reklama

Jílek posadil Nitu. Dostal hodně gólů, u některých neměl čisté svědomí, vysvětlil

Florin Nita se ve Zlíně v sestavě Sparty neobjevil Florin Nita se ve Zlíně v sestavě Sparty neobjevil autor: Milan Kammermayer
Po dvou zápasech bez výhry přišel zlom ve Zlíně. Fotbalová Sparta vyhrála, ale týden před derby pořád ztrácí na rivala v tabulce devět bodů.

Slavia vede ligu, jako jediná zůstává v soutěži neporažená. Za týden čeká Spartu v souboji s lídrem tabulky opravdu těžký úkol. Letenští si potřebovali po prohře v Liberci a domácí remíze s Olomoucí spravit v 9. kole ligy sebevědomí, a tak trenér Václav Jílek sáhl k radikálním změnám.

Oproti poslednímu utkání se Sigmou nechal na trávník vyběhnout základní sestavu se šesti změnami včetně brankářského postu. "Nebyl to žádný vabank, udělali jsme to cíleně," ujistil Jílek. "Reagovali jsme na stav, ve kterém jsme, kdy hodně gólů dáváme, ale zároveň i dostáváme," připomněl. Sparta před zápasem ve Zlíně dvakrát inkasovala po třech gólech.

"Sestavu jsme se snažili zvolit i vzhledem k derby, ve kterém nás čeká mimořádně silný soupeř," upozornil Jílek na blížící se derby se Slavií.

S výkonem ve Zlíně byl spokojený. "Myslím si, že i na dnešním výkonu bychom našli rezervy, ale vstřelili jsme dva góly a měli jsme další šance. Naopak soupeř měl minimum šancí. První poločas byl dobrý, ale ve druhém jsme měli rezervy. Jsme schopní hrát lepší utkání."

Nejvíce změn provedl v obraně. Kompletně vyměnil stoperskou dvojici, která nastoupila v devátém kole už v šesté variantě složení. Tentokrát v úplně nové. Poprvé od prvního kola se v lize objevil v základu Semih Kaya, kterého doplnil David Lischka, pro kterého se jednalo o vůbec první soutěžní zápas za Spartu. Zraněného Matěje Hanouska zase nahradil uzdravený kapitán Martin Frýdek. Obrana v novém složení dokázala udržet nulu.

"S tím jsem spokojený, nuly si hodně ceníme. Celkově jsme hráli hodně kompaktně, nebylo to jen o kvalitě obrany," upozornil Jílek. Ten navíc do stoperské dvojice musel v zápase sáhnout. Lischka fyzicky nebyl ještě připravený odehrát celý zápas, a tak jej nahradil Hancko.

Lischka poprvé nastoupil a Sparta udržela nulu. Dal nám v obraně klid, těšilo Jílka Lischka poprvé nastoupil a Sparta udržela nulu. Dal nám v obraně klid, těšilo Jílka Čtěte zde

K dobré hře obrany Spartě ve Zlíně pomohla i práce defenzivních záložníků Georgese Mandjecka a Ladislava Krejčího. "Hráči na těchto pozicích mají hlavně obranné úkoly, ale tahle dvojka má výbornou hru vpřed. Jsou schopní sami hrát. Čekal jsem, že by nám to mohlo pomoci a mohli jsme být víc ve hře," vyzdvihl výhody tohoto rozestavení trenér Sparty.

Do brány se poprvé postavil Milan Heča, který vystřídal dosavadní jedničku Florina Nitu. K rumunskému brankáři byl Jílek nečekaně příkrý. "Reagovali jsme na poslední dva zápasy, ve kterých Florin dostal tři góly. Navíc neměl v některých situacích úplně čisté svědomí. Chtěli jsme dát impuls mužstvu a Milan pracuje výborně, takže se to nabízelo," vysvětlil Jílek.

reklama