Baník rozdrtil poslední Příbram pěti góly. Doma uspěly s nulou také Opava a Zlín

Aktualizováno 13. 3. 2021 18:32
Všechna tři domácí mužstva uspěla v sobotních zápasech 23. kola první ligy. Fotbalisté Opavy porazili Pardubice 1:0, Zlín zdolal České Budějovice 3:0 a ostravský Baník rozstřílel Příbram 5:0.
Radost fotbalistů Baníku Ostrava na archivním snímku.
Radost fotbalistů Baníku Ostrava na archivním snímku. | Foto: Dalibor Sosna

Zápas Opavy s Pardubicemi rozhodl v šesté minutě nastavení úvodního dějství z penalty Tomáš Smola poté, co byl vyloučen hostující Cadu. Slezané si připsali teprve třetí vítězství v ligové sezoně, doma vyhráli poprvé na jaře a v neúplné tabulce se bodově dotáhli na šestnácté Brno. Pardubický nováček nejvyšší soutěže podruhé za sebou prohrál.

"Dolehla na nás tíha okamžiku, že kdybychom zápas nezvládli, byli bychom na tom už velmi zle. Byli jsme křečovití, vůbec jsme si nevěřili. Dnes jsme neodehráli vůbec dobré utkání, ale vyhráli jsme 1:0. Za to jsme strašně rádi, že dýcháme," řekl při on-line tiskové konferenci asistent opavského trenéra Radoslav Kováč.

Východočeši, kteří v minulém kole nehráli zápas se Slováckem kvůli koronaviru v týmu z Uherského Hradiště, přitom začali lépe a v úvodu měli šance. V 11. minutě se Ewerton uvolnil na pravé straně, navedl si míč na střed a přízemní střelou těsně minul. Vzápětí chyboval opavský Kulhánek, do zakončení se dostal Solil, jeho ránu z ostrého úhlu ale zlikvidoval domácí gólman Digaňa.

Na opačné straně se v 26. minutě po dlouhém nákopu protlačil do samostatného úniku Čvančara, obloučkem však brankáře Boháč nepřekonal. Hostující gólman se při zákroku zranil a musel přepustit místo mezi tyčemi Letáčkovi, jenž nastoupil do své ligové premiéry.

V nastavení první půle se domácí dočkali vedení. Cadu trefil ve vápně opavského Žídka kopačkou do obličeje, rozhodčí Zelinka mu udělil červenou kartu a odpískal penaltu.

"Cadu předvedl úplně zbytečný zákrok. Byl takový přemotivovanější. Chtěli jsme první poločas dohrát a pak to nějak řešit, ale už jsme to nestihli. Kdyby nenastal ten zkrat, věřím, že bychom si nějaký bod odvezli," uvedl pardubický trenér Jaroslav Novotný.

23. kolo fotbalové Fortuna:Ligy 2020/21, Opava - Pardubice: Radost fotbalistů Opavy. | Foto: ČTK

Pokutový kop proměnil Smola, byť Letáček vystihl směr přízemní střely. Domácí útočník dal premiérový gól po zimním návratu do Opavy a Slezané doma na jaře poprvé skórovali.

"Chytil jsem jednu penaltu v životě. Říkal jsem si, že mám premiéru v lize a hned zase penalta. Věřil jsem si, že ji chytnu. Kluci mi taky věřili, trochu mi radili. Nechybělo tomu moc, je to smůla," řekl Letáček.

Žídek utrpěl krvavé zranění a musel v poločase střídat. "Málokdo jako Žíďas (Žídek) by tam takhle strčil hlavu. Vypadá to hrozně, má tam bouli, je to zašité. Šel tam se sebeobětováním," uvedl Kováč.

Hosté po změně stran hrozili i v početní nevýhodě, po zajímavém centru jen těsně nedosáhl na balon Kostka. "Musím kluky pochválit, i v deseti mužstvo hrálo nadoraz a šlapalo. Potřebovali jsme trochu štěstí, abychom byli schopni srovnat," podotkl Novotný.

Slezané mohli přidat pojistku poté, co se Řezníček v 66. minutě objevil sám před Letáčkem, ale nadějná akce domácích skončila jen rohem. Opavští už těsný náskok uhájili a oživili šance na záchranu.

Zlín vyhrál třetí z posledních čtyř kol

Zlín přehrál České Budějovice jasně 3:0 a zvítězil ve třetím z posledních čtyř duelů v nejvyšší soutěži. Za domácí se v úvodním dějství trefil Roman Potočný a po změně stran skórovali Youba Dramé s Dominikem Simerským. "Ševci se desátému Dynamu, které nevyhrálo pět kol za sebou, přiblížili na rozdíl bodu.

