reklama

Jsi v odposleších, nepískáš. Rozhodčí se škraloupem se zatím v lize neobjeví

Vítor Manuel Melo Pereira Vítor Manuel Melo Pereira autor: FAČR
Nový předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR) Vítor Manuel Melo Pereira chce přispět k uklidnění situace a pomoci obnovit důvěru v český fotbal a sudí. Rozhodčí, kteří figurují v policejních odposleších v aktuální kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů, zatím nebudou delegováni na utkání.

"Neřekl bych, že přicházím jako inkvizitor, ale jsem tu jako odborník na rozhodčí a jejich práci," řekl Melo Pereira.

Kupil chyby a šílené přehmaty. Přesto zůstával sudí z odposlechů českou jedničkou Kupil chyby a šílené přehmaty. Přesto zůstával sudí z odposlechů českou jedničkou Prohlédněte zde

Třiašedesátiletý bývalý portugalský rozhodčí začal šéfovat českým sudím poté, co předchozí komisi vedenou Jozefem Chovancem odvolala asociace krátce po vypuknutí aféry kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Kauza se mimo jiné týká ovlivňování výsledků zápasů a v policejních odposleších podle médií figurují i jména prvoligových rozhodčích.

"Probíhá vyšetřování, nezbývá nám než čekat na finální soudní rozhodnutí. FAČR začala vlastní interní šetření, které se týká těch jmen zmíněných v policejních odposleších a spisech. Bude se tím příští týden zabývat etická komise. Co se týče rozhodčích, kteří byli doteď zmíněni v těch materiálech, tak ti do skončení šetření etické komise zatím nebudou delegováni na zápasy. Asociace bude stejně postupovat u dalších jmen, která by se případně mohla objevit," uvedl Melo Pereira.

Na nadcházející první jarní kolo nejsou delegováni například Pavlové Královec a Rejžek či Petr Ardeleanu. Melo Pereira má před startem jarní části k dispozici 30 rozhodčích, finální podobu listiny pro profesionální soutěže by rád zkompletoval příští týden.

Nový šéf komise plánuje v Česku trávit vždy 14 dní a v druhé půlce měsíce bude pracovat on-line z Portugalska. "Už jsem měl to potěšení potkat řadu lidí, diskutoval jsem s předsedou FAČR, jejím generálním sekretářem i s šéfem LFA. Rovněž se konala první schůze komise rozhodčích, setkal jsem se i s kolegy z dalších projektů, třeba s odborníky na videorozhodčího. Jsem velmi spokojený, jak jsme začali," řekl Melo Pereira, který už šéfoval sudím v Portugalsku, Řecku a Brazílii.

Nový šéf komise již viděl řadu zápasů české ligy a má také k dispozici informace o jednotlivých sudích. FAČR prostřednictvím UEFA získala od společnosti Sportradar, která monitoruje podezřelé sázky, jakýsi audit českých rozhodčích.

"Požádali jsme o prověření osob, které jsou na listině rozhodčích. Už jsme tyto informace obdrželi a má je k dispozici Vítor a komise, aby k nim mohli přihlížet při své práci," uvedl předseda FAČR Martin Malík. "Neřekl bych, že rozhodčí budou mít úplně čistý stůl. Je třeba zhodnotit každého rozhodčího individuálně, případ od případu. Jakmile si projdeme všechny informace, které máme, učiníme rozhodnutí," doplnil Melo Pereira.

Spolu s ním jsou v nové komisi Tomáš Bárta jako zástupce Ligové fotbalové asociace, pravidlový expert Jiří Kureš a předseda sudích v řídící komisi pro Moravu Jan Zahradníček.

"Nejdůležitější je, aby komise působila jako naprosto nezávislý orgán, který si nenechá ovlivňovat rozhodnutí nikým zvenčí. Doufám, že jsme se všichni poučili z té situace, která tu proběhla. Je jisté, že image českého fotbalu je poněkud pošramocená," řekl Melo Pereira.

"Podobné skandály a korupce se odehrávají prakticky po celém světě a vždy je potřeba najít takové řešení, které by zabránilo opakování těchto situací. A právě o to nám jde," dodal Melo Pereira, který v minulosti řídil zápasy na mistrovství světa a Evropy i v Lize mistrů.

Plánuje, že komise bude nově na vybraných situacích vysvětlovat pravidla. "Chceme pokračovat v systému, že jednou týdně bude analýza vybraných situací z kola. A chceme zavést takovou metodu, že vždy vybereme situace, které jsou podle nás důležité a které potřebují fanoušci pochopit. Ať už to bude správné či špatné rozhodnutí. Chceme na nich vysvětlovat pravidla, abychom přispěli ke vzdělání fanoušků," dodal.

Zveřejňovat tresty za chyby rozhodčích neplánuje. "Raději bych se vyhnul slovu trest, říkám tomu management na základě systému zásluh. Pokud se bude rozhodčím dařit, dostanou víc zápasů, ty, kteří nebudou podávat dobré výkony, budeme delegovat na méně zápasů. Na každém zápase je delegát, který uděluje rozhodčím známku. Ti s nejlepší známkou na konci se mohou dostat na listinu FIFA, ti nejhorší takzvaně sestoupí a budou nahrazeni rozhodčími z nižších kategorií. Je to podobné jako v ligové tabulce," doplnil Melo Pereira.

Obhajoba obviněného Rejžka: Žádný zápas jsem neovlivnil, s Berbrem jsem mluvit musel Obhajoba obviněného Rejžka: Žádný zápas jsem neovlivnil, s Berbrem jsem mluvit musel Čtěte zde
reklama