Kabajev dal tři góly za 13 minut, Klokani vezou z Jihlavy tři body. Baník neudržel vedení se Sigmou

Aktualizováno 20. 10. 2017 22:15
Bohemians 1905, kteří dosud měli nejhorší útok ligy, v Jihlavě poprvé od dubna 2008 nastříleli v nejvyšší soutěž více než tři branky. V druhém pátečním zápase Baník Ostrava doma remizoval s tradičním rivalem z Olomouce.
Fotbalisté Bohemians 1905 slavili v Jihlavě čtvrté vítězství v sezoně.
Fotbalisté Bohemians 1905 slavili v Jihlavě čtvrté vítězství v sezoně. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hattrick během úvodních 22 minut v podání Jevgenije Kabajeva přinesl fotbalistům Bohemians Praha 1905 výhru 4:2 v duelu 11. kola první ligy na hřišti Jihlavy. Ta rychle nastřílené góly dokázala odpovědět brankou Petra Tlustého, ale Rudolf Reiter vrátil hostům tříbrankový náskok. Davis Ikaunieks už jen z penalty snížil.

Hráči Ostravy a Olomouce se ve večerním duelu rozešli smírem 1:1. Přestože Baník vedl čtvrtou trefou Roberta Hrubého v sezoně, náskok neudržel a olomoucký Pavel Moulis vyrovnávací trefou prodloužil jeho čekání na výhru už na deset zápasů. Baník i popáté v sezoně doma remizoval, Olomouc se bodově dotáhla na druhou Slavii.

Hašek vsadil na stejnou sestavu

Bohemians, kteří dosud měli nejhorší útok ligy, tak poprvé od dubna 2008 nastříleli v nejvyšší soutěž více než tři branky a v neúplné tabulce poskočili na šesté místo. Jihlava naopak zůstala poslední a Klokany ani na devátý pokus neporazila.

Kouč Bohemians Hašek poslal do zápasu totožnou sestavu, která v minulém kole v Ďolíčku dokázala vybojovat tři body proti ostravskému Baníku. V útoku opět nastoupil Kabajev, o kterém trenér Hašek prohlašoval, že má velkou formu. A ruský útočník to potvrdil. Už v deváté minutě využil Urblíkovu chybu v rozehrávce a šel sám na gólmana Hanuše. Vůbec první střela v utkání skončila v síti.

Vysočina inkasovala i z druhé střely na branku, která přišla opět z kopačky Kabajeva po čtvrthodině hry. Střelec hostí využil špatné komunikace jihlavských stoperů při centrovaném balónu a střelou na vzdálenější tyč poslal svůj tým do dvoubrankového vedení.

Nejrychlejší hattricky v první fotbalové lize

8 minut - Horst Siegl (Sparta - Dukla 4:0, březen 1994, 80. až 88. minuta), 13 minut - Jevgenij Kabajev (Jihlava - Bohemians 1905 2:4, říjen 2017, 9. až 22. minuta), 15 minut - Vratislav Lokvenc (Č.Budějovice - Sparta 1:4, březen 2000, 52. až 67. minuta), 15 minut - Tomáš Krejčík (Bohemians - Žižkov 0:4, srpen 1994, 72. až 87. minuta), 15 minut - Petr Bystroň (Ostrava - Brno 4:1, červen 1994, 41. až 56. minuta).

Kabajev zkompletoval svůj hattrick v 22. minutě a postaral se tak o rekord ligy. Dosud nikdo od úvodního hvizdu tak rychle třikrát neskóroval. Nejrychlejší hattrick v historii však má na svědomí sparťan Horst Siegl, který v roce 1994 třikrát skóroval do sítě Dukly v rozmezí mezi 80. a 88. minutou.

Devět minut po přestávce se Kabajev proměnil v nahrávače. Natáhl na sebe oba stopery a do sóla vysunul Maška, jehož střelu vyrazil Hanuš na roh. Vysočina se dočkala snížení v 60. minutě, kdy přihrávku Ikauniekse poslal z voleje přesně k pravé tyči těsně za hranicí vápna střílející Tlustý.

