reklama

Žádné osobní souboje ani sprchy. Fotbalisté se vrátili k tréninku

autor: AC Sparta
Většina profesionálních fotbalistů v Česku se v pondělí v omezené míře ve skupinách maximálně po osmi vrátila do tréninku, který přerušila pandemie nového typu koronaviru.

 K úvodní společné přípravě po více než měsíci individuálního programu v domácích podmínkách se sešlo 12 z 16 prvoligových týmů včetně mistrovské Slavie, Plzně a Sparty. Sigma Olomouc, Baník Ostrava a Opava se zapojí v úterý a Slovácko dokonce až za týden.

Týmy první a druhé ligy přerušily společný trénink v polovině března, kdy vláda kvůli nemoci covid-19 vyhlásila nouzový stav. Hráči se od té doby připravovali individuálně doma. S pondělním uvolněním některých opatření proti pandemii se profesionální sportovci mohli vrátit do společného tréninku, a to v improvizovaném režimu po skupinách.

Týmy musí dodržovat hygienická opatření. Hráči se musejí vyvarovat soubojových a kontaktních cvičení, musejí mít nejméně dvoumetrové rozestupy, nesmějí se ve společných prostorách sprchovat a na trénink smějí cestovat jen individuálně. Klub navíc musí zajistit dezinfekci tréninkových pomůcek.

Trenéři hráčům naordinovali přihrávková či střelecká cvičení. Některé týmy využily jen jedno tréninkové hřiště a skupiny se na něm postupně střídají, jiné mají větší areály a současně se připravují na více oddělených plochách.

Sparta v rozlehlém tréninkovém centru na Strahově rozmístila osmičlenné skupiny na tři hřiště. Také Bohemians 1905 se v Uhříněvsi připravují najednou - jednu skupinu tvoří brankáři a další tři pak sedm až osm hráčů do pole. Podobně rozdělili mužstvo v Plzni, kde na třech přírodních hřištích areálu v Luční trénovaly skupiny po sedmi hráčích do pole a na umělém povrchu zvlášť brankáři.

"Ne všechno se v prvním tréninku dá stihnout. Chlapci se určitě hodně těšili, takže to potřebujeme trochu přibrzdit, abychom zůstali fit, nestalo se něco svalového a mohli jsme už plnohodnotněji pokračovat dál v tréninkovém procesu," řekl novinářům plzeňský kouč Adrián Guľa.

Naděje žije. Podle ministra Vojtěcha by liga mohla začít dřív než 8. června Naděje žije. Podle ministra Vojtěcha by liga mohla začít dřív než 8. června Čtěte zde

Vedoucí tým tabulky Slavia má v Edenu k dispozici dvě přírodní plochy, nejprve tak trénovaly souběžně dvě skupiny a poté přišla na řadu třetí. Brankáři se připravovali zvlášť. Na tři části rozdělil kádr také ligový nováček z Českých Budějovic. "Snažíme se to mixovat tak, aby v každé skupině byli mladí hráči spolu se zkušenými. Každá tréninková jednotka by měla trvat 50 minut plus rozcvičení," řekl kouč Jihočechů David Horejš.

Naopak v Teplicích se tři skupiny střídaly na jednom hřišti v Dubí tak, že se navzájem vůbec nepotkaly. Před tréninkem navíc týmový lékař hráčům jednotlivě změřil teplotu, stejně jako v Mladé Boleslavi. Středočeši po skupinách po sedmi využili tři hřiště - na jednom probíhala rozcvička, na druhém přihrávková cvičení a na třetím střelba. Po skupinách se na jednom hřišti vystřídali také Jablonečtí a Liberečtí.

Slovácko vzhledem k tomu, že podle prvního vládního plánu měla přerušená liga znovu odstartovat nejdříve 8. června, zatím pokračuje v individuální přípravě a se společným tréninkem začne až za týden. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale vpodvečer připustil, že by se soutěž mohla rozběhnout dříve. Možnost improvizované přípravy v první den nevyužily ani Olomouc a Ostrava.

"K přípravě na obnovený start ligy nám stačí šest týdnů, což je doba obvyklá pro zimní přípravu, v létě bývá ještě o týden kratší. Nám tak začne nezvyklá jarní příprava a je potřeba už zohlednit i to, že letní příprava před další sezonou bude taky kratší," řekl kouč Slovácka Martin Svědík.

Trpišovský si připadá jako v Rusku. V tréninku mu chybí přímý kontakt mezi hráči Trpišovský si připadá jako v Rusku. V tréninku mu chybí přímý kontakt mezi hráči Čtěte zde

V úterý se oficiálně znovu zapojí do přípravy i v Opavě. Hráči už se ale v pondělí vraceli do klubu a někteří si šli zatrénovat. "V první fázi nás čekají spíš seznamovací tréninky. Kluci jsou spolu po šesti týdnech, takže získají pocit míče u nohy. Nebudou to tolik intenzivní tréninky," uvedl opavský kouč Jiří Balcárek.

Karviné chyběli slovenský hlavní trenér Juraj Jarábek a jeho krajané z hráčského kádru, kteří jsou po návratu do Česka v povinné karanténě. Zlín, který od 10. března vede staronový kouč Bohumil Páník, se připravoval ve třech skupinách na třech různých místech.

Do tréninku se zapojila i Příbram pod koučem Pavlem Horváthem, jenž rovněž ještě mužstvo po svém příchodu nevedl v žádném zápase.

První liga má za sebou 24 kol základní části, tabulku vede obhájce Slavia o osm bodů před Plzní. Ligová fotbalová asociace chce dvě nejvyšší soutěže podle doporučení od UEFA dohrát. Amatérské soutěže včetně mládežnických, které organizuje Fotbalová asociace ČR, už byly předčasně ukončeny.

reklama