reklama

Hra desítek milionů, již česká liga nezažila. Bitva pražských "S" připomíná duel v močení do dálky

Jevhen Konopljanka. Jevhen Konopljanka. autor: Reuters
Česká fotbalová liga stojí na rozcestí. Na vítěze příštího ročníku čeká přímý postup do Ligy mistrů, a i kvůli tomu nejbohatší české kluby rozjely milionovou přestupovou přetahovanou, boj o to, kdo přivede zvučnější a lukrativnější posilu.

Praha - Sezona skončila teprve před nedávnem, ale elitní české týmy už znovu mezi sebou bojují. Tentokrát ale na přestupovém trhu. Jako by se Slavia se Spartou předháněly, kdo přivede fotbalistu zvučnějšího jména.

Potvrzeno, z Jugase je slávista. Podepsal tříletou smlouvu Potvrzeno, z Jugase je slávista. Podepsal tříletou smlouvu Čtěte zde

V Plzni zase poměrně správně vytušili, že čínskému, respektive Křetínského kapitálu budou jen těžce konkurovat, a tak vsadili na cestu s podtitulem Dobří holubi se vracejí. 

Zda se ve Štruncových sadech dočkají ještě jednoho zlatého večírku v podobě postupu do Ligy mistrů, ukáže až čas. Přesto je nasnadě, že Vrbova parta, která ještě na začátku současného desetiletí proháněla doma Manchester City, AC Milán, Barcelonu nebo Bayern Mnichov, nebude na parádně dotovaná pražská "S" stačit.

Miliony od UEFA totiž visí ve vzduchu zatraceně nízko. Navíc s Ligou mistrů je spojena i jistá prestiž, a tu ve Spartě zažili naposled v sezoně 2005/06. Majitel klubu Daniel Křetínský by velice rád uvítal své obchodní partnery na Letné během zápasu s Realem Madrid nebo Bayernem Mnichov. A odměna 340 milionů za účast v základní skupině taky není k zahození.

Po neúspěšné sezoně plné personálních experimentů nyní na Letné zvolili zahraniční cestu. Ostatně ty nejkvalitnější mladé hráče z ligy už dříve vykoupila Slavia nebo kopou už od dorosteneckého věku za hranicemi. A protože perspektivní hráče z vyspělých fotbalových zemí do Česka asi jen tak nedostanete, Sparta zacílila na hvězdy minulosti.

Holoubek by se mohl stát Stramaccioniho pravou rukou. V plánech Sparty figuruje i Vozábal Holoubek by se mohl stát Stramaccioniho pravou rukou. V plánech Sparty figuruje i Vozábal Čtěte zde

Za necelé tři týdny čtyřiatřicetiletý útočník Marc Janko jistě stále patří mezi skvělé hráče, ale je potřeba dodat, že za Basilej v uplynulé sezoně nastoupil v Lize mistrů pouze jedinkrát v základní sestavě. Ve švýcarské lize zase patřil do úvodní jedenáctky pouze třináctkrát, ale dlouhodobá zranění se mu vyhnula.

Obrovský risk s Francouzem

Sparta přivedla další tři hráče z české ligy a v médiích se spekuluje o příchodu Jonathana Biabianyho z Interu Milán. Fotbalistu, který v devětadvaceti letech téměř celou kariéru pendluje po hostováních a v uplynulé sezoně, aniž by byl dlouhodobě zraněný, odehrál pouhých 149 minut.

Janko Spartě určitě pomůže, manželka už mu dávala tipy na bydlení, říká Vaclík Janko Spartě určitě pomůže, manželka už mu dávala tipy na bydlení, říká Vaclík Čtěte zde

S Jankem zřejmě Sparta vedle nešlápne. S Biabianym ale na Letné hodně riskují. Rodák z Paříže, který si sedmkrát zahrál za francouzskou reprezentaci, totiž nebude v Česku hrát za pivo a párek. Pokud nebude lepší než stávající hráči v kádru, tak to určitě na klidu a pohodě v kabině nepřidá.

Když oni Rakušana, tak my Ukrajince

Slávistický přestupový protiútok vede na Twitteru předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který do světa vynesl zprávu, že Slavia jedná s dvojicí ukrajinských reprezentantů. 

Jedná se o na podzim šestatřicetiletého Ruslana Rotana a v současnosti jednoho z nejlepších Ukrajinců Jevhenije Konopljanku. První jmenovaný by minimálně zkušenostmi pomohl, navíc před dvěma lety dovedl jako kapitán Dněpropetrovsk společně s Konopljankou až do finále Evropské ligy.

Tvrdík oznámil další posilu, do Slavie zamíří slovenský záložník Sampdorie Tvrdík oznámil další posilu, do Slavie zamíří slovenský záložník Sampdorie Čtěte zde

V případě sedmadvacetiletého křídelníka ale už Slavia začíná dávat až příliš najevo, že si může koupit téměř všechno. O vítěze Evropské ligy 2016 v dresu Sevilly se totiž ještě donedávna zajímaly ty absolutně nejlepší evropské kluby. 

A pokud by si Biabiany řekl o pohádkovou smlouvu, tak by ho Konopljanka určitě ještě přebil. Při vší úctě k renomé Slavie, pro elitní ukrajinské fotbalisty není Praha destinací, kde by chtěli strávit své nejlepší fotbalové roky. 

V době, kdy nejbohatší české kluby čerpají státní dotace pro svá mládežnická centra, by určitě neměla být tuzemská liga soutěží, kam si hráči chodí vydělat. Na prestiž totiž fotbalisty nenalákáte.

reklama