Jablonec týden po fiasku s Příbramí zazářil na Slavii. K titulu má zase nejblíž Plzeň

Stadion v Edenu od pátku patří zase Slavii, která za něj zaplatila přibližně miliardu korun.
I proto se před nedělním duelem s Jabloncem slavilo. Například před recepcí stadionu vznikl chodník slávy.
Jaroslav Tvrdík jako zástupce majitele, čínské CEFC, s oslavami mohl být spokojený. S výsledkem už nikoliv.
Jaroslav Šilhavý sice své svěřence hnal dopředu.
30. 4. 2017 19:26
Jablonec v neděli večer pokazil Slavii oslavy převzetí stadionu, když ve 26. kole v Edenu překvapivě remizoval 1:1. Před týdnem přitom týž Jablonec doma podlehl poslední Příbrami 2:4. Jablonečtí vedli na Slavii po vlastním gólu Lüftnera dlouho 0:1, v poslední minutě ale skóre srovnal Muris Mešanovič. Nejblíže k titulu ale opět má Plzeň, která vede čtyři kola před koncem tabulku díky lepšímu vzájemnému zápasu právě před Slavií.

Praha - Fotbalisté Slavie jen remizovali v 26. ligovém kole doma s Jabloncem 1:1 a částečně si pokazili oslavy převzetí stadionu v Edenu. Hosté vedli od 73. minuty po vlastní trefě Michaela Lüftnera, v poslední minutě vyrovnal Bosňan Muris Mešanovič. Pražané si zkomplikovali boj o titul a ve výhodě je nyní mistrovská Plzeň. Slávisté sice o skóre vedou tabulku, ale Viktoria má lepší vzájemnou bilanci, která po sezoně rozhoduje. Jablonec remízou napravil porážku 2:4 s Příbramí a je sedmý.

Slavii se štěstím ani ve 22. ligovém duelu pod trenérem Jaroslavem Šilhavým neprohrála, ale podruhé za sebou nezvítězila. V úterý po porážce 0:1 se Zlínem vypadla z domácího poháru. "Je to veliké zklamání. Venku oslava, přebírání stadionu a my jsme to potřebovali posvětit, aby nálada byla ještě větší. Ale nic nevzdáváme. Byť jsme pustili Plzeň díky vzájemnému zápasu před sebe, musíme věřit, že někde ztratí. Třeba hned teď v Jablonci," řekl novinářům Šilhavý.

Slavia před zápasem symbolicky převzala stadion v Edenu, který v pátek definitivně získali čínští majitelé klubu společnost CEFC. Natěšení fanoušci očekávali úvodní tlak domácích, ale Pražanům se v první půli nedařilo. Jablonecký gólman Hrubý musel vážněji zasahovat jen v sedmnácté minutě, kdy vyrazil Zmrhalovu střelu.

Hostující hráči po minulé domácí porážce se zachraňující se Příbrami dostali od vedení pokutu a v Edenu předváděli mnohem lepší výkon. Ve 23. minutě měli Severočeši blízko k vedení.

Mihálik přihrál Trávníkovi, který šel sám na bránu, ale místo střely akci prováhal a gólman Pavlenku mu sebral balon. Slavia hrozila spíše střelami z dálky, Ngadeu ani Ščuk však prostor mezi tyčemi netrefili.

"Částečně se to podobalo úterku se Zlínem. Mezihra nám vázla, byli jsme těžkopádní, pomalí. Ta šňůra úspěchů už byla asi tak dlouhá, že si teď vybíráme slabší chvilky v nejnevhodnější čas," mínil Šilhavý.

Jablonec doplatil na zahozené šance

Domácí dělali chyby v obraně a v 52. minutě znovu děkovali Pavlenkovi. Do sóla se tentokrát dostal Kubista, ale slávistický gólman jeho pokus o kličku vystihl. Na druhé straně se po pěkné kombinaci dostal ke střele nejlepší kanonýr soutěže Škoda, ale svůj šestnáctý ligový gól nedal.

Domácí kouč Šilhavý v 56. minutě stáhl ze hry stopera Deliho a místo něj šel na trávník záložník Barák. Za chvíli ale znovu zahrozil Jablonec a Diviš z voleje jen těsně minul. Vzápětí slávistický trenér poslal na hřiště druhého útočníka Mešanoviče, ale Pražané se dál trápili a v 73. minutě je opět musel zachraňovat Pavlenka, který vychytal Divišovu ránu.

O chvíli později už ale domácí prohrávali. Jankovič poslal centr do vápna a Lüftner zasáhl balon hlavou tak nešťastně, že si jej srazil do vlastní branky. Slavia se dostala do velké křeče a Severočeši mohli dvakrát vedení pojistit. Jenže v 78. minutě vychytal Trávníka skvělý Pavlenka a střídající Považanec pálil těsně nad.

"Když jsme dali gól, věřil, jsem, že to dotáhneme. Stačilo proměnit jakoukoliv další šanci, bylo by to 2:0 a určitě bychom už vyhráli," mínil Trávník.

Hosty přišly zahozené šance pořádně draho. V 90. minutě se po chybě obrany dostal do úniku Mešanovič a přesnou střelou k tyči potvrdil pozici jednoho z nejplatnějších náhradníků v soutěži. "Nejdříve jsem to chtěl zakončit hned, ale balon mi skákal. Tak jsem počkal, až se to zklidní a dal to na zadní tyč," řekl Mešanovič. "Máme bod, který jsme si možná ani nezasloužili. Koledovali jsme si o prohru," dodal.

"Chtěli jsme střídat Pospíšila, bohužel čtvrtý rozhodčí nám to neumožnil. Vysvětloval to tím, že to neměl připravené. Přitom hra byla několikrát přerušena," zlobil se jablonecký kouč Zdeněk Klucký.

Nakonec mohli domácí ještě duel zvrátit, ale v nastavení Hrubý vyškrábl Frydrychovu hlavičku a oba týmy se tak počtvrté za sebou rozešly smírně. "Před zápasem bychom bod brali, ale podle průběhu jsme zklamaní. Jednoznačně jsme si zasloužili tři body," dodal Klucký.

Slavia Praha - FK Jablonec 1:1 (0:0)

Branky: 90. Mešanovič - 73. vlastní Lüftner. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Antoníček. ŽK: Ščuk, Hušbauer - Hrubý, V. Kubista. Diváci: 15.873.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Lüftner, Deli (56. Barák), Flo - Ngadeu - Sýkora (74. Mingazov), Ščuk, Hušbauer, Zmrhal (63. Mešanovič) - Škoda. Trenér: Šilhavý.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Beneš, Zelený - Hübschman - Diviš, V. Kubista, Pospíšil (90. Breda), Trávník - Mihálik (74. Považanec). Trenér: Klucký.