reklama

Holoubek říká, že zůstane trenérem Sparty. Že by pod Požárem? Klub riskuje pokutu až 5 milionů korun

David Holoubek by měl trenérskou profi-licenci získat v květnu. Do té doby se ve Spartě bude patrně pohybovat na hraně, nebo spíš za hranou patřičných předpisů David Holoubek by měl trenérskou profi-licenci získat v květnu. Do té doby se ve Spartě bude patrně pohybovat na hraně, nebo spíš za hranou patřičných předpisů autor: Milan Kammermayer
Licenční řád nepřipouští, aby jako hlavní trenér ligového týmu působila osoba bez nejvyšší trenérské licence. Sparťan David Holoubek ji teprve studuje.

Praha – Sám o svém dalším úkolu ve Spartě nepochybuje. "Určitě zůstanu trenérem," nechal se David Holoubek slyšet ve vysílání České televize. Zákulisím se ovšem zároveň nese zvěst, že trénovat by měl spolu s Tomášem Požárem, sportovním ředitelem klubu.

Holoubkovi neschází šarm, bezprostřednost, ani výsledky, zejména tedy ty evropské. Chybí mu ovšem nejvyšší trenérská kvalifikace. Tu Požár, který v letech 1994–96 odehrál za Spartu 17 ligových utkání, ve svém držení má.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Sparta zatím oficiálně nic nevyhlásila. Pokud by funkci hlavního trenéra vykonával David Holoubek, nebo pokud by v ní Tomáš Požár fungoval jen naoko, mohla by licenční komise shledat takovou situaci v rozporu s Klubovým licenčním řádem. A po napomenutí či výstraze vyměřit Spartě až pětimilionovou pokutu.

"Klubový licenční řád předepisuje, jaké podmínky, zejména co do vzdělání či kvalifikace, musí splňovat osoby zařazené na rozličných pozicích v ligových klubech. Zdaleka nejde jen o trenéry," vysvětluje licenční manažer Stanislav Rýznar.

"Hlavní trenér musí být držitelem platné trenérské licence ProDiplom UEFA," uvádí směrnice doslova. Jak známo, tuhle kvalifikaci ještě David Holoubek nemá, příslušný kurz by měl dokončit patrně v květnu.

Když po porážce v derby se Slavií rezignoval koncem září Zdeněk Ščasný, svěřilo vedení Sparty dosavadnímu asistentu Davidu Holoubkovi ligový tým nejprve na tři utkání, pak do konce podzimu, přesněji řečeno na 60 dní, kdy to nebylo v rozporu s normami.

"Média v té souvislosti často používala termín výjimka. Ten ale není přesný. Řády  umožňují stav, že příslušná pozice jen přechodně, konkrétně po dobu 60 dní, nemusí být nutně obsazena osobou s náležitou kvalifikací," vysvětluje licenční manažer Rýznar. Spíše se tu myslí na případy, že by třeba hlavní kouč onemocněl, nicméně Sparta použila tento paragraf k tomu, aby David Holoubek směl Spartu legálně vést a také jako hlavní kouč vystupovat. Byť podle Rýznarova vysvětlení zcela přesného znění řádů byla po celou tu dobu pozice hlavního kouče Sparty papírově vlastně neobsazena.

A když lhůta 60 dní vypršela, napsala Sparta do kolonky "Hlavní kouč" jméno Zdeňka Svobody, dalšího z asistentů, ovšem držitele licence.

Vyřešila už Sparta dilema Požár, nebo Svoboda?

Trenére, díky! "Kouč-náhradník" Holoubek vydělal Křetínskému další miliony Trenére, díky! "Kouč-náhradník" Holoubek vydělal Křetínskému další miliony Prohlédněte zde

Na tiskové konferenci, následující bezprostředně po výhře nad Southamptonem, David Holoubek zmínil: "Těšilo by mě být dál hlavním koučem Sparty, ale legislativně to nepůjde, protože profilicenci stále ještě studuju. Já si tu situaci uvědomuju a respektuju ji."

To bylo 24. listopadu. Tehdy se ještě počítalo s tím, že v zimě na Spartu přijde nový hlavní kouč. Ale Jindřich Trpišovský nakonec odmítl. A ani sparťanské naťukávání Pavla Vrby k ničemu nevedlo.

"S Jindrou (Trpišovským) jsem kamarád. Byl jsem už na to nastavený, že přijde, Bohužel to tak nevyšlo, což mě mrzí," glosoval tento týden situaci David Holoubek.  A v rozhovoru pro Českou televizi ke své budoucnosti ve Spartě dodal:  "Já v tom mám jasno. Můžu říct, že určitě zůstanu trenérem. Jen se řeší model, jakým způsobem to uděláme, tak abych já mohl vést Spartu. A doufám, že se to v nejbližší době všichni fanoušci dozvědí."

Spekuluje se o tom, že ten model by mohl vypadat následovně: Tomáš Požár jako sportovní ředitel a trenér + David Holoubek, jako jeho podřízený, snad něco mezi trenérem a asistentem. Další variantou, s níž asi na Letné mohou operovat, je zachování stavu z konce podzimu, kdy naoko vedl tým Zdeněk Svoboda a reálně David Holoubek.

"Vše bude vyřešeno do Vánoc," slibuje Ondřej Kasík, ředitel komunikace letenského klubu.

Sparta patrně hledá nějakou stezičku, jak se do stávajících norem vejít, nebo mít aspoň nějaké argumenty pro tvrzení, že se do nich vejde. Tak se na tu normu pojďme podívat pozorněji.

