Tah Rezkem vyšel Jarošíkovi jen napůl, Plzeň už poosmé vyhrála o jediný gól

Aktualizováno 2. 10. 2021 21:11
Bohemians v sobotu přehráli Sigmu Olomouc 2:0, Teplice při premiéře Jiřího Jarošíka prohrály na Slovácku 2:3 a České Budějovice porazily Pardubice 3:1. V závěrečném utkání programu porazila Plzeň díky dvěma brankám Jeana-Davida Beauguela Zlín 2:1.
Jiří Jarošík se při své premiéře na lavičce Teplic vítězství nedočkal
Jiří Jarošík se při své premiéře na lavičce Teplic vítězství nedočkal | Foto: ČTK

Rekordní výhra Viktorie

Plzeňští favoriti začali proti Zlínu výborně a v šesté minutě se dostali do vedení. Kopicův centr Simerský v šestnáctce zastavil rukou a nařízený pokutový kop proměnil Beauguel. Devětadvacetiletý rodák ze Štrasburku si pátý ligový gól v sezoně připsal proti bývalému týmu.

Zlínští ale vyrovnali už v 15. minutě. Čanturišvili z přímého kopu našel volného Vraštila, který umístěnou hlavičkou překonal Staňka. Plzeňský gólman o chvíli později vyrazil Poznarovu ránu.

Na druhé straně v ideální pozici selhal Kopic a zblízka zamířil vedle branky s ligovým debutantem Šiškou. Viktoria se však ve zbytku úvodního poločasu herně trápila a do další větší šance se nedostala.

Dvě minuty po změně stran Šiška poprvé výrazně podržel Zlín, když zblízka vychytal Buchu. Jinak domácí dlouho nedokázali nejhorší obranu soutěže ničím překvapit, natož ji dostat pod souvislejší tlak.

Až v 84. minutě střídající Janošek nacentroval do pokutového území a volný Beauguel hlavou vrátil Plzni vedení. Šestou ligovou trefou v ročníku dotáhl čelo tabulky střelců. Viktoria porazila Zlín v sedmém z posledních devíti vzájemných ligových duelů a doma nad "Ševci" zvítězila popáté za sebou.

Plzeň si také připsala pozoruhodný rekord, když v deseti ligových kolech vyhrála už osmý zápas o jediný gól.

"V naší hře bylo hodně nepřesností, nemohli jsme se dostat do hry. Dneska jsme spokojení pouze s vítězstvím, na hře musíme zapracovat," řekl na tiskové konferenci plzeňský trenér Michal Bílek, který odkoučoval jubilejní 200. ligové utkání.

"Vážíme si toho, že jsme tam, kde jsme. Chceme tam zůstat co nejdéle. Pokud zlepšíme naši hru, tak šance, že se budeme pohybovat mezi například třemi nejlepšími, je reálná," dodal bývalý trenér Zlína.

Jarošíkovi premiéra nevyšla

Fotbalisté Slovácka porazili Teplice 3:2. Svěřenci kouče Martina Svědíka zvítězili v lize ve čtvrtém z posledních pěti duelů a v neúplné tabulce se posunuli na třetí místo. Trenérskou premiéru v nejvyšší soutěži si na hostující lavičce odbyl Jiří Jarošík, který v úterý nahradil odvolaného Radima Kučeru. Navzdory tomu Severočeši nevyhráli šestý ligový zápas po sobě a zůstali na předposlední 15. pozici.

Skóre otevřel po čtvrt hodině hry hostující veterán Jan Rezek, kterého Jarošík povolal z teplického "béčka", domácí však v rozmezí 40. a 61. minuty duel otočili dvěma brankami obránce Petra Reinberka a trefou Václava Jurečky. Snížení obstaral střídající Ladislav Kodad.

"Nebyl jsem nervózní, emoce na mě doléhají až teď," řekl na tiskové konferenci Jarošík. "Dobře jsme do zápasu vstoupili, ale za nejlepší naši pasáž považuji posledních 20 minut," dodal bývalý hráč Sparty, CSKA Moskva, Chelsea nebo Celticu Glasgow.

