reklama

Gólový rekord je vykoupený zápasovou smrští. Je to šance i pro opomenuté mladíky

Jean-David Beauguel (vpravo) z Plzně se raduje z gólu v utkání 25. kola první ligy Sparta Praha - Viktoria Plzeň Jean-David Beauguel (vpravo) z Plzně se raduje z gólu v utkání 25. kola první ligy Sparta Praha - Viktoria Plzeň autor: ČTK
Uplynulé ligové kolo bylo nejgólovějším v historii samostatné nejvyšší soutěže. V polovině zápasů padlo alespoň pět branek a jen Jablonec nedostal míč do sítě. Rekord ukazuje, jaké trendy a změny s sebou přináší zrychlené dohrání Fortuna:ligy.

Plán na dohrání ligy se mohl jevit jako pouhé posunutí termínové listiny; zápasy se sehrají v nahuštěnějších intervalech a týmy s užšími kádry možná ke konci některých náročnějších zápasů budou na dně se silami.

Nabitý zápasový program ovšem už ve druhém kole po restartu naznačil, že kvantita personálu bude hrát pro týmy ve zbytku soutěže naprosto zásadní roli.

Jablonci zbyla pro zápas na Slavii necelá polovina základní sestavy, dílem protože tři hráči na severu Čech hostují z Vršovic, dílem zranění a disciplinárních trestů, možná i únavy. Boleslav nastoupila v Plzni se čtyřmi změnami, Slovácko udělalo pro důležitý duel v Liberci také čtyři změny v základní sestavě a tak bychom mohli pokračovat.

Řada změn je vynucených, množství těch nevynucených především kvůli únavě ale ještě bude přibývat. Těžko očekávat, že matadoři jako třeba Tomáš Hübschman, Pavel Zavadil, Milan Petržela nebo Josef Jindřišek budou v tempu dvou zápasů za týden nastupovat stále v základní sestavě. Enormní zátěž to ale bude pro všechny bez rozdílu věku.

Trenéři budou muset volit, kdy se jim vyplatí důležitého hráče šetřit, kdy naopak riskovat zranění. Pro zápasy o důležité body s přímými konkurenty v tabulce vrhnou na plac všechny síly.

Těžko čekat u zachraňující se Příbrami, že v úterý proti Slavii postaví to nejlepší, co má, aby v extrémně důležitém záchranářském zápase ve Zlíně v sobotu musela důležité hráče nechat odpočívat. Podobně ale nejspíš budou uvažovat i sešívaní, které o víkendu bude čekat Plzeň.

Po bídě rekord. Ve fotbalové lize padl nejvyšší počet gólů za jedno kolo Po bídě rekord. Ve fotbalové lize padl nejvyšší počet gólů za jedno kolo Čtěte zde

Pak můžeme čekat gólové hody. Slavia má přece jen výrazně širší kádr s nezpochybnitelnou kvalitou, který by si měl s obměněnou Příbramí dozajista poradit.

Únava a rotace hráčů budou mít velký vliv na počet gólů v zápasech. Trenér Petr Rada přiznal po debaklu na Slavii, že změn v sestavě bylo příliš a hráči byli nesehraní. V uplynulém nejgólovějším kole řada branek padla ze střední a dlouhé vzdálenosti, kdy hráči ne dost rychle dostoupili šťastného střelce. Buď kvůli špatné organizaci málo sehrané sestavy, nebo kvůli nedostatku sil.

Nová ligová realita ocení především ty kluby, které jednaly v zimním přestupovém období cílevědomě, bez úmyslu "to nějak dokopat" ve středu tabulky.

Hlavní roli bude hrát ve zbývajících zápasech šířka kádru, disciplinovanost a případně také schopnost klubů a jejich realizačních týmů najít v rezervoáru dorostenců, juniorů a hráčů béčka osobnosti schopné držet krok s první ligou.

O to více se otevřou dveře pro talentované mladíky, kteří by měli při častější rotaci hráčů v sestavě dostat více ligových minut. Po koronavirové pauze si odbyl ligovou premiéru Dušan Pinc v Příbrami, v minulém kole debutoval opavský Štěpán Harazim, Adam Karabec ze Sparty si připsal druhý ligový start a první gól, poprvé se v základní sestavě Slovácka ukázal Michal Kohút.

Sparta stále kupuje hvězdy, ale každý půlrok řeší, že nemá hráče, říká Hašek Sparta stále kupuje hvězdy, ale každý půlrok řeší, že nemá hráče, říká Hašek Čtěte zde

Konkrétně v zapojování talentovaných hráčů do ligových utkání může zrychlené dohrání soutěže sehrát účinnější roli než kdejaký program zaměřený na přechod mládeže do dospělého fotbalu.

reklama