Slavia na druhý pokus Baník smetla, v Olomouci se hrála bundesliga bez diváků

Aktualizováno 2. 11. 2019 19:06
Slavia oplatila Baníku Ostrava porážku z MOL Cupu a zvítězila 4:0, Sigma Olomouc jen remizovala s Mladou Boleslaví 2:2.
Tomáš Souček se postaral o dvě branky Slavie
Tomáš Souček se postaral o dvě branky Slavie | Foto: ČTK

Slavia odvetu za pohár zvládla

Úvodní dva góly Pražanů vstřelil Tomáš Souček, který poté neproměnil penaltu. V přesilovce po vyloučení hostujícího Milana Jiráska z 61. minuty přidali další branky Stanislav Tecl a Petr Ševčík. Stejným výsledkem zdolala Slavia Slezany i v posledním domácím duelu v březnu.

Vršovický obhájce titulu protáhl ligovou neporazitelnost na 21 zápasů a vede neúplnou tabulku o 12 bodů před Plzní, která hraje v pondělí. Slávisté se zároveň vítězně naladili na úterní duel Ligy mistrů v Barceloně. Ostrava venku v lize prohrála popáté za sebou a je šestá.

Za Slavii poprvé nastoupil Takács, který vytvořil novou stoperskou dvojici s Frydrychem. Kúdela zůstal jen na lavičce a Hovorka je od minulého kola dlouhodobě zraněný. Baník udělal jedinou změnu oproti středečnímu pohárovému duelu, když v brance Laštůvku nahradil Budinský.

Červenobílí, kteří si před utkáním připomněli 127. výročí od založení klubu, se proti pětičlenné hostující obraně dlouho nemohli prosadit a na vyložené šance čekali až do závěru poločasu.

Ve 43. minutě hosté neodvrátili míč, Ševčík poslal přízemní centr za malé vápno a Souček z první překonal Budinského. Poté udělal ostravský gólman chybu při rozehrávce, ale Ševčík ji nevyužil.

Po pauze slávisté výrazně přidali a vytvořili si tlak. Olayinkův gól ještě kvůli ofsajdu neplatil, ale v 52. minutě už domácí zvýšili. Po Olayinkově tečované centru doklepl míč do sítě hlavou Souček a ve druhém domácím ligovém duelu po sobě dal dva góly. Reprezentační záložník potvrdil, že se mu proti Baníku daří, svůj jediný hattrick v nejvyšší soutěži dal právě proti Ostravě.

Na tři branky proti Slezanům útočil i dnes poté, co po Jiráskově zákroku na Tecla nařídil sudí Klíma penaltu a hostujícího záložníka navíc vyloučil. Souček však z penalty trefil jen Budinského a hattrick si nepřipsal.

Nepovedlo se mu to ani v 68. minutě, kdy Budinský jeho technickou střelu vytáhl. Z dorážky se však už prosadil Tecl a zvýšil na 3:0. Snížit mohl z brejku Reiter, ale jeho ránu zblokovala obranu. Jinak Slezané v oslabení už nestíhali a v 77. minutě inkasovali počtvrté, když nadvakrát dostal míč do sítě Ševčík.

Bundesliga v Olomouci. Bez diváků

Pouhá minuta stačila Mladé Boleslavi k tomu, aby smazala dvoubrankový náskok Olomouce. Domácí vedli po brankách Jakuba Plška a Víta Beneše už 2:0, za hosty však na konečných 2:2 vyrovnali Jakub Fulnek a Lukáš Budínský. Sigma zaznamenala sedmou remízu v ročníku a na výhru čeká už šest kol. Středočeši vybojovali pátý bod na hřištích soupeřů.

"Byla to dnes bundesliga, ale bez diváků," použil nadsázku kouč hostí Jozef Weber. "Co je nám platné, když jsme 70 minut lepší, když nemáme tři body," opáčil domácí trenér Radoslav Látal.

Do zápasu vstoupili mnohem aktivněji domácí. Už ve čtvrté minutě musel Budínský důrazným odkopem řešit spletitou situaci před Stejskalem. Nicméně Sigma se vedoucího gólu dočkala poměrně brzy. Centr z pravé strany prošel šestnáctkou až k Plškovi a nejlepší střelec Hanáků otevřel skóre.

Nemuselo zůstat u jednoho gólu. Vzápětí hlavičkoval nebezpečně Kerbr, po hlavičce Yunise a pokusu Plška musel zasahovat Stejskal, který měl v tomto časovém úseku spoustu práce.

Boleslav moc prostoru k ofenzívě neměla. Ve 22. minutě vystřelil Budínský, ale Jemelka pokus ke gólmanovi nepustil. Mimo šla i slabá hlavička Komličenka a pokus Ladry také neměl šanci. Možná i proto ještě do půle posílil útok Mešanovič, který začal duel na lavičce. "Celý první poločas byl jeden velký chaos," zhodnotil Jakub Fulnek hru svého týmu.

Bosenský útočník měl na kopačce vyrovnání v 52. minutě, ale tváří v tvář Buchtovi poslal míč mimo, nicméně tato akce signalizovala větší útočnou aktivitu hostí. Potvrdit ji mohl Budínský, ovšem jeho hlavička zazvonila o tyč domácí branky.

Když po rohu zvýšil Beneš hlavou na 2:0, zdálo se, že by Sigma mohla kráčet k pohodovým bodům. Jenže minutu poté obstřelil Fulnek obranu i gólmana a za dalších pár vteřin Budínský zblízka vyrovnal. "To jsem v kariéře v životě nezažil. Místo abychom se uklidnili a hlídali vedení, tak dostaneme za minutu dva góly," nevěřil obránce Sigmy Milan Kerbr. "Jedna minuta nám stačila k bodu," přidal Fulnek.

V dalším průběhu se oba celky snažily strhnout vítězství na svoji stranu. Nebezpečně pálil Ladra, na druhé straně hřiště Hála. Skóre se nezměnilo ani v nastavení, kdy domácí při závaru po velkém tlaku trefili břevno. "Máme mentální sílu a ubránili jsme to," zakončil Fulnek.

15. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:0)

Branky: 14. Plšek, 62. Beneš - 63. Budínský. 64. Fulnek. Rozhodčí: Ginzel - Vitner, Vaňkát. ŽK: Beneš - Hubínek, Hašek. Diváci: 2406.

Olomouc: Buchta - Hála (80. Sladký), Beneš, Jemelka, Kerbr - Pilař (67. Texl), Houska, Greššák, Plšek, González (65. Falta) - Yunis. Trenér: Radoslav Látal.

Mladá Boleslav: Šeda - Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Fulnek - Budínský, Hubínek, Hašek (36. Mešanovič), Bucha (75. Jiří Klíma) - Komličenko, Ladra (90.+2 Auer). Trenér: Weber.