Jablonec zachránil emotivní duel s Hradcem, Baník zvítězil v Liberci

Aktualizováno 3. 10. 2021 20:47
Hradec Králové v nedělním utkání 10. kola Fortuna:Ligy remizoval s Jabloncem 2:2, Liberec podlehl Baníku Ostrava 0:2 a Mladá Boleslav vyhrála v Karviné 1:0.
Domácí vstřelili druhý gól při zranění brankáře Hanuše, Jablonec dokázal vyrovnat až v dlouhém nastavení. | Foto: ČTK

Jablonec vyrovnal v nataženém nastavení

Jablonečtí až v deváté minutě nastavení zachránili v 10. kole první ligy remízu 2:2 na hřišti Hradce Králové. Hosté vedli po 13 minutách díky brance Miloše Kratochvíla, domácí však v azylu v Mladé Boleslavi otočili duel po gólech Pavla Dvořáka a Jana Krále. Bod vystřelil Severočechům v závěru střídající Tomáš Malínský v přesilovce poté, co byl v 70. minutě vyloučen Otto Urma. Jablonečtí tři kola po sobě nevyhráli a jsou v tabulce až na 11. místě. Nováček z Hradce drží osmou příčku.

"Byla to spravedlivá remíza, ale dostat gól v deváté minutě nastavení je nesmírně bolestivé. Mrzí mě, že v polovině sedmé minuty nastaveného času házíme aut, ale pak ještě dostaneme gól. Je to škoda, mužstvo, které má zkušenosti, by si to mělo pohlídat," řekl na tiskové konferenci asistent trenéra Hradce Stanislav Hejkal. "Od 62. minuty to byl hektický zápas. Dostali jsme branku a v nastavení vyrovnali. Myslím, že je to spravedlivá remíza," uvedl trenér Severočechů Petr Rada.

Jablonec vstoupil do utkání bez elitních útočníků Doležala a Čvančary, který se zranil při čtvrteční porážce 0:1 v Evropské konferenční lize v Alkmaaru. "Votroci" se zase museli obejít bez záložníka Kodeše, jenž se zranil při rozcvičování a musel jej nahradit Soukeník.

Hradec vstoupil do utkání aktivně a v úvodní desetiminutovce se dostali do nadějných šancí Vašulín a Mejdr, nezakončili však přesně. Ve 13. minutě naopak udeřil Jablonec. Po rychlém brejku našel Pleštil přesnou přihrávkou z levé strany Kratochvíla a ten svou první brankou v ligové sezoně otevřel skóre.

Hostům však vedení vydrželo jen šest minut. Vašulín se na pravé straně pokutového území zbavil Zeleného a jeho centr usměrnil za Hanušova záda Dvořák. "Šlo o zbytečný gól. Byl tam nakopnutý míč do prostoru, nechali jsme se jednoduše obejít a domácí z toho na přední tyči vyrovnali. To jsou věci, ze kterých nám to často padá," podotkl Rada.

Domácí mohli poté vývoj utkání i otočit, ale Soukeníkův pokus letěl nad a průnik Vlkanovy zneškodnil včasným zákrokem Kratochvíl. Skóre se nezměnilo ani v závěru první půle, kdy se hnal do brejku Pilař, ale rozhodčí Hocek únik zastavil kvůli tomu, že jablonecký záložník zahrál při zpracování rukou. S tím nesouhlasil hostující trenér Rada, který dostal před odchodem do kabin za protesty žlutou kartu.

V 58. minutě Vašulín nevyužil zaváhání v soupeřově obraně a míč se po jeho střele jen otřel o brankovou konstrukci. V 62. minutě se už domácí dočkali obratu. Po přímém kopu Vlkanovy se brankář Hanuš srazil v pokutovém území s jedním ze svých spoluhráčů, míč mu vypadl ruky a Král jej dorazil do sítě. Platnost gólu posvětil navzdory protestům jabloneckých hráčů i verdikt videorozhodčího. Zraněného Hanuše pak vystřídal Hrubý.

"Hanuš tam šel na přímý kop a spadl přes našeho hráče, což legitimně faul nebyl. Spadl ale na hlavu. Považanec pak měl míč u nohy, možná to mohl odkopnout. Ale říkal, že viděl hráče, jak padá na hlavu, takže to byl zkrat," uvedl Rada.

"Když třeba hráč leží na zemi po úderu loktem do hlavy v poli, také se hned přeruší hra. To jsou malinké věci, které si každý vykládá podle sebe. Všichni říkají, že pravidla jsou jasná, pro mě nejsou a nebudou nikdy," doplnil Rada.