"Věděli jsme, že Budějovice jsou velice nepříjemné mužstvo. To, že mají v poslední době horší výsledky, znamenalo pro nás výstrahu, protože někdy ta série musí skončit. Naopak my jsme měli dobrou sérii a chtěli jsme ji prodloužit, což se nám povedlo," řekl na on-line tiskové konferenci trenér Zlína Bohumil Páník.

V prvním poločase se dlouho čekalo na výraznější příležitost. Až v 28. minutě se Zlínu naskytl přímý kop ze strany zpoza vápna, který Potočný přesně zakroutil k tyči.

"Líp to asi nešlo kopnout, možná do víka by to bylo lepší. Dnešní zápas jenom potvrdil, že jsme na dobré vlně," uvedl Potočný. "První gól byl obrovsky důležitý, mentálně nás posunul k výhře," doplnil Páník.

Aktivní domácí záložník poté vystřelil z dálky stejně jako o chvíli později jeho spoluhráč Hlinka, brankář Drobný si však s oběma pokusy poradil.

Po přestávce gólman Dynama vytáhl na roh Poznarovo zakončení zblízka. Na opačné straně Mršič nepřekonal Dostála. Ve 63. minutě přidali "Ševci" druhý gól. Jawo křížnou přízemní přihrávkou našel Dramého, který ranou na bližší tyč prostřelil Drobného.

"Nejdůležitější byl jednoznačně druhý inkasovaný gól. Dostávali jsme se na koně, přehrávali jsme je, měli jsme šance a chtěli jsme dát branku. Místo toho jsme z rychlého brejku dostali gól a bylo po zápase," prohlásil hostující stoper Lukáš Havel.

O 10 minut později se Zlínští prosadili potřetí. Janoškův rohový kop prodloužil Fantiš hlavou před branku na zakončujícího Simerského. Domácí stoper se trefil poprvé v ligové sezoně. Vzápětí mohl zkorigovat střídající Diop, ale bývalý hráč Zlína zamířil hlavičkou do tyče.

"Ševci" si připsali nejvyšší ligovou výhru od předloňského srpna. V nejvyšší soutěži porazili Jihočechy podruhé za sebou a doma po dvou zápasech poprvé od srpna 2007. České Budějovice ve 12. venkovním duelu této ligové sezony teprve podruhé nebodovaly.

"Zlín vyhrál naprosto zaslouženě, od první minuty si za vítězstvím šel. Měl po něm větší touhu, vyhrával osobní souboje, byl agresivnější. Dnes jsme si přišli zahrát fotbálek. Přišlo mi, že jsme uspokojeni tím, že máme 30 bodů. Budu k týmu kritický, protože výkon, který jsme tu předvedli, byl hodně špatný," řekl trenér Dynama David Horejš.

Zlín čeká další ligový zápas až po reprezentační pauze 4. dubna. Duel v Plzni, který se měl hrát v pátek, byl kvůli koronaviru v týmu Viktorie odložen na neurčito. "Bereme to jako skutečnost. Máme udělaný plán na tři týdny. Chceme odehrát dvě přípravná utkání, aby se do hry dostali i hráči, kteří toho zatím tolik neodkopali," uvedl Páník.

Baník slaví nejvyšší výhru od roku 2006

Fotbalisté Ostravy deklasovali Příbram 5:0 a o gól předčili výhru 4:0 z podzimního vzájemného duelu. Baník o vítězství rozhodl slepenými góly Gigliho Ndefeho a Daniela Holzera v rozmezí dvou minut v závěru první půle. Po přestávce se prosadili ještě Daniel Tetour, Ondřej Šašinka a Jakub Pokorný.

Ostrava v druhém utkání po odvolání trenéra Luboše Kozla a v domácí premiéře pod Ondřejem Smetanou zaznamenala nejvyšší ligové vítězství od 30. dubna 2006. Příbram už 12 kol nevyhrála, v posledních čtyřech nebodovala a zůstala v tabulce poslední. Baník je sedmý.

"Nepřeceňujeme to, klukům jsme hned v šatně říkali, že jsme nohama na zemi," řekl při on-line tiskové konferenci Smetana, který je kvůli chybějící licenci při utkáních oficiálně veden jako asistent trenéra.

Příbram do zápasu vstoupila aktivně, ale po čtvrthodině převzal iniciativu Baník. Nejprve Tetour po narážečce se Zajícem obstřelem těsně minul tyč, pak se příbramská obrana rozestoupila před Holzerem, ale ani on z ideální střelecké pozice svou slabší pravačkou netrefil cíl.

Středočeši už v prvních 25 minutách dvakrát vynuceně střídali, ze hry museli zranění Nový a Soldát. Baník pak stálý tlak korunoval v 37. minutě. Přihrávku z levé strany si na malém vápně zpracoval Ndefe a pak nechytatelně zavěsil pod břevno. Připsal si první gól za Ostravu.

