reklama

Napadení rozhodčího odsoudilo Bohemians k sestupu. Skandál způsobil opilý "Ritchie"

Fanoušci Bohemians 1905, ilustrační obrázek. Fanoušci Bohemians 1905, ilustrační obrázek. autor: Milan Kammermayer
Jeden z největších skandálů v samostatné historii zažila nejvyšší fotbalová soutěž před 17 lety v pražském derby Bohemians 1905 se Spartou, které bylo 17. května 2003 předčasně ukončeno kvůli inzultaci asistenta rozhodčího.

O pár dnů později byl zápas kontumován ve prospěch Sparty, která tak dvě kola před koncem získala titul. Domácí Bohemians museli zaplatit půlmilionovou pokutu a porážka je prakticky odsoudila k sestupu.

Zbytek první ligy mohou diváci sledovat levněji, všechny zápasy ale zadarmo nebudou Zbytek první ligy mohou diváci sledovat levněji, všechny zápasy ale zadarmo nebudou Čtěte zde

Sparťané potřebovali k zajištění mistrovského titulu vyhrát a v 72. minutě se po brance Martina Zbončáka ujali vedení 2:1. O dvě minuty později vtrhli na trávník dva fanoušci "Klokanů" a jeden z nich několikrát udeřil pěstí pomezního sudího Ladislava Talpu, neboť se domníval, že gólové situaci předcházel neodmávaný ofsajd.

Hlavní rozhodčí Jaromír Hlaváč pak utkání přerušil a odešel i s oběma mužstvy do šaten. Tam oznámil kapitánům, že zápas ukončuje. Zatímco fanoušci na tribunách dlouho nevěděli, co se děje, sparťané už v kabině slavili titul.

O pár dnů později vyšlo najevo, že oním výtržníkem byl fanoušek vršovického klubu Zdeněk Urban přezdívaný Ritchie. Ten se v den zápasu oženil a na zápas dorazil v podnapilém stavu. Po incidentu byl zadržen pořadatelskou službou a předán policii, která Urbana obvinila z výtržnictví.

Tři dny po utkání se Urban, který si po incidentu nechal ostříhat dlouhé vlasy, přišel do Ďolíčku omluvit. Svoje zkratovité jednání vysvětloval funkcionářům vršovického klubu za přítomnosti televizních kamer tím, že "byl ožralej jako kráva".

Disciplinární komise udělila Bohemians půlmilionovou pokutu a zákaz sehrát tři nejbližší domácí zápasy na domácím stadionu. Zápas byl kontumován ve prospěch Sparty, která tak definitivně mohla slavit osmý samostatný a celkově 32. titul.

Bohemians sestoupili a mezi elitu se vrátili až po čtyřech letech. Mezitím "Bohemka" díky oddanosti skalních fanoušků přežila klinickou smrt, neboť kvůli dluhům přišla o profesionální licenci, dostala se do konkurzu a spadla až do třetí nejvyšší soutěže.

Osmadvacetiletý Urban byl o tři čtvrtě roku později odsouzen k 34 měsícům vězení, k výtržnictví se přidaly ještě další prohřešky. Propuštěn byl v lednu 2007, mezitím se rozvedl.

reklama