Sedmnáct minut před koncem mohl snížit na rozdíl jedné branky Ikaunieks, ale z malého vápna nastřelil jen brankáře Fryštáka. Hned z protiútoku se prosadili Klokané, když střídající Reiter navázal na svůj premiérový ligový zásah z minulého kola.

V 90. minutě po faulu Jindřiška na Rabušice korigoval na konečných 2:4 z penalty svým čtvrtým gólem v sezoně Ikaunieks.

Olomouc doháněla s Baníkem manko

Rozjetá Sigma se v Ostravě v první půli s rolí papírového favorita příliš nevyrovnala. I když na ní především v ofenzivní mezihře byla vidět větší herní pohoda i sebevědomí, narazila na disciplinovaný odpor Ostravy, která tentokrát defenzívu zvládala bez větší chyb a odpustila si domácí kolorit v podobě rychle obdrženého gólu.

Hanáci z úvodní platonické převahy vytěžili všehovšudy jedinou ránu na bránu, která z Houskovy kopačky sice gólmana Vaška ve 13. minutě možná zaštípala, ale moc šancí na průnik do sítě neměla.

Baník ale optický tlak Sigmy po dvaceti minutách potlačil, jenže v předfinální fázi nadějné situace kazil vlastní nepřesností. Až v 32. minutě dokázal Granečný po úniku z levé strany najít Hrubého, ale jeho hlavičku k tyči Buchta chytil.

Vzrůstající aktivita Ostravy ale padla na úrodnou půdu v úvodu druhé půle. Hrubý se na přední tyči hlavou opřel do dalšího centru Granečného a přehodil Buchtu. Rozhozené Sigmě mohl Hrubý zakrátko uštědřit další ránu, ale po chytré přihrávce Baroše ze sóla Buchtu neprostřelil.

Olomouc marně rozplétala domácí obranu 68 minut. Pak Hanákům konečně vyšel pas za obranu, ale střídajícího Chorého v jasné šanci vychytal Vašek. Otřesený gólman byl několik minut ošetřován a domácí jakoby vypadli z tempa. Hned poté totiž po obrovském závaru doslova propasíroval balon do sítě zblízka střídající Moulis.

Sigma v závěru cítila šanci na vítězství a tlačila se dopředu. Po nastřelené ruce Šindeláře se pět minut před koncem dožadovala penalty, ale sudí Zelinka nechal pokračovat ve hře. V nastavení ještě musel po druhé žluté kartě do sprch hostující Houska.

11. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Bohemians Praha 1905 2:4 (0:3)

Branky: 60. Tlustý, 90. Ikaunieks z pen. - 9., 16. a 22. Kabajev, 73. Reiter. Rozhodčí: Hrubeš - Pelikán, Myška. ŽK: Luts (Boh.). Diváci: 3360.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Tlustý, Krejčí, Mišůn (20. Nový) - Vaculík, Urblík (78. Daníček) - Fulnek, Zoubele (46. Rabušic), Popovič - Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

Bohemians 1905: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek, Hašek ml. - Vaníček (83. Jirásek), Mašek, Luts (46. Reiter) - Kabajev (75. Nečas). Trenér: Hašek st.

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 1:1 (0:0)

Branky: 54. Hrubý - 74. Moulis. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Hájek. ŽK: Hrubý, O. Šašinka, Hlinka, Pazdera, Baroš - Jemelka, Houska, Vepřek. ČK: 90.+4. Houska. Diváci: 5617.

Ostrava: Vašek - Pazdera, Pokorný, Šindelář, Granečný - Sus, Hlinka, Hrubý, de Azevedo (79. Mičola) - O. Šašinka (79. Poznar) - Baroš. Trenér: Kučera.

Olomouc: M. Buchta - Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček (89. Hála), Texl (55. Chorý), Houska, Falta (66. Moulis) - Plšek. Trenér: Jílek.