reklama

Jsou slávisté fanoušky úspěchu? Doufám, že budou lidé chodit, i když se nebude dařit, říká Strašák

Fanoušci Slavie během pochodu na Letnou před podzimním ligovým derby se Spartou. Fanoušci Slavie během pochodu na Letnou před podzimním ligovým derby se Spartou. autor: Jakub Plíhal
Fotbalová Slavia nezažívá po nástupu čínských investorů do klubu pouze výsledkové obrození. Jeden z nejoblíbenějších českých klubů v posledních letech strádal, což se zákonitě odrazilo i na návštěvnosti domácích zápasů. S výsledky jsou zpět i fanoušci a Eden má našlápnuto, aby se stal nejnavštěvovanějším stadionem v Česku.

Praha - V minulých sezonách byly hlášeny největší divácké návštěvy sezony z Plzně, ať už uměle navýšeny nebo ne, tak prostě byly. Jenže letos se pod taktovkou čínského draka probudila nejen fotbalová Slavia, ale i její širší fanouškovská základna. 

Ve Slavii se o dobrou atmosféru starala pověstná Tribuna Sever i ve výsledkově slabších letech, ale pravdou je, že i kotel sešívaných se letos rozrostl. Momentální fanouškovský boom ve Slavii trefně okomentoval na Twitteru bývalý manažer pro komunikaci Slavie Ondřej Zlámal.

Samozřejmě české stadiony se jen těžko dají srovnávat s těmi německými, které bývají vyprodány i ve třetí nejvyšší soutěži. V tuzemsku se fandí hlavně úspěchu. Příkladem může být biatlon, přitom před deseti lety se v zimě fandilo nejvíce skokanovi na lyžích Jakubovi Jandovi. A když zůstaneme u fotbalu, tak na Plzeň chodilo před nástupem majitele Tomáše Paclíka zhruba čtyři tisíce lidí. 

"Nemyslím si, že je to jen česká nátura. V mnoha zemích souvisí návštěvnost s dobrými výsledky. Ano, v Německu nebo Anglii lidé chodí pořád, ale musíte brát, že tamější ligy hrají špičkové kluby a hráči. Takže to nemůžeme srovnávat. Ale na druhou stranu česká nátura je trošku taková, že lidé chodí za úspěchem, bohužel," vysvětloval Lukáš Vala zvaný Strašák, který vedl sešívaný kotel v časech, kdy Slavia bojovala o sestup.

"Na druhou stranu jsou mi nesympatičtí fanoušci, kteří chodili, když se dařilo a začali chodit zase až teď. A nyní dělají ze sebe velké slávisty," dodal.

Navíc ve zmíněné sezoně 2013/14, kdy skončila Slavia třináctá, chodilo na domácí zápasy Slavie v průměru 6 189 lidí, což udělalo z Edenu čtvrtý nejnavštěvovanější ligový stadion sezony. V Česku není moc klubů, které by lidé v podobné situaci podporovalo. Vedle Slavie se podobné podpory těší i Baník Ostrava, který v odstavci zmíněné sezoně na stadionu navštěvovalo v průměru ještě o 500 diváků více.

"Vážím si všech nových fanoušků Slavie, které přitáhne třeba i úspěch, to je prostě normální. Ale já bych si strašně přál, aby vydrželi. Až se zase třeba jednou přestane dařit, tak spousta nových fanoušků odpadne. Možná až osmdesát procent. Ale věřím, že i některé nové fanoušky to chytne a budou chodit za každé situace," pokračoval Strašák.

Slavia na fanouškovském vrcholu?

Po minulém 18. kole vede tabulku návštěvnosti pražská Sparta, kterou průměrně navštěvuje 9 968 diváků. Do Doosan areny si zase průměrně najde cestu 9 856 fanoušků. Slavia je momentálně, co se týče návštěvnosti, třetí s 8 649 fotbalovými nadšenci na zápas.

Dá se očekávat, že tak, jak se Slavia dostala na vrchol sportovní tabulky, tak se stane po letech i nejnavštěvovanějším českým klubem. Hodně napovědělo už první jarní kolo. Do Edenu si na tehdy předposlední Jihlavu našlo cestu 14 116 lidí. Navíc proti Plzni bude vyprodáno a Slavii také čeká domácí derby se Spartou. "Věřím, že průměr okolo dvanácti až patnácti tisíc diváků může chodit na Slavii pravidelně," prohlásil Strašák.

"Samozřejmě v kotli občas probíhají negativní názory na fanoušky úspěchu. Ale zase na Tribuně Sever jsme rádi, když přijde více lidí, protože se dá s fanděním více pracovat. Takže určitě není v kotli negativní atmosféra. Ta nastane maximálně, když přijde nový fanoušek s lístkem a dožaduje se místa v kotli, které patří těm skalním," popsal Strašák.

Zákaz pro slávisty neplatil, v derby vyplenili Letnou. Rozlícení sparťané pak vtrhli na hřiště Zákaz pro slávisty neplatil, v derby vyplenili Letnou. Rozlícení sparťané pak vtrhli na hřiště Prohlédněte zde

Eden má sice kapacitu 21 tisíc, ale ligový fotbal může sledovat 19 084 diváků. "Stadion je na rozdíl od všech stadionů u nás bezbarierový, takže okolo hostujícího sektoru musí být bezpečnostní zóna. Nicméně pro letošní sezonu jsme ji maximálně minimalizovali a do budoucna přemýšlíme o tom, jak právě tato místa uvolnit co nejvíce pro naše fanoušky," uvedl zástupce generálního ředitele pro marketing a komunikaci Slavie Tomáš Syrovátka.

Zápas Slavie s Plzní bude jako derby, vyhrát může i ten horší, říká Uhrin mladší Zápas Slavie s Plzní bude jako derby, vyhrát může i ten horší, říká Uhrin mladší Čtěte zde

Slavii se podobně jako Spartě fandí téměř po celé republice. "Těší nás, že registrujeme větší zájem fanoušků, a to i z řad těch mimopražských. Navíc právě fanouškům, kteří na utkání dojíždí do Prahy, zatím na jaře vyhovují i časy výkopů utkání. Když se to spojí s výsledky a předváděnou hrou A-týmu, je logické, že na zápasy chodí více slávistů pražských i mimopražských," připomněl Syrovátka.

"Tradičně velkou fanouškovskou základnu máme ve východních a středních Čechách. Ale silné odbočky nejstaršího fanouškovského sdružení u nás Odboru přátel jsou i na Moravě. Například v Hodoníně, kde nedávno dokonce uspořádali velké celostátní setkání slávistů z Odboru přátel," uvedl na závěr Syrovátka.

reklama