Ligový restart před prázdnými Stínadly ovládly Teplice. Liberec skolily dvěma góly

Fotbalisté Teplic oslavují branku v prvním utkání Fortuna:Ligy po koronavirové pauze proti Liberci.
Návrat to byl ale úplně jiný, než v jakém stavu Fortuna:Liga končila. Dohrávka 23. kola  mezi Teplicemi a Libercem se hrála bez diváků.
Míče byly povinně dezinfikovány.
Pavel Moulis z Teplic v péči fyzioterapeuta Petera Hečka, jenž musel mít nejen obligátní rukavice, leč i ochranu tváře.
Roušku na ochranu proti koronaviru musel mít i kameraman.
Aktualizováno 23. 5. 2020 20:08
Fotbalová liga v Česku se po dvou a půl měsících a koronavirové přestávce znovu rozběhla vítězstvím Teplic nad Libercem 2:0. Domácí poslal ve dvakrát odložené dohrávce 23. kola do vedení v 37. minutě Tomáš Kučera a pojistku přidal po pauze Jakub Řezníček.

Liberec na jaře poprvé ztratil body a nevyužil šanci poskočit na čtvrtou příčku v tabulce. Teplice si upevnily 12. místo. Utkání jsme sledovali prostřednictvím online přenosu.

Zápasu v Teplicích se smělo zúčastnit jen 150 osob včetně hráčů i realizačních týmů a provázela ho řada hygienických a bezpečnostních opatření. Všichni kromě aktérů na trávníku například museli mít roušky. Nasadili si je i hlavní trenéři a hráči při příchodu z kabin.

"Byl to velmi zvláštní zápas, proto jsou pro nás body zlaté. Jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce. I když jsme měli šest hráčů ze základní sestavy mimo hru. Trošku jsme se odlepili od spodních pozic," řekl teplický trenér Stanislav Hejkal na tiskové konferenci, kam z nařízení nemohli novináři, ale pouze mluvčí klubu.

Poslední ligový duel se odehrál 9. března, pak soutěž zastavila pandemie nemoci covid-19. Naplno se obnovená sezona znovu rozběhne na začátku příštího týdne, odkdy bude moci být na stadionech 300 lidí.

Severočeský souboj byl ještě před koronavirovou pauzou dvakrát odložen kvůli nezpůsobilému terénu, dnes byl ale trávník navzdory vytrvalému dešti v dobrém stavu. "Neměl jsem z toho strach. Věděl jsem, že trávník je ve velmi dobrém stavu. To na jaře bylo po zimě," řekl Hejkal. "Měli jsme informace, že trávník je perfektní. Speciální firma jim to propichovala a provzdušňovala," dodal liberecký trenér Pavel Hoftych.

Společný nástup týmů k utkání se tentokrát nekonal stejně jako podávání rukou. Do hlediště se z fanoušků dostali pouze tři věrní příznivci domácího celku, z nichž klub udělal netradičně podavače míčů na tribuně. Zápas neprovázelo ticho, Tepličtí totiž od úvodního hvizdu pustili z amplionů chorály.

Oba týmy se po dlouhé pauze na hřišti chvíli hledaly. Jako první zahrozily Teplice, Řezníček se probíjel do zakončení, ale jeho střelu šajtlí srazil na roh obránce.

Liberec více držel balon a ve 22. minutě měl podobnou šanci jako domácí, Balutův pokus byl rovněž v poslední chvíli zblokovaný. Stejný hráč pak protáhl brankáře Grigara střelou z přímého kopu z úhlu a z následného rohu Kačaraba ve výhodné pozici zakončil slabě.

Ve 37. minutě udeřili Tepličtí. Trubač našel povedeným pasem šajtlí Kučeru, který se dostal před obránce a sám před gólmanem Nguyenem nezaváhal. Domácí záložník dal první ligový gól po více než dvou letech.

"Trenér mě poslední dobou začal mnohem víc tlačit do koncovky. Asi jsem dnes splnil, co jsem měl. Zaběhl jsem si za obranu a myslím, že jsem si s tím poradil celkem chladnokrevně," řekl Kučera. "První branka nás určitě rozhodila, z mého pohledu dost laciná, po ztrátě v přechodu, kde upozorňujeme, že ten prostor je nebezpečný," řekl Hoftych.

Krátce po pauze, kterou protáhla oprava sítě v jedné z branek, pálil nad hostující Malinský. To domácí byli úspěšnější. Kučera prodloužil v 53. minutě míč za sebe na nabíhajícího Moulise, jehož střílený centr usměrnil před Karafiátem do branky důrazný Řezníček.

"Řezníček se dva dny před zápasem zranil a vypadalo to, že 14 dní nebude. Nakonec se ho podařilo dát pod injekcemi nějak dohromady," řekl Hejkal. "Po až fatální chybě v obraně, kde dva hráči nevykryjí jednoho, jsme inkasovali lacinou branku. U obou branek jsme si počínali velmi špatně," uvedl Hoftych.

Liberec pak převzal otěže a chvílemi svíral domácí před jejich vápnem, dát gól mu ale z velkého tlaku nebylo souzené. V 62. minutě Mikula zblízka na dlouhou nohu přestřelil a poté dvakrát podržel Teplice Grigar. Nejprve vychytal Kačarabu a poté Maru. Teplice se ubránily a v lize bodovaly s Libercem posedmé za sebou.

23. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 37. Kučera, 53. Řezníček. Rozhodčí: Marek - Vodrážka, Batík - Orel (video). ŽK: Kodeš - Karafiát, Beran.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Paradin, Čmovš, Kodeš (81. Nazarov), Vondrášek - Knapík - Moulis, Kučera (85. Žitný), Trubač, Radosta (77. Černý) - Řezníček. Trenér: Hejkal.

Liberec: Nguyen - Mikula (64. Zeman), Kačaraba, Karafiát, Hybš - Hromada (72. Rondič), Mara - Malinský, Baluta (56. Beran), Pešek - Kuchta. Trenér: Hoftych.