Takto na branku Hradce reagoval tiskový mluvčí Jablonce:

Severočeši se okamžitě tlačili za vyrovnáním a hned z protiútoku byl blízko hlavičkující Nešpor, jenže těsně přestřelil. Zhruba 20 minut před koncem dostal Jablonec možnost hrát v početní výhodě, po druhé žluté kartě byl vyloučen Urma. Hradec se zpočátku úspěšně bránil a několikrát mohl udeřit z rychlých protiútoků.

V nervózním závěru nejprve nebyla Jablonci uznána šest minut před koncem branka Nešpora kvůli předchozímu faulu Abubakara a v 89. minutě zase hosté neúspěšně reklamovali pokutový kop po ruce Dvořáka. Rozhodčí Hocek sice nejprve penaltu nařídil, po zhlédnutí záznamu ji však odvolal.

Když už se zdálo, že Hradec získá všechny tři body, protlačil se po závaru v deváté minutě nastavení k míči střídající Malínský a nekompromisní ranou vyrovnal. Jablonec s "Votroky" neprohrál v lize už 10 zápasů za sebou.

"Každý gól chutná, určitě si ho vnitřně užiju. Ale vím, že jsem prošel Hradcem a troufnu si říct, že jsem tam odvedl dobrou práci. Jinde bych ten gól oslavil, ale vůči Hradci jsem slavit nechtěl. I když jsem za gól rád," řekl Malínský.

Baník využil přesilovku

Fotbalisté Ostravy využili dlouhou přesilovku a zvítězili v Liberci 2:0. Baník poslal ve 43. minutě do vedení proti bývalému klubu Jiří Fleišman a výhru potvrdil o 20 minut později Ladislav Almási. Severočeši hráli od 38. minuty bez vyloučeného Christa Tiéhiho, v závěru dostal červenou kartu i hostující Almási. Liberec ve čtvrtém utkání pod trenérem Lubošem Kozlem poprvé prohrál a v tabulce mu patří 13. místo. Ostravští U Nisy naplno bodovali po více než 11 letech a zvítězili počtvrté z posledních pěti kol.

Liberec se pod trenérem Kozlem začal zvedat, ale Baník od první minuty naznačoval, že si přijel pro tři body. Už v osmé minutě zabíhal Klíma šikovně za obranu, ale rychlý pas nedokázal usměrnit z osmi metrů mezi tyče. Další šanci skórovat měl vzápětí Fleišman, ale tvrdou ránu dokázal brankář Knobloch skvělým zákrokem zlikvidovat.

Domácí se v ofenzivě prosazovali složitěji, ale přesto i oni měli možnost vstřelit vedoucí gól. Především Matouškova rána z 29. minuty přidělala Laštůvkovi hodně práce, ale zkušený brankář dokázal míč levou rukou vyrazit.

Významné pro další vývoj bylo vyloučení libereckého Tiéhiho ve 38. minutě za hrubý obranný zákrok, které si rozhodčí Machálek potvrdil při kontrole ze záznamu u obrazovky. Hned za pět minut dokázali hosté početní převahu využít ve vedoucí branku. Po odvráceném rohovém kopu napřáhl z 20 metrů Fleišman a propálil Knoblocha. Ostravský bek, který v sobotu oslavil 37. narozeniny, svůj zásah vzhledem k minulosti v libereckém dresu nijak výrazně neslavil.

Domácí se přes oslabení snažili zápas zvrátit a blízko k vyrovnání měl především střídající Purzitidis. Jeho dělovka ve slibné situaci na hranici šestnáctky ale skončila vysoko nad. Krátce poté hosté zápas rozhodli. Centr z pravé strany usměrnil v 63. minutě hlavou Almási a připsal si pátý gól v ligové sezoně.

Liberec ani poté neubral na bojovnosti, do hry poprvé zasáhla i posila Slovanu záložník Stoch, ale zdramatizovat závěr už Středočeši nedokázali. Domácím nepomohlo ani to, že také Ostrava po vyloučení Almásiho dohrávala v deseti.

Matějovský trefil výhru Boleslavi

Karviná v neděli prohrála doma s Mladou Boleslaví 0:1. V tabulce zůstává poslední a jako poslední zůstává v nejvyšší soutěži bez vítězství. Jediný gól vstřelil devět minut před koncem kapitán hostí Marek Matějovský. Středočeský celek vyhrál poprvé po čtyřech kolech a figuruje na desátém místě.

