0:0
Konec utkání
Sparta
80. Krejčí (pen.)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání druhého kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Zlínem a Spartou Praha. Zápas začíná v sobotu 29. července v 15 hodin.

Domácí celek měl minulý týden otřesný vstup do sezóny, přitom los neměl vůbec špatný. Zlín totiž narazil na nováčka soutěže, avšak na půdě Karviné nezvládl už první poločas. Ve 34. minutě totiž prohrával 3:0 a na famózní obrat se nezmohl. V druhé půli sice došlo ke snížení, ale poslední slovo měla opět Karviná, která si připsala vítězství 4:1. Zlín se vinou této porážky nachází na samém chvostu ligové tabulky.

Zlín

Do utkání 2. kola jde Zlín s pozměněnou sestavou. V základní jedenáctce jsou tentokrát Slončík, Tkáč i Vukadinovič. Naopak trenér Vrba tentokrát neukázal na trio Dramé, Reiter, Kolář.

V neprospěch Zlína hovoří také statistika vzájemných zápasů. Od návratu Zlína mezi českou fotbalovou elitu v roce 2015 se totiž oba celky v lize utkaly již 16x a jen jednou vyhrál právě celek z Moravy. Kromě toho bylo k vidění 5 remíz a 10 vítězství Sparty. Navíc z posledních čtyř zápasů hraných ve Zlíně získala Sparta všech 12 bodů a to při skóre 4:13.

Sparta měla o poznání lepší vstup do nové sezóny než její dnešní soupeř. Úvodní utkání odehrál obhájce titulu doma s Olomoucí a byla z toho pohodová výhra 2:0. O obě branky se postaral Lukáš Haraslín, jenž nejdříve v 16. minutě otevřel skóre a v 55. minutě pečetil vítězství letenských. Navíc výkon Sparty byl poměrně dominantní, o čemž napovídá poměr střel 19 ku 5.

Sparta

Kouč Brian Priske sáhl k jedné změně v sestavě. Oproti zápasu s Olomoucí nasazuje Qazima Laciho, který zaujal místo Lukáš Sadílka.

Pražský celek zahájil sezónu bez své loňské brankářské jedničky Matěje Kováře, který nadále zůstává majetkem Manchesteru United. Dlouho se tedy zvažovalo, kdo jej nahradí a v první kolo odchytal sedmadvacetiletý Vojtěch Vorel. Jeho pozice už se však otřásá v základech, neboť před dnešním utkáním Sparta představila novou posilu. Tou se stal Peter Vindahl z Alkmaaru.

1.

První poločas právě začal.

1.

Zlín zahajuje utkání s chutí a snaží se kombinací prodrat na útočnou polovinu. Dostál však odkopem nenašel nikoho ve žlutém dresu.

3.

Hned při své první ofenzivní akci se Sparta dostala až k zakončení. Lukáš Haraslín to zkusil přízemním pokusem, který si našel cestu jen k brankáři Dostálovi.

4.

I další kombinace hostujícího mužstva vypadala zajímavě. Birmančevič si nabíhal na Haraslínovu přihrávku, nicméně ta postrádala trochu více přesnosti.

5.

Nadvakrát se Sparta z pravé strany dostala až k ohrožení Dostála. Kuchtova rána byla zablokována, avšak Kairinenův pokus musel likvidovat právě brankář Zlína.

7.

Simerský poslal rozehrávku pouze k Zelenému. Sparta se v pohodě znovu dostává na míč.

8.

Výborně to udělal Birmančevič, jenž vlétl do pokutového území. Fantiš se však po předchozí kličce soupeře vrátil do souboje a zajistil pro Zlín odkop od brány.

9.

Také Zlín vytáhl své drápky. Fantiš míč šikovně prostrčil k rozběhnutému Slončíkovi, který neváhal se zakončením. Z úhlu ovšem netrefil bránu.

10.

Opět se do akce dostal Antonín Fantiš, jenž se musel zapojit do bránění aktivního Mejdra. Bude z toho roh ve prospěch Sparty.

11.

Stejně jako minulý týden Zlín nezvládl bránění standardní situace. Centr od praporku totiž přistál přesně u Sörensena a domácí zachránil fakt, že šla hlavička přímo do rukavic Dostála.

12.

Další výborná příležitost. Kuchta se zjevil sám na pravé straně pokutového území, kam proti němu vyběhl Dostál. Míč ještě doputoval před odkrytou bránu, ale tam už zasáhl Cedidla.

13.