Oproti předchozímu zápasu udělal v sestavě jen jednu změnu, zato hodně překvapivou. Do základu nasadil devětatřicetiletého Rezka, který se v létě vrátil z Příbrami do Teplic, kde působí jako asistent trenéra u dorostu a hraje za B-tým v ČFL. "Hodně nám pomohl, podržel nás nejen gólem. Budeme uvažovat i nadále o jeho pomoci, záležet bude na marodce v týmu," uvedl Jarošík.

Nečekaný tah se vyplatil. Teplice přežily ve třetí minutě velkou šanci Petržely a následný drtivý tlak a udeřily z prvního brejku. Laňkův centr zprava propadl až k volnému Rezkovi, který neměl problém dát svůj 49. ligový gól. "Nakonec nám ale k ničemu nebyl," prohlásil Rezek.

Slovácko nečekaný vývoj zaskočil. Dlouho marně hledalo cestu do šestnáctky soupeře, sražená střela Petržely se neujala. Vyrovnání přišlo ve 40. minutě po hlavičce Reinberka, který si nikým nehlídán naskočil na zadní tyči na Kalabiškův centr. "Tahle branka nás probrala a měla pro vývoj duelu svoji váhu," konstatoval Svědík.

Domácí gól probudil a krátce po přestávce přidali druhý. Na konci krásné kombinace po levé straně byl Jurečka, který zblízka prostřelil Čtvrtečku a zaznamenal svůj pátý gól v ligové sezoně. Mezi nejlepšími střelci mu patří sdílená druhá příčka.

Slovácko svůj tlak ještě vystupňovalo, blízko třetí trefě byl opět Jurečka a také Holzer. Roli střelce na sebe vzal znovu Reinberk, jenž táhlou střelou z 25 metrů potřetí rozvlnil síť za Čtvrtečkou. "Měli jsme dát více gólů z tolika šancí. Byl by dřív klid, tohle budu hráčům vyčítat," poznamenal Svědík.

Naději hostů vykřesal v 73. minutě Kodad, který zužitkoval rychlý brejk. V závěru utkání ale měli více sil domácí hráči a své vítězství si i přes snahu Severočechů uhlídali. Tým z Uherského Hradiště doma naplno bodoval i v pátém duelu ligové sezony.

Klokani nečekaně srazili Sigmu

Pražané rozhodli duel se Sigmou Olomouc už v úvodním dějství, kdy se mezi 23. a 25. minutou trefili Daniel Köstl a Jan Chramosta. "Klokani" zvítězili po dvou ligových porážkách, naopak Hanáci nebodovali poprvé po sedmi kolech. Bohemians ztrácí na Sigmu v neúplné tabulce už jen bod, olomoučtí ale mají k dobru odložené utkání.

"Je hodně příjemné takhle před reprezentační pauzou vyhrát, atmosféra je uvolněnější. Vítězství je o to cennější, že cítím, že by se teď tabulka mohla roztrhnout. Rádi bychom byli v horní polovině. Některé poztrácené body mrzí, ale věřím, že máme na to hrát v horní půlce tabulky," řekl na tiskové konferenci trenér Bohemians Luděk Klusáček.

Olomouc v úvodu více držela míč, ale mnohem nebezpečnější byli Bohemians. V 10. minutě Květovu technickou střelu tečoval brankář Macík na tyč, poté v dobré šanci minul Chramosta. V polovině první půle domácí otevřeli skóre. Odražený míč poslal s pomocí tyče do sítě stoper Köstl a ve 54. ligovém utkání kariéry oslavil svůj premiérový gól.

"Určitě bych vrátil zápas se Slavií, který mi moc nevyšel (1:5), ale to nejde. Dal jsem gól, jsem za to moc rád. Pomohl jsem nám k výhře, kluci mi pomohli ke gólu. Snad jich bude padat víc," prohlásil Köstl. "Zápisné má na starost David Bartek, takže se těším, teda netěším," dodal s úsměvem.

V 25. minutě "Klokani" zvýšili. Po Květově přihrávce se prosadil ranou ze strany na zadní tyč Chramosta, který skóroval ve třetím utkání nejvyšší soutěže za sebou. Snížit mohl těsně před pauzou Chvátal, ale trefil jen boční síť.

"Neměli jsme úplně špatný vstup do zápasu, ale od 10. minuty nás začal soupeř přehrávat. Bylo to daleko větší agresivitou, nasazením, což je strašně špatně. Nabízeli jsme jim situace sami a oni toho dokázali využít," uvedl olomoucký trenér Václav Jílek.

