Jablonec nasázel v deseti hráčích tři góly Olomouci a drží druhé místo

2. 5. 2021 17:18
Fotbalisté Jablonce zvítězili ve 30. kole Fortuna:Ligy nad Olomoucí 3:1, přestože od 30. minuty hráli bez vyloučeného Miloše Kratochvíla. Ve 13. minutě otevřel skóre hostující Radek Látal, ale Severočeši dali v oslabení tři branky. Teplice remizovaly se Zlínem 0:0, v lize nedaly gól potřetí za sebou a od sestupu je dál dělí čtyři body. Pardubice se rozešly s Karvinou smírně 2:2.
Jablonecký kouč Petr Rada mohl být spokojen, jeho celek zvládl souboj s Olomoucí navzdory dlouhému oslabení | Foto: Dalibor Sosna

V Jablonci před pauzou z penalty srovnal Ivan Schranz, který v 65. minutě otočil stav. Za další tři minuty se trefil Martin Doležal. Jablonec 10 kol po sobě bodoval, z toho osmkrát zvítězil a upevnil si druhé místo v neúplné tabulce. Naopak Hanáci v lize podruhé za sebou prohráli a jsou desátí.

Jablonec podle očekávání začal aktivně. V páté minutě hostující gólman Mandous vytáhl křížnou střelu Schranze a slovenský kanonýr vzápětí sám před brankářem mířil nad. Neprosadil se ani druhý z domácích útočníků Doležal a Schranz z dorážky špatně trefil míč.

Ve 13. minutě z první vážnější akce udeřili Hanáci. Po Daňkově přihrávce mířil Nešpor z malého vápna do tyče a dorážející Radek Látal zblízka dostal balon do sítě. Syn olomouckého trenéra dal svůj první ligový gól.

Po půlhodině hry Jablonci ještě víc zkomplikoval zápas Kratochvíl, který dostal po zákroku na Hálu druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Severočeši i v oslabení ještě do pauzy srovnali. Rozhodčí Julínek po zákroku Housky na Jovoviče, hrajícího 100. zápas v české lize, ve vápně odpískal penaltu a Schranz se nemýlil, byť Mandous vystihl směr střely.

Jablonec se i v deseti snažil o vítězný gól. Po hodině hry se Štěpánkův centr jemně otřel o břevno a po následném Krobově centru nebezpečně hlavičkoval Doležal.

V 65. minutě už domácí skóre otočili. Pleštil výborně potáhl míč po pravé straně do vápna, nacentroval a nabíhající Schranz z voleje před odkrytou brankou nezaváhal. Slovenský kanonýr se trefil potřinácté v ligové sezoně a dotáhl se na lídra střelecké tabulky slávistu Kuchtu.

Za další tři minuty domácí zvýšili. Mandousovu špatnou rozehrávku zachytil Doležal a z dálky trefil opuštěnou branku. Zkušený útočník skóroval proti svému bývalému klubu už v prosincovém vzájemném duelu na Hané a prosadil se ve třetím utkání po sobě. V ligovém ročníku se trefil podeváté a zároveň stylově oslavil pondělní 31. narozeniny.

Hanáci, kteří ve středu prohráli ve čtvrtfinále domácího poháru se Slavií 0:3, předvedli v hodinové přesilovce ostudný výkon a ani jednou neohrozili brankáře Hanuše. Naopak ještě mohli v závěru znovu inkasovat.

Teplice se dál trápí

Teplice sice se Zlínem v posledních třech duelech vždy zvítězily, tentokrát to ale byli Moravané, kteří si po oboustranně opatrném úvodu vytvořili první větší šanci. Po standardní situaci se v 19. minutě dostal k hlavičce osamocený Poznar, avšak v nadějné šanci těsně minul.

"Skláři", kteří se snažili prolomit střeleckou mizérii pak sice zvýšili na aktivitě, nicméně své náznaky nedokázali dotáhnout do finální fáze. Na centr Moulise si do pokutového území soupeře nikdo nenaběhl a po Vukadinovičově úniku byl zase odpískán ofsajd. Branku gólmana Dostála pak netrefil po rohovém kopu ani střílející Mareček.

Ani ve druhém poločase však domácí nepolevovali a hned po návratu z kabin mohli udeřit zásluhou Černého. Ani on však svou hlavičku po rohu nenasměroval přesně. Při úniku neuspěl následně ani Moulis, proti němuž zakročil včas vyběhnuvší brankář Dostál.

Po hodině hry se do sestavy Teplic vrátil po zdravotních komplikacích i nejlepší střelec Mareš, jenže ani on oboustranně úporný boj nerozhodl a naopak v závěru dostal čtvrtou žlutou kartu v sezoně, takže bude v dalším zápase proti Jablonci chybět. Severočeši tak včetně pohárového utkání s Plzní nedali gól už čtyři zápasy za sebou.

