta (75. Ba Loua) - Beauguel (88. Ondrášek). Trenér: Guľa.