Po pauze stáhl hru na tři obránce a poslal na trávník Šípa s Venezuelanem Piňou, který si odbyl debut v české lize. Hanáci přidali a po hodině málem snížil Breite, jehož pokus zastavil obránce Krch.

Hosté se neprosadili ani po závaru v 75. minutě, kdy mimo jiné vypálil jeden ze dvou lídrů střelecké tabulky první ligy Hála. V 90. minutě zamířil mimo tyče domácí Ljovin a vzápětí se na opačné straně stejně vedlo i Jemelkovi. Bohemians doma v lize s Olomoucí potřetí za sebou bodovali, Sigma nevyhrála ve čtvrtém kole po sobě.

"První poločas byl z naší strany hrozně špatný, ten druhý už to bylo naprosto vyrovnané. Aspoň jsme se vyrovnali soupeři, co se týče přístupu a agresivity. Ale kvalita zase tolik nahoru nešla," konstatoval Jílek.

Bohemians udrželi nulu poté, co v předchozích dvou kolech inkasovali hned devět branek. "Ve druhé půli jsme utkání už spíše kontrolovali. Malinko nás přitlačili, ale důležité bylo, že jsme udrželi nulu. Jednou to tam Krch vykopával z brankové čáry. Obrana ale vcelku fungovala dobře," uvedl Klusáček.

Pardubice popáté v řadě nevyhrály

České Budějovice v sobotu porazily Pardubice 3:1. Hosté sice po zásahu Martina Šejvla vedli, Jihočeši však otočili skóre, když se trefili Mick van Buren, Jakub Hora a Fortune Bassey. Dynamo vyhrálo druhé kolo po sobě a Východočechy zdolalo v nejvyšší soutěži i potřetí. Domácí poskočili v neúplné tabulce na sedmé místo. Pardubice nezvítězily v pátém ligovém duelu po sobě a zůstaly čtrnácté.

Hosté přitom začali na Střeleckém ostrově sympaticky. Ve 21. minutě se dostali do vedení, když Šejvlova střela ze zhruba 25 metrů skončila u tyče Vorlovy branky. "Myslím si, že jsme do zápasu vstoupili dobře a v prvním poločase jsme byli lepším mužstvem. Akorát jsme neproměnili šance, které jsme si vypracovali," uvedl na tiskové konferenci pardubický trenér Jaroslav Novotný, který vede mužstvo s Jiřím Krejčím.

Pro České Budějovice se tak opakoval scénář z posledního domácího duelu s Karvinou, kdy rovněž prohrávaly 0:1. Navíc Pardubice mohly jít do dvougólového náskoku, ale Jeřábek ve 24. minutě trefil břevno. A tak domácí stejně jako před týdnem ještě do poločasu vývoj otočili.

Ve 26. minutě se po Hellebrandově centru prosadil Van Buren. Pardubický brankář Boháč jeho pokus hlavou nejprve vyrazil, ale nizozemský útočník se dostal k míči znovu a nohou už skóroval. "Paradoxně, když jsme byli v útlumu, podařilo se nám vstřelit branku, která nás uklidnila," řekl domácí trenér David Horejš.

Před přestávkou pak Jihočeši předvedli ukázkový protiútok. Pardubice na hranici českobudějovického pokutového území ztratily míč, k němuž se dostal Hellebrand, jenž poslal krásný pas na Basseye. Nigerijský útočník pak ideálně načasoval finální přihrávku mezi dva stopery na Horu, který prostřelil Boháče. "Snažíme se na koncovce pracovat. Chceme, aby hráči zachovali klid, což se ukázalo třeba při druhé brance, kde jsme situaci při brejku vyřešili skvěle. Druhý gól byl podle mě rozhodující," konstatoval Horejš.

Dynamo po přestávce pokračovalo ve stejném průběhu jako v duelu s Karvinou, kdy vedení zvýšilo na 3:1. Tentokrát přidali domácí třetí zásah v 53. minutě. Po rohu neuhlídal pardubický Čelůstka nabíhajícího Basseye, jenž pohodlně hlavou skóroval. Hosté mohli v 69. minutě snížit a zachovat si naději na bodový zisk, ale Čihákovu gólovou hlavičku zlikvidoval Vorel. Čihák měl ještě jednu příležitost po rohu v 86. minutě, jenže hlavou minul. "Bylo to pro nás hodně smolné utkání. V čem nás hlavně domácí předčili a v čem byli lepší, to byla produktivita," řekl Novotný.