Karvinští, kteří v týdnu dostali od vedení klubu pokutu za špatné výkony, začali aktivněji než v minulých zápasech. Už během úvodní desetiminutovky vyslali tři střely na hostující branku, do níž se po čtyřech kolech vrátil Šeda.

Na druhé straně po kličce Šindelářovi nebezpečně vypálil z úhlu Ewerton, který v předchozím kole hattrickem zmírnil domácí prohru 3:5 se Slováckem, ale domácí gólman Bolek si poradil. Poté se dvakrát ocitl v nadějné pozici nejlepší střelec hostů Škoda, ale branku pokaždé těsně minul. Těsně před přestávkou trefil domácí Bartošák z voleje jen boční síť.

Ani jeden z týmů nebyl s bezbrankovým stavem spokojen. S přibývajícími minutami rostla nervozita a s ní bylo na trávníku vidět stále více nepřesností. Nejzkušenější hráči hostů Škoda a Matějovský se pouštěli do diskusí s rozhodčím Petříkem, za což dostali žluté karty.

Středočeši si přece jen vynutili tlak a v 72. minutě při průniku Hlavatého domácí podržel brankář Bolek. O pět minut později pak zkušený gólman reflexivně zneškodnil Škodovu tvrdou střelu zblízka a vzápětí Buchta vykopl míč z brankové čáry.

Devět minut před koncem si už domácí obrana s náporem nevěděla rady. Ewerton našel Matějovského a ten zblízka poslal míč pod břevno. Pro devětatřicetiletého záložníka to byl první ligový gól od ledna.

.Karviná měla v závěru blízko k vyrovnání. V nastaveném čase se dožadovala penalty za hraní rukou, ale sudí to po konzultaci s videorozhodčím odmítl. Svěřenci trenéra Jozefa Webera nad Mladou Boleslaví doma v lize ani na šestý pokus nezvítězili a na výhru v nejvyšší soutěži marně čekají od května už 11 utkání.

10. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - FK Jablonec 2:2 (1:1)

Branky: 19. Dvořák, 63. Král - 13. Kratochvíl, 90.+9 Malínský. Rozhodčí: Hocek - Paták, Podaný - Šterba (video). ŽK: Urma, Soukeník, Kateřiňák - Surzyn, Nešpor, Kubista, Pilař, Rada (trenér). ČK: 70. Urma. Diváci: 854.

Hradec Králové: Vízek - Donát, Král, Urma - Mejdr, Soukeník, Rada (73. Kateřiňák), Novotný - Dvořák (90.+2 Harazim), Vašulín (73. Kubala), Vlkanova (90.+6 Prekop). Trenér: Koubek.

Jablonec: Hanuš (67. Hrubý) - Haitl (76. Smejkal), Kubista, Zelený, Surzyn - Považanec (78. Abubakar) - Pleštil (86. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař - Nešpor. Trenér: Rada.

MFK Karviná - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 81. Matějovský. Rozhodčí: Petřík - Antoníček, Vodrážka - Ondráš (video). ŽK: Bartl, Buchta, Qose - Šimek, Škoda, Matějovský, Hlavatý. Diváci: 2082.

Karviná: Bolek - Křapka, Santos, Buchta, Šehič (85. Svoboda) - Šindelář (85. Stropek), Qose - Mikuš (85. Sinjavskij), Bartl (65. Nešický), Bartošák - Papadopulos (75. Zych). Trenér: Weber.

M. Boleslav: Šeda - Suchý, Šimek, Karafiát - Douděra, Matějovský (85. Dancák), Hlavatý, Jurásek - Fila (65. Ladra), Škoda, Ewerton (90. Mašek). Trenér: Jarolím.

Slovan Liberec - Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branky: 43. Fleišman, 63. Almási. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Dohnálek - Kocourek (video). ŽK: Tiéhi, Matoušek, Chaluš - Svozil, Klíma, Potočný, Almási. ČK: 38. Tiéhi - 85. Almási. Diváci: 3200.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula - Matoušek (61. Koscelník), Tiéhi, Havelka (75. Faško), Tupta (74. Stoch) - Rondič (61. Hilál), Rabušič (41. Purzitidis). Trenér: Kozel.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Buchta (46. De Azevedo), Kaloč (84. Jánoš), Tetour, Potočný (80. Juroška) - Klíma (55. Budínský), Almási. Trenér: Galásek.