Znovu měli domácí obrovské problémy při bránění rohového kopu. Opět se míč dostal až k Sörensenovi, ale ten byl tentokrát v ještě složitější situaci než před pár minutami. Přesto musel Dostál znovu zasahovat.

15.

Pokus o rychlý přechod do útoku v podání Zlína. Kolmice si našla cestu pouze k vyběhnuvšímu Vorlovi, jenž míč před dotírajícím Žákem schoval do náruče.

16.

Po nedovoleném zákroku Tkáče bude Sparta rozehrávat zhruba od středu hřiště. Faulován byl Asger Sörensen.

17.

Didiba si nyní hodně zahrával před napadajícím Kuchtou. Nakonec však situaci ustál a rozehrál míč do bezpečnějšího prostoru.

18.

Dlouhý míč sice našel Fantiše, jenž jej zpracoval pro Slončíka, ale druhý zmíněný už se ke kulatému předmětu nedostal.

19.

Birmančevič si připravoval zakončení z hranice šestnáctky, ale místo toho přišel pro chvíli rychlý přechod do útoku v podání Zlína. Defenzíva Sparty se zformovala včas.

20.

Na trávníku zůstal po dalším souboji Sörensen a uvidíme, zda nebude muset střídat. Je to už podruhé, co se urostlý obránce zjevil v nefotbalové pozici.

22.

Stoper Sparty už je na svém místě a zapojuje se do kombinace hostujícího mužstva. To se pomalu přesouvá k pokutovému území soupeře.

23.

Po dobré defenzivní činnosti si to Zlín mašíroval vpřed, nicméně Žák nedokázal připravit přesnou přihrávku na rozběhnutého Vukadinoviče.

24.

Jan Mejdr si našel prostor na pravé straně, kde předvedl výborné zpracování, avšak přihrávku poslal příliš blízko ke zlínskému brankáři.

25.

Velmi aktivní je také Birmančevič, jenž se tentokrát prodral až k zakončení. Z hranice šestnáctky Dostála slabým pokusem příliš neohrozil.

26.

Zajímavou akci Zlína zpackal Vukadinovič. Zkušený útočník zbrzdil celou akci a následné doplnění už nebylo příliš nebezpečné. Míč si v pohodě zpracoval brankář Vorel.

28.

Žlutou kartu inkasuje Martin Cedidla, jenž je potrestán za jeden z předchozích zákroků.

29.

A kartu stejné barvy vidí také Filip Žák, který zbytečně dohrál Kairinena.

30.

Hodně se nyní rozohnil Ladislav Krejčí. Ten si hledal prostor v pokutovém území, ale nedovolený zákrok se dle hlavního rozhodčího nekonal.

31.

A je tady další žlutá karta. Tentokrát ji viděl Qazim Laci, jenž skluzem trefil míč, ale také nohy zlínského hráče.

32.

Opět se píská proti Spartě. Stalo se tak po zákroku Kuchty na Janetzkého.

33.

Fantastický centr z místa předchozího přestupku vyslal Čelůstka, jehož zakroucený míč doputoval přesně na nohu Žáka. Ten zakončil z prvního doteku mimo dosah gólmana, ale byl z toho jen ofsajd.

35.

A tentokrát se bude kopat proti domácímu celku. Příliš důrazný byl v souboji s Haraslínem zlínský kapitán Dominik Simerský.

36.

S bráněním volného kopu si domácí poradili, nicméně bude se zahrávat další standardka. V tomto případě to bude roh.

37.

Birmančevičův centr dokázal přizvednout gólman Dostál a Laciho těžké zakončení pak vylétlo vysoko nad bránu.

38.

Velmi dobře zapracoval Didiba, který čelil postupujícímu Kuchtovi. Sparťanský útočník byl v ofenzívě úplně sám a proti zlínské obraně neměl šanci.

39.

Registrujeme další střelecký pokus Laciho, nicméně jeho rána doputovala jen ke Kuchtovi. Od útočníka Sparty šel míč až mimo hrací plochu.

40.

Jan Mejdr v posledních minutách poněkud zmizel z trávníku a až nyní se zapojil do další akce hostů. Nedokázal ale přihrát některému z lépe postavených spoluhráčů.

42.

Ne a ne se Sparta dostat k dalšímu trvalému tlaku. Zlín se velmi dobře adaptoval na hru favorita.

43.

Jak Zelený tak Panák si nyní s míčem nerozuměli. Bude z toho pouze odkop Stanislava Dostála.

45.

Po Kuchtově přiťuknutí se míč dostal k Haraslínovi, jenž měl proti sobě trojici soupeřů. Zlín se tak vydal do brejku, který přinesl Fantišovu hlavičku do tyče Vorlovy brány. Fantasticky to udělal především Vukadinovič, jenž centroval na volného spoluhráče.

