Sparta přišla v nastavení o výhru nad Zlínem, Zbrojovka padla v Jablonci

Aktualizováno 5. 11. 2017 17:58
Sparta na zlínské Letné remizovala 2:2, o vítězství přitom přišla v nastavení, kdy se trefil Džafič. V druhém odpoledním duelu HET ligy vyhrál Jablonec nad Zbrojovkou Brno 1:0 brankou Jaroslava Zeleného.
Marc Janko
Marc Janko | Foto: Milan Kammermayer

Zlín  - Pražská Sparta v neděli přišla o šanci poprvé v sezoně vyhrát tři ligové zápasy v řadě, když na hřišti Zlína remizovala 2:2. Ještě v 90. minutě přitom vedla, ale v nastavení se po dlouhém nákopu z obrany prosadil Džafič.

"To, co se stalo na konci, fotbal přináší. Pokud se nepletu, tak Zlín měl ve druhém poločase jednu střelu na branku. A to byla ta gólová," smutnil po zápase trenér Andrea Stramaccioni.

V druhém nedělním odpoledním duelu porazil Jablonec Zbrojovku Brno 1:0 brankou Jaroslava Zeleného.

Sparta vedení neudržela

Zlín se v úvodních minutách zatáhl do defenzívy, přenechal soupeři iniciativu a Sparta územní převahu využila ke dvěma střeleckým pokusům. Ve druhé minutě vyzkoušel Vataleju pozornost brankáře Dostála, ten však stačil střelu ze dvaceti metrů vytáhnout nad břevno. Podobně poté dopadl Karavajev.

Ševci spoléhali na rychlé protiútoky a po jednom z nich mířil nad Jiráček. V 15. minutě už však Zlín z brejku udeřil. Po rychlé akci přistrčil Diop míč Traorému, jenž hned přihrál nabíhajícímu Ekpaiovi a ten zakončil útok z pravé strany přesnou střelou ke vzdálenější tyči.

Náskok však domácím vydržel jen devět minut. Costa dlouhým nákopem našel před trestným územím Šurala, kterého nedovoleným způsobem stáhl na trávník domácí stoper Bačo. K přímému kopu se postavil sám útočník Sparty a přesnou střelou do horního růžku vyrovnal. Pro Šurala šlo o šestý gól v posledních čtyřech soutěžních zápasech.

Po změně stran převzala režii zápasu Sparta, která se ale navzdory územní převaze dlouho nedostala k výrazné šanci. Tlak hosté zužitkovali až v 79. minutě, kdy po diskutabilním souboji Šurala s Traorém dostal k míči Janko a bez problémů ho dorazil do odkryté branky.

"Po vstřeleném gólu jsme zbytečně zalezli. Měli jsme hrát stále stejně, jako v začátku druhé půle. Nebyl to trenérův záměr. Vyšlo to z průběhu hry," tvrdil Martin Frýdek.

Zlín, který byl ve druhém poločase naprosto nevýrazný, se po inkasované brance probral a začal se tlačit do útoku. V první minutě nastavení sparťanská obrana při dlouhém nákopu Gajiče zaváhala a míč propadl ke střídajícímu Džafičovi, který ho povedeným volejem poslal k tyči.

"Měli jsme udržet míč. Posledních patnáct minut se nám to nedařilo. Nevím, jestli nám došly síly. Prostě se to na nás valilo. Ze třiceti nakopnutých balonů tak jeden propadl. Jak jsme se dostali do vedení, tak jsme nebyli schopni nic vymyslet," uvedl po utkání útočník Sparty Šural.

S remízou byl trenér Zlína Páník spokojen. "Bod se Spartou, i když jsme pomýšleli na tři, je v tomto okamžiku dobrý. Ve druhém poločase jsme se obtížně dostávali do hry. Když jsme přitvrdili, tak to bylo posuzováno jako faul. Těžko se potom dostává na polovinu soupeře. Sparta takticky dala v závěru do hry Janka, aby nám rozbíjel stopery, kterým ubývaly síly," prohlásil.

Tecl neproměnil penaltu, Jablonec přesto vyhrál

Jablonci vyšel vstup do zápasu a vidět byl hlavně levý záložník Zelený. Ve druhé minutě sice v šanci ještě podklouzl, ale krátce na to hostující obranu zaskočilo, že se stoper Hübschman zapojil na křídle do kombinace, bývalý reprezentant ideálním centrem našel volného Zeleného a ten hlavou poslal domácí do vedení.

Severočeši byli nadále lepším týmem a po půlhodině hry mohli vedení navýšit poté, co sudí Orel odpískal pokutový kop za faul Kijanskase na Tecla. Sám faulovaný si vzal míč, ale brankář Melichárek nejlepšího střelce domácích vychytal, když byl včas u tyče.

Brno se prosazovalo minimálně. Když už se před Kratochvílem otevřela obrana, vystřelil z dálky slabou střelu, která navíc mířila vedle. Neuspěl ani Škoda.

Po změně stran měl další velkou šanci jablonecký kanonýr Tecl, ale zblízka gólmana neobstřelil. Největší příležitost Brňanů na srovnání spálil v 60. minutě Koné, který v ideální pozici po centru z levé strany hlavičkoval jen do náruče gólmana Valeše.

Jablonec si už vedení uhlídal, naopak ho ještě mohl navýšit, ale Tecl ani napotřetí nevyzrál na Melichárka a Diviš pálil vedle.

Fotbalová HET liga - 13. kolo:

Fastav Zlín - Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 15. Ekpai, 90.+1 Džafič - 24. Šural 79. Janko. Rozhodčí: Proske - Kotík, Pospíšil.ŽK: Gajič, Traoré - Frýdek, Vatajelu,. Diváci: 5492.

Zlín: Dostál - Kopečný, Bačo, Gajič, Bartošák - Ekpai (68. Džafič), Janíček (66. Hnaníček), Traoré, Jiráček, Mehanovič (80. Železník) - Diop. Trenér: Páník.

Sparta: Dúbravka - Karavajev, Hovorka, Štetina, Costa - Mavuba, Frýdek - Biabiany (73. Janko), Néstor (73. Sáček), Vatajelu (87. Mandjeck) - Šural. Trenér: Stramaccioni.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

Branka: 4. Zelený. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Kříž. ŽK: Trávník - Polák, Lutonský, Melichárek, Kijanskas, Fortes. Diváci: 2083.

Jablonec: Valeš - Holeš, Pernica, Hübschman, Hanousek - Jovovič (67. Diviš), Kubista, Trávník, Zelený - Doležal (71. Mihálik), Tecl (88. Janetzký). Trenér: Klucký.

Brno: Melichárek - Vraštil, Kijanskas, Pavlík, Jablonský (87. Gomes) - Pilík, Kratochvíl, Polák, Škoda, Lutonský (46. Fortes) - Koné. Trenér: Pivarník.