Pardubice natahují úspěšnou šňůru

V souboji dvou týmů ze středu tabulky poslal ve 32. minutě do vedení Karvinou Albánec Kristi Qose z penalty, vzápětí vyrovnal pardubický Pavel Černý. Po změně stran otočil stav Brazilec Cadu z pokutového kopu, ale poslední slovo měl karvinský Lukáš Bartošák. Pardubice jsou už pět kol bez porážky, což je pro ligového nováčka nejdelší série v nejvyšší soutěži. Karviná získala bod po dvou porážkách za sebou.

Hosté hned v úvodu naznačili, že nepřijeli do Prahy jen bránit. Hercova hlavička skončila na tyči, ale akci ukončil zdvižený praporek signalizující ofsajd. Ve 23. minutě se Papadopulos dostal až do souboje s domácím brankářem Letáčkem, ale rozhodčí mu odpískal faul. Kapitán hostů pak tvrdě vypálil z voleje nad břevno.

Po půl hodině hry Herc využil Tomlovu chybu v rozehrávce, při následném centru trefil ruku pardubického stopera a Qose z penalty zamířil přesně k tyči. Už za minutu však bylo vyrovnáno. Čelůstka rozehrál rohový kop a Černý zblízka hlavičkoval do sítě. Byla to vůbec první střela domácích mířící mezi tyče a pro Černého první ligový gól v pardubických barvách.

V 54. minutě dostali šanci kopat penaltu i domácí, když Mangabeira v šestnáctce smolně zasáhl míč rukou. Cadu stejně jako v předchozích zápasech se Spartou a Zlínem v roli penaltového exekutora nezaváhal. Pro brazilského obránce to byl celkově čtvrtý gól v posledních třech kolech.

Nejlepší pardubický střelec Huf mohl hned po svém příchodu na hřiště ještě vylepšit bilanci, ale zblízka přestřelil. V 70. minutě byli hosté blízko k vyrovnání. Po Jursově přímém kopu Letáčkovi vypadl centrovaný míč z rukou, Tavares mířil do opuštěné branky, ale za gólmana na čáře zaskočil jeden z obránců.

Hosté ale na bod přece jen dosáhli. Devět minut před koncem poslal Bartošák přímý kop ze 17 metrů překvapivě podél špatně postavené zdi. Karvinští měli dokonce blíž k vítězství, ale Tavaresovu tvrdou střelu Letáček vyrazil a prodloužil pardubickou neporazitelnost.

30. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Sigma Olomouc 3:1 (1:1)

Branky: 45. z pen. a 65. Schranz, 68. Doležal - 13. Radek Látal. Rozhodčí: Julínek - Nádvorník, Vlček - Hrubeš (video). ŽK: Kratochvíl, Schranz, Považanec - Poulolo, Vepřek, Hála, Breite, Radek Látal. ČK: 30. Kratochvíl (Jablonec). Diváci: omezený počet.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Kubista, Zelený, Krob - Pleštil (69. Pilař), Považanec, Kratochvíl, Jovovič (89. Smejkal) - Schranz (78. Hübschman) - Doležal. Trenér: Rada.

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Štěrba (82. Hapal), Beneš, Vepřek (72. Zifčák) - Poulolo (66. Sladký) - Hála (66. Šíp), Breite, Houska, Daněk - Nešpor (72. Chytil). Trenér: Radoslav Látal.

FK Teplice - Fastav Zlín 0:0

Rozhodčí: Klíma - Caletka, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Kodad, Mareš - Jawo, Vraštil. Diváci: 574 (omezený počet).

Teplice: Grigar - Vondrášek, Mazuch, Knapík, Černý - Jukl, Mareček, Kodad (63. Mareš), Fortelný (63. Radosta), Moulis (81. Macej) - Vukadinovič (81. Trubač). Trenér: R. Kučera.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Buchta, Matejov - Janetzký, Vraštil, Janošek (90.+1. Kolář) - Jawo (56. Drame), Poznar, Potočný (84. Procházka). Trenér: Páník.

FK Pardubice - MFK Karviná 2:2 (1:1)

Branky: 33. Černý, 54. Cadu z pen. - 32. Qose z pen., 81. Bartošák. Rozhodčí: Ginzel - Pečenka, Hurych - Petřík (video).

ŽK: Toml, Solil, Jeřábek - Pereira, Mangabeira, Jursa. Diváci: 148 (omezený počet).

Pardubice: Letáček - Cadu (81. Surzyn), Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler (90.+4 Sláma), Solil, Hlavatý, Ewerton (46. Kostka) - Černý (58. Huf). Trenér: Novotný.

Karviná: Ciupa - Pereira (46. Tavares), Šindelář, Santos, Bartošák - Mangabeira, Qose (68. Jursa) - Čmelík (90.+2 Sinjavskij), Herc (68. Haša), Mikuš - Papadopulos. Trenér: Weber.