Fotbalový šlágr rozhodl Coufal, Liberec díky gólu svého kapitána zdolal Olomouc 1:0

2. 12. 2017 16:57
Fotbalisté Liberce vyhráli ve šlágru 16. kola fotbalové ligy nad Olomoucí 1:0. Hanáci tak nevyužili možnost dostat se znovu před druhou Slavii a přezimují na třetím místě před svým dnešním přemožitelem. V boji o záchranu si pomohlo Slovácko, které otočilo duel s Jihlavou a zvítězilo 2:1, a Karviná, která zdolala Bohemians 1:0. Zlín i v oslabení dokázal skórovat v Brně a připsal si remízu 1:1. Dukla doma podlehla Teplicím 0:2.
Jakub Plšek z Olomouce hlavičkuje před libereckým Romanem Potočným
Jakub Plšek z Olomouce hlavičkuje před libereckým Romanem Potočným | Foto: ČTK

Praha - Trefa kapitána Vladimíra Coufala z 55. minuty rozhodla o vítězství fotbalistů Liberce ve šlágru 16. ligového kola proti Olomouci. Sigma si tak připsala teprve druhou porážku v sezoně a coby nováček přezimuje na třetí pozici se stejným bodovým ziskem jako druhá Slavia. Slovan přečká přestávku na čtvrtém místě.

Olomouci chyběli karetně potrestaný útočník Chorý se zdravotně indisponovaným Faltou a na hostujícím týmu to bylo v první půli jasně patrné. Hanáci příliš nepřipomínali druhý celek tabulky, který v minulém kole porazil Spartu, a Slovan měl od úvodu navrch.

Breite ale po čtvrthodině vypálil mimo, Potočného střelu z přímého kopu s námahou vyrazil gólman Buchta a v největší šanci první půle ve 27. minutě hlavičkoval Graiciar zblízka nad.

Sigma za úvodních 45 minut pořádně nevystřelila mezi tyče a zahrozila jen po chybách v domácí obraně. Hála ani po něm Plšek je však nedokázali ztrestat.

Deset minut po přestávce už se aktivnější Liberečtí dočkali vedení. Kerbr poslal z levé strany centr na malé vápno, kam si až z pozice pravého obránce seběhl Coufal a hlavou nedal Buchtovi šanci. Domácí kapitán dal třetí gól v ligové kariéře a druhý v sezoně. Olomouc inkasovala teprve podruhé za posledních pět kol.

Po hodině hry rozehřál diváky několikaminutový ohňostroj za stadionem. Až v polovině druhého dějství měli hosté první gólovou šanci. Po chybě v domácí rozehrávce šli Hanáci dva na jednoho, ale Plšek po přihrávce od střídajícího Texla minul.

Stejný hráč pak pět minut před koncem na malém vápně hlavičkoval jen do brankáře Koláře a Liberec už čtvrté domácí ligové vítězství za sebou udržel. Olomouc na hřišti Slovanu v nejvyšší soutěži nevyhrála od listopadu 2009 už šest zápasů.

Slovácko otočilo skóre během tří minut

Slovácko se dočkalo proti Jihlavě (2:0) teprve druhého vítězství v sezoně, opustilo poslední místo a přezimuje mimo sestupové příčky. Na úplné dno klesla právě Vysočina, která prohrála i osmý zápas venku.

Domácí mohli jít do vedení už ve 3. minutě, kdy Keresteš fauloval Zajíce, jenže útočník Slovácka penaltu neproměnil, jeho slabá střela skončila vedle. Trest přišel ve 26. minutě, kdy Vaculíkův centr tečoval hlavou pod břevno Krejčí a poslal Jihlavu do vedení. Slovácko mohlo vzápětí vyrovnat, ale Daníček hlavičkoval do tyče a odražený míč do branky nedostali ani Navrátil s Šumulikoskim.

Mizerná koncovka provázela domácí i ve zbytku poločasu, obrovské šance neproměnili Šumulikoski ani Daníček. Po změně stran ale domácí během tří minut otočili skóre. Ve 49. minutě Daníček tvrdou ranou vyrovnal, v 51. minutě se po brejku prosadil Petr. Otřesená Jihlava už se na nic nezmohla. Slovácko ukončilo 12 zápasů trvající sérii bez vítězství, trenér Kordula si na desátý pokus připsal první výhru na lavičce.

Dukla doma prohrála poprvé od dubna

Teplice porazily Duklu 2:0 a venku zvítězily poprvé v této sezoně nejvyšší soutěže. Pražané, kteří hráli celý druhý poločas bez vyloučeného obránce Ondřeje Kušníra, na závěr podzimu přišli o domácí neporazitelnost v aktuálním ligovém ročníku. Ve 30. minutě otevřel skóre Martin Fillo povedenou ranou do horního růžku a připsal si pátou trefu v sezoně.