Z další útočné akce přišel druhý úder. Po rohu se z velkého vápna volejem do balonu opřel Holzer a jeho projektil v 39. minutě zapadl s přispěním tyče do hostující sítě podruhé. Domácí obránce vstřelil v lize branku po 27 měsících.

"Hrozná úleva. Gól padl asi z té nejtěžší šance, kterou jsem dnes měl. Někdy to tak ale je. Nejdřív jsem to naváděl a obstřeloval těsně vedle, pak mi někdo střelu zblokoval. Naštěstí potom nám vyšel signál. Jen doufám, že na další gól nebudu čekat dva roky," řekl Holzer.

Dva góly v závěru poločasu otřásly příbramskou morálkou a druhé dějství se už stalo jednostrannou záležitostí Baníku, který se uklidnil a kontroloval vývoj. V 55. minutě navíc zvýšil. Po odraženém balonu se levačkou uvnitř vápna do míče nekompromisně položil Tetour a gólman Šiman neměl nárok.

Už za pět minut dohrál další akci důrazný Šašinka a Baník vedl po hodině už 4:0. Hosté čekali na závěrečný hvizd jako na smilování, přesto ještě jednou inkasovali po rohovém kopu a hlavičce Pokorného v 75. minutě. Baník měl i další šance, ale Menovu ránu vyrazil Šiman a Zajíc hlavičkoval do břevna.

"Nový trenér vlil do týmu pozitivní energii. Pro nás je to super, máme zase drajv. Řekli jsme si nějaké herní prvky, oba zápasy ukázaly, že nám jeho pokyny sedí," podotkl Holzer.

Ostrava nad Příbramí vyhrála šest z posledních sedmi vzájemných ligových zápasů, navíc se Středočechy už 582 minut nedostala gól. Celek od Litavky čeká na venkovní vítězství v nejvyšší soutěži už 16 utkání od loňského května.

"Po prvním gólu byl bohužel konec. Nejsme v psychické pohodě. Pak se projevila kvalita Baníku, byla jen otázka, kolik gólů nastřílí," poznamenal hostující kouč Pavel Horváth, jehož pozice na lavičce je po dnešním debaklu značně nejistá.

"Snažím se s realizačním týmem dennodenně na tom pracovat, hledáme chyby. Zatím to nestačí. Těch otázek je tam víc. Já v sobě sílu cítím, nerad prohrávám, není mi to příjemné. Ale někdy to vypadá, že kluci na hřišti to v sobě nemají," dodal bývalý kapitán Plzně.

23. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - FK Pardubice 1:0 (1:0)

Branka: 45.+6 Smola z pen. Rozhodčí: Zelinka - Dresler, Dohnálek - Machálek (video). ŽK: Žídek, Nešický, Hellebrand - Čelůstka. ČK: 45.+4 Cadu (Pardubice). Bez diváků.

Opava: Digaňa - Didiba, Kulhánek, Žídek (46. Březina) - Harazim (70. Mondek), Nešický, Řezníček (79. Hellebrand), Tiéhi, Helešic - Smola (70. Dedič), Čvančara (84. Rataj). Trenér: Skácel.

Pardubice: Boháč (29. Letáček) - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek (61. Huf) - Tischler, Hlavatý, Solil (84. Pfeifer), Ewerton (46. Prosek) - Černý (46. Kostka). Trenér: Novotný.

Fastav Zlín - Dynamo České Budějovice 3:0 (1:0)

Branky: 28. Potočný, 63. Dramé, 73. Simerský. Rozhodčí: Dubravský - Mokrusch, Podaný - Petřík (video). ŽK: Potočný - Čolič. Bez diváků.

Zlín: Dostál - Fantiš (77. Cedidla), Simerský, Buchta, Procházka - Dramé (88. Matejov), Hlinka, Janošek (88. Vraštil), Potočný (71. Čanturišvili) - Poznar, Jawo (88. Janetzký). Trenér: Páník.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Talověrov, Havel, Králik (32. Mészáros), Skovajsa (60. Kladrubský) - Mršič, Čavoš, Havelka (61. Diop), Javorek - Brandner. Trenér: Horejš.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 5:0 (2:0)

Branky: 37. Ndefe, 39. Holzer, 55. Tetour, 60. Šašinka, 75. Pokorný. Rozhodčí: Lerch - Horák, Melichar - Cieslar (video). Bez karet. Bez diváků.

Ostrava: Laštůvka - Juroška, Pokorný, Stronati, Holzer (77. Fleišman) - De Azevedo (67. Buchta), Jánoš (82. Svozil), Tetour, Ndefe (67. Sor) - Zajíc, Šašinka (77. Mena). Trenér: Daněk.

Příbram: Šiman - Svoboda, O. Kingue, Mezera, Nový (15. Vilotič) - Tregler, Soldát (26. Pilík, 46. Januška) - Lalkovič (69. Cortez), Zorvan, Rezek - Voltr (69. Vávra). Trenér: Horváth.