45.

Nastavují se tři minuty.

45+1.

Žák nepříjemně dotíral na Filipa Panáka, který musel hlavičkovat směrem ke svému brankáři. Sparťanský bek to zvládl na výbornou.

45+2.

Středem pole to Spartě vůbec nejde. Po nevýrazných úvodních minutách hraje Zlín v defenzívě skvěle.

45+3.

Konec prvního poločasu.

Aktéři dnešního utkání odcházejí do kabin a spokojenější zatím budou domácí fotbalisté. Ti na začátku zápasu čelili několika zajímavým šancím Sparty, ale blíže k otevření skóre měli sami domácí. Ve 33. minutě Žák dokonce rozvlnil síť, avšak jeho radost přerušilo ofsajdové postavení. Zlín se nenechal odradit a po rychlém brejku v závěru poločasu měl gól na hlavě Antonín Fantiš. Ten však trefil jen tyč.

SKÓRE SOUBĚŽNĚ HRANÝCH ZÁPASŮ

Olomouc - Karviná 2:1 (15' Juliš, 33' Zmrzlý - 44' Papalelé)

Pardubice - Jablonec 0:0

46.

Druhý poločas právě začal.

46.

Střídání Sparty: odchází Qazim Laci, přichází Lukáš Sadílek.

47.

Trochu prostoru se otevřelo před Birmančevičem. Zakončení srbského ofenzivního záložníka vylétlo nad bránu.

48.

A naprosto totožně dopadla střela Lukáše Haraslína, jenž si míč rychle nachystal na pravačku, ale bránu vůbec netrefil.

49.

Do těžké pozice se dostal Vukadinovič, jenž si naštěstí pro domácí vykoledoval nedovolený zákrok Zeleného.

50.

Zlín se opět pokusil o rychlé přenesení hry na útočnou polovinu. Vukadinovič však neobdržel přesnou přihrávku od Simerského.

51.

Sadílek se pokusil oslovit Haraslína. Jenže ten měl daleko k míči a navíc pak fauloval bránícího hráče.

52.

Hodně nepřesně zahrál Birmančevič, ale ani domácí si po vhazování nerozuměli. Využít toho mohli Mejdr se Sadílkem, nicméně finální přihrávku zastavil pozorný Didiba.

53.

Kairinenův centr z rohu si pohlídal Didiba a následně si faulem pomohl Jan Mejdr.

53.

Zajímavou rychlou akci Sparty táhl Sadílek, který míč dlouhým pasem přenesl na hlavu Haraslína. Jeho přihrávka z první už nenašla Jana Kuchtu.

55.

Zlínská obrana si skvěle poradila s napadajícími Sparťany. Kolmice na Vukadinoviče byla nepřesná, nicméně Pražané se teď nemohou dostat do útoku.

56.

S přehledem zvládl atak napadajícího Haraslína Didiba. Ofenzíva Sparty je tedy znovu pozastavena.

58.

Už už to vypadalo, že se Birmančevič po náběhu z druhé vlny dostane ke střele. Jenže rázem před ním byla trojice bránících hráčů.

59.

Po faulu Čelůstky se na centr z volného kopu vyšplhal Ladislav Krejčí. Jenže ze záklonu hostující kapitán nehlavičkoval přesně.

60.

Jedovatý centr Vukadinoviče propadl na malé vápno, kde musela zasáhnout defenzíva Sparty. Následná přihrávka Cedidly si našla cestu jen do rukavic Vorla.

61.

Střídání Sparty: odchází Veljko Birmančevič, přichází Victor Olatunji.

61.

Střídání Sparty: odchází Jan Mejdr, přichází Tomáš Wiesner.

61.

Střídání Zlína: odchází David Tkáč, přichází Jakub Kolář.

62.

Střídající Olatunji si hned hledal prostor při centru ze středu hřiště a vybojoval pro Spartu aspoň roh.

63.

Centrovaný míč Kairinena propadl pokutovým územím, ale k ohrožení Dostála se hosté nedostali. Navíc je hra přerušena, neboť na zemi zůstala dvojice zlínských fotbalistů.

65.

Střídání Zlína: odchází Filip Žák, přichází Nedeljko Kovinič.

65.

Stanislav Dostál ze vzduchu stáhl Wiesnerovu přihrávku a poté byl faulován Krejčím.

67.

Hodně nepovedený centr Sadílka, jehož přihrávka prolétla nad hlavami všech hráčů. Nakonec bude mít Sparta aspoň vhazování.