České Budějovice, které v minulé ligové sezoně zdolaly Pardubice dvakrát 2:0, doma v nejvyšší soutěži vyhrály 3:1 podruhé za sebou. Před vlastními diváky získaly v ligovém ročníku 12 z celkových 13 bodů. Naopak Pardubice prohrály v sezoně nejvyšší soutěže i pátý venkovní duel a jako jediné tam ještě nebodovaly. V posledních 11 zápasech v lize zvítězily v jediném.

10. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 2:0 (2:0)

Branky: 23. Köstl, 25. Chramosta. Rozhodčí: Sziksay - Váňa, Hurych - Kocourek (video). ŽK: Köstl, Bederka, Vondra, Keita - Poulolo. Diváci: 3553.

Bohemians: Bačkovský - Köstl, Krch, Bederka - Dostál, Ljovin, Hronek (67. Jindřišek), Květ (89. Fulnek), Vondra (81. Novák) - Necid (80. Puškáč), Chramosta (67. Keita). Trenér: Klusáček.

Olomouc: Macík - Chvátal (46. Šíp), Poulolo, Beneš, Jemelka - Matoušek (39. Růsek), Breite, González (46. Piňa), Sedlák (74. Spáčil), Hála (90. Látal) - Zifčák. Trenér: Jílek.

Fotbalová republika, díl šestý: Dvorec u Nepomuka | Video: Aktuálně.cz

Viktoria Plzeň - Fastav Zlín 2:1 (1:1)

Branky: 6. z pen. a 84. Beauguel - 15. Vraštil. Rozhodčí: Franěk - Caletka, Lakomý - Štěrba (video). ŽK: Kalvach - Conde. Diváci: 6121.

Plzeň: Staněk - Řezník, Kaša, Hejda, Havel (82. Čermák) - Bucha, Kalvach (69. Janošek) - Kopic (46. Chorý), Sýkora (69. Kayamba), Mosquera (59. Šulc) - Beauguel. Trenér: Bílek.

Zlín: Šiška - Fantiš, Simerský, Cedidla, Vraštil - Conde - Dramé (70. Nečas), Tkáč, Janetzký (86. Fillo), Čanturišvili (78. Jawo) - Poznar (86. Hrdlička). Trenér: Kalivoda.

Dynamo České Budějovice - FK Pardubice 3:1 (2:1)

Branky: 26. Van Buren, 42. Hora, 53. Bassey - 21. Šejvl. Rozhodčí: Julínek - Hrabovský, Pochylý - Ondráš (video). ŽK: Jeřábek, Čelůstka, Solil (všichni Pardubice). Diváci: 1898.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký, Králik, Talověrov, Novák - Javorek, Hellebrand (66. Vais) - Van Buren, Hora (88. Brandner), Mršič (66. Mihálik) - Bassey (87. Škoda). Trenér: Horejš.

Pardubice: Boháč - Čihák, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek (58. Huf) - Kostka (81. Lupač), Solil (84. Vít), Tischler, Cadu (81. I Sang-hjok) - Chytil (58. Matějka). Trenér: Novotný.

1. FC Slovácko - FK Teplice 3:2 (1:1)

Branky: 40. a 61. Reinberk, 52. Jurečka - 15. Rezek, 73. Kodad. Rozhodčí: Hrubeš - Kubr, Arnošt - Adam (video). ŽK: Reinberk, Kadlec, Tomič, Navrátil - Moulis, Mazuch, Krunert. Diváci: 3520.

Slovácko: Nguyen - Reinberk (75. Tomič), Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Sadílek, Havlík - Petržela (88. Cicilia), Kohút (71. Mareček), Holzer (71. Navrátil) - Jurečka. Trenér: Svědík.

Teplice: Čtvrtečka - Laňka (69. Hyčka), Mazuch, Chlumecký, Vondrášek - Knapík, Jukl (77. Krunert) - Černý (69. Kodad), Trubač, Moulis - Rezek (69. Succar). Trenér: Jarošík.