Ve 42. minutě mohl vyrovnat Miloševič, ale sám před gólmanem Divišem zamířil pouze do tyče. Na konci poločasu Dukle ještě víc zkomplikoval situaci Kušnír, který dostal dvě žluté karty během dvou minut a byl vyloučen. Poprvé byl bek Dukly napomínán za protesty a podruhé za faul na Rezka. Právě Rezek ve 48. minutě přidal druhou branku, když se štěstím propálil Radu a také on se radoval popáté v ročníku. Teplice pak bez potíží výhru udržely, Dukla doma nebodovala poprvé od dubnové porážky s Mladou Boleslaví.

Zlín srovnal i v oslabení

Zbrojovka vedla nad Zlínem od 32. minuty po brance osmnáctiletého Martina Zikla, jenž po dorážce oslavil první ligové gól v kariéře. Ve druhé půli byli hosté jasně lepší, hlavičku Železníka však Melichárek zlikvidoval, Diop trefil nůžkami tyčku, další Železníkův pokus mířil vedle a tvrdou střelu Vukadinoviče vyrazil Melichárek.

V 69. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Bačo, ale i v oslabení byl Zlín aktivnější. Přehlídku zahozených šancí ukončil až sedm minut před koncem Mehanovič, který na druhý pokus překonal Melichárka.

Karviná vyhrála 1:0 nad Bohemians. Nezáživné utkání rozhodl tři minuty před koncem bývalý hráč "Klokanů" Lukáš Budínský, jenž hlavou usměrnil centr z trestného kopu mimo dosah brankáře. Karviná teprve potřetí v sezoně udržela čisté konto a bodovala podruhé z posledních sedmi utkání. Naopak Bohemians přišli o sérii šesti zápasů bez porážky.

16. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 55. Coufal. Rozhodčí: Orel - Kotík, Koval. ŽK: Pulkrab - Vepřek, Radakovič, Manzia, Zahradníček, Texl. Diváci: 3834.

Liberec: Kolář - Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Kulhánek - Bartl, Bosančič (75. Ševčík), Breite (81. Folprecht), Potočný - Graiciar (88. Pulkrab). Trenér: Trpišovský.

Olomouc: Buchta - Sladký (80. Obročník), Radakovič, Jemelka, Vepřek - Houska, Kalvach - Zahradníček, Plšek, Hála (59. Texl) - Moulis (70. Manzia). Trenér: Jílek.

Zbrojovka Brno - Fastav Zlín 1:1 (1:0)

Branky: 32. Zikl - 83. Mehanovič. Rozhodčí: Pechanec - Mokrusch, Pospíšil. ŽK: Přichystal, Janošek - Hronek. Bačo, Matejov. ČK: 69. Bačo. Diváci: 3518

Brno: Melichárek - Gomez (67. Pilík), Pavlík, Kijanskas, Vraštil - Přichystal, Sedlák, Kratochvíl (86. Janošek), Lutonský - Škoda - Zikl (78. Koné). Tenér: Pivarník.

Zlín: Dostál - Kopečný, Bačo, Hnaníček, Holzer - Vukadinovič (90. Bartolomeu), Hronek, Jiráček, Bartošák (46. Matejov) - Železník (80. Mehanovič), Diop. Trenér: Páník.

Dukla Praha - FK Teplice 0:2 (0:1)

Branky: 30. Fillo, 48. Rezek. Rozhodčí: Příhoda - Arnošt, Pfeifer. ŽK: Kušnír, Miloševič - Vondrášek, Ljevakovič. ČK: 45. Kušnír. Diváci: 1322.

Dukla: Rada - Kušnír, Bezpalec, Jiránek, Preisler (58. Schranz) - Bilovský, Holenda, Tetour - Miloševič, Djuranovič (68. Brandner), Holík. Trenér: Hynek.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Král, Šušnjar, Krob - Ljevakovič, Kučera - Hyčka (87. Vošahlík), Fillo, Rezek - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 2:1 (0:1)

Branky: 49. Daníček, 51. Petr - 26. Krejčí. Rozhodčí: Proske - Wilczek, Dresler. ŽK: Hofmann - Urblík, Popovič. Diváci: 3594.

Slovácko: Heča - Juroška, Hofmann, Šimko, Reinberk - Navrátil (90. Tkáč), Šumulikoski, Petr (74. Havlík), V. Daníček, Sadílek - Zajíc (46. Kubala). Trenér: Kordula.

Jihlava: Rakovan - Fulnek (86. Smejkal), Tlustý, Krejčí, Keresteš - Záviška, Zoubele, Urblík, Vaculík (75. N. Daníček), Popovič (65. Klíma) - Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

MFK Karviná - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 87. Budínský. Rozhodčí: Franěk - Pochylý, Horák. ŽK: Luts (Bohemians). Diváci: 2752.

Karviná: Le Giang - Čolič (89. Lischka), Janečka, Hošek, Eismann - Budínský, Šisler - Lingr (57. Panák), Moravec (78. Letič), Kalabiška - Wágner. Trenér: Vlk.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Krch, Šmíd, Kocič - Jindřišek - Reiter, Hašek ml., Mašek (68. Tetteh), Luts (87. Hůlka) - Kabajev (46. Nečas). Trenér: Hašek st.