Pozice hlavního kouče je v Klubovém licenčním řádu popsána velmi přesně. Jeho základními povinnostmi jsou podle normy "výběr hráčů a taktiky v soutěžním utkání, dále vedení hráčů a ostatního technického týmu v šatně a technické zóně na stadionu před, v průběhu a po soutěžním utkání." A stejně tak při tréninkové jednotce.

Zjednodušeně řečeno: Ten, kdo vybírá sestavu, taktiku a vede hráče v tréninku i utkání, je hlavní kouč.

Delegáti nic nehlásili, podnět nepřišel

Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Prohlédněte zde

Pokud by někdo chtěl být opravdu důsledný, mohl by upozornit na to, že Holoubek a Sparta dost možná porušovali pravidla v závěru podzimu, v ligových utkáních v Hradci Králové a proti Teplicím. A nijak zvlášť se tím netajili.

"Ve zbytku podzimu bude formálně jako hlavní kouč Sparty uváděn v zápisu Zdeněk Svoboda, který se také bude v souladu s regulemi zúčastňovat tiskových konferencí," podotkl mluvčí Sparty Ondřej Kasík po utkání se Southamptonem, ve kterém byl jako hlavní kouč oficiálně naposledy uveden David Holoubek. Ten na to tehdy reagoval slovy: "Na vedení mužstva v přípravě i v zápase se ale reálně nic nezmění, do toho si do konce podzimu nikým mluvit nenechám."

Zmíněné dva zápasy licenční orgány zjevně nijak neřešily, nechaly věc být. Je otázkou, jak by se k věci stavěly, pokud by Sparta v podobném režimu pokračovala i na jaře.

"Naším úkolem je dbát na to, aby se ustanovení licenčního řádu dodržovala," konstatuje Stanislav Rýznar, licenční manažer.

"Impulzem pro prošetření stavu pro nás může být například zpráva delegáta, pokud by uvedl, že se v souvislosti s ligovým utkáním dělo něco jinak, než norma stanovuje," říká Rýznar. "Šetření můžeme zahájit i sami, pokud by se někdo mediálně projevoval tak, že zastává jinou roli, než v jaké je jeho jméno uvedeno. Můžeme se zabývat i podnětem, který by nám v té souvislosti někdo poslal."

Vlastní šetření by případně prováděla licenční komise. Tím, kdo je oprávněn případné podněty posuzovat a příslušné šetření rozjet, anebo zastavit, je právě Stanislav Rýznar, licenční manažer.

Na toho, kdo licenční řád porušuje, pamatuje norma sankcemi tří stupňů: 1) Napomenutí. 2) Výstraha se stanovením termínu pro splnění kritéria či požadavku. 3) Udělení pokuty až do výše 5 milionů korun.

Tři trenéři bez licence, to už bylo moc

Stanislav Rýznar / Fotbal Top 50 Stanislav Rýznar, licenční manažer Foto: ČTK

Do licenčního řádu se zpřísnění dohledu nad kvalifikací trenérů doplnilo zkraje roku 2015. "Objevily se tehdy v té otázce četné diskuse hned kolem několika osob, proto jsme tu záležitost do licenčního řádu zanesli," říká Rýznar.

Na podzim 2014 se totiž otazníky objevily hned nad třemi prvoligovými kluby. Jihlavu tehdy reálně koučoval Roman Kučera, který držel toliko trenérskou licenci pro vedení mládeže. A na papíře ho zaštítil tehdejší sportovní ředitel klubu Josef Jinoch.

V Hradci Králové byl jako hlavní trenér uveden v zápisu Róbert Barborík a nahlas se mluvilo o tom, že koučem je Bohuslav Pilný.

A v Baníku Ostrava zase místo Martina Svědíka označili papírově trenérem vedoucího mužstva Tomáše Bernadyho.

Proti popsanému stavu ostře vystupoval tehdejší sportovní ředitel svazu Dušan Fitzel, nyní Vrbův kolega v Anži Machačkala. Varovný prst zdvihl i šéf svazu Miroslav Pelta. „Na výkonném výboru jsme to řešili a vyzvali jsme naše právní oddělení, aby připravilo úpravu legislativy platnou k 1. lednu 2015. Kdo bude pravidla obcházet, dostane už za to sankci, protože takhle to dál nejde," řekl tenkrát.

Uplynuly dva roky a v Jihlavě i Baníku uvedli vše do pořádku. Média však zmiňují, že Hradec nadále vede bez licence Bohuslav Pilný, teď pod záštitou Milana Frimmela. 

Aniž by to tedy licenční komisi jakkoli znervóznilo. "Od té doby, co je norma v platnosti, jsme žádný podnět na její porušování nedostali," konstatuje stroze Rýznar.

Otázku, kdo který klub reprezentuje na pozápasových tiskových konferencích, licenční manažer neřeší. "To už není otázka licenčního řádu, ale ustanovení uvedených v rozpisu soutěží," podotýká Rýznar.

Tiskovky po zápasech v Hradci Králové, proti Teplicím, ale i v Miláně, obsazoval klub Zdeňkem Svobodou.

Přitom zrovna na Stadionu Giuseppe Meazzy při podzimním epilogu Evropské ligy, v jejíž skupině byli Letenští tak úspěšní, mladý trenér David Holoubek nijak omezenou působnost neměl. Normy Evropské ligy umožňují to, co licenční podmínky české ligy nikoli, tedy aby mužstvo coby hlavní kouč vedl klidně i aktivní student profi-licence.

"Nechtěli jsme ale, aby se Sparta prezentovala v Evropské lize odlišným způsobem než v závěru české ligy," vysvětluje Ondřej Kasík, ředitel komunikace letenského klubu.

Jak se bude prezentovat na jaře, na to si zatím musíme ještě počkat.

reklama