68.

Podruhé v krátkém časovém úseku si faulem pomohl Victor Olatunji. Zdá se, že je útočník Sparty po nástupu na hřiště poněkud přemotivovaný.

69.

Sparta se v druhé půli nadále trápí. Už několik desítek minut neměla příležitost, která by aspoň trochu zaváněla gólovou šancí.

71.

Kuchta táhl středem další útok hostujícího mužstva, ale do jeho kombinace se Zeleným se vložil pozorný Didiba.

73.

Střídání Sparty: odchází Jan Kuchta, přichází Václav Sejk.

73.

Střídání Sparty: odchází Lukáš Haraslín, přichází Jakub Pešek.

74.

Hodně důrazně šel Slončík do souboje s brankářem Vorlem, který si neodpustil několik peprných slov. Sparta rychle rozehrává.

75.

Prudký centr Sörensena přizvedl jeden z bránících hráčů. Sparta zřejmě rozjíždí závěrečný tlak.

77.

Před Dostála nyní létá jeden centr za druhým. Po dalším obranném zákroku jde však sudí zkoumat video.

78.

A je to pokutový kop! Míč totiž v šestnáctce spadl na ruku Cadidly.

79.

Žlutou kartu za protesty ještě vidí Didiba.

80.

Sparta jde do vedení. Míč si na značku pokutového kopu postavil kapitán LADISLAV KREJČÍ, jenž zvolil zakončení pod břevno a s přehledem vsítil první branku zápasu.

81.

Další akci hostů táhl Wiesner, nicméně jeho skákavá přihrávka nenašla nabíhajícího si Sejka.

83.

Pražané se více zatáhli, ale nadále nepříjemně napadají kombinující fotbalisty Zlína. Ti se jen těžce dostávají na útočnou polovinu.

84.

Jakub Janetzký povalil Krejčího a také on nedohraje bez žluté karty.

85.

Střídání Zlína: odchází Jakub Janetzký, přichází Adam Číž.

85.

Střídání Zlína: odchází Vukadin Vukadinovič, přichází El Hadji Ndiaye.

86.

Možnou aktivitu směrem dopředu v podání Zlína znemožnil faul Didiby. Sparta tak znovu našetří několik cenných vteřin a navíc může ohrozit domácího brankáře.

87.

Ladislav Krejčí se sice dostal k hlavičce, avšak zády k bráně nedokázal zakončit do potřebného prostoru.

87.

Sparťanským fanouškům teď hodně zatrnulo. Vorel nezvládl vyboxování centru a mohl děkovat Koviničovi, že nůžkami nedokázal zakončit do odkryté brány.

88.

Olatunji zůstal po souboji se Simerským na trávníku, ale domácí fotbalisté mezitím míří dopředu.

89.

K centru z pravé strany šestnáctky se dostal Fantiš, avšak v defenzívě skvěle zakročil pozorný Wiesner.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

90+1.

Dobrou minutu se nyní nehrálo kvůli krátké indispozici Filipa Panáka. To hraje do karet samozřejmě hostující Spartě.

90+3.

Hosté mohli navýšit vedení. Po rychlé přechodu do útoku však Sadílek příliš dlouho vyčkával a po jeho sražené střele zakončil Sejk mimo.

90+4.

Příliš vysoký byl centr letící do blízkosti brankáře Vorla, který míč lapil do náruče. Zlín se ale rychle dostává zpět k míči.

90+5.

Jenže obrana Sparty si znovu poradila a Olatunji vybídl rychlonohého Peška. Díky tomu se hosté usazují hluboko na útočné polovině.

90+5.

Po rozehrání vhazování se k míči opět dostal Jakub Pešek. Jenže jeho rána pravačkou putovala nad bránu.

90+6.

Konec utkání.

Utkání druhého kola Fortuna:Ligy je tedy minulostí a z vítězství se přeci jenom raduje favorizovaná Sparta. Ta měla velmi dobrý vstup do zápasu, nicméně žádnou ze šancí nedokázala zužitkovat. Naopak se chvíli radovali domácí, jejichž radost po gólu Žáka znemožnil ofsajd. Navíc pak Fantiš před přestávkou trefil tyč a vypadalo to, že Zlín bude nadále kousat.

V druhé půli se navíc Sparta dlouho nedostávala do šancí a nakonec ji vysvobodil VAR. V 80. minutě totiž Cedidla v šestnáctce zahrál rukou, načež si s nařízenou penaltou v pohodě poradil Ladislav Krejčí. Závěr již nepřinesl nic podstatného a Sparta si tak odváží vydřené tři body.