reklama

Kangova kauza hýbe Afrikou: Matka bývalého sparťana prý zemřela před 36 lety

Guélor Kanga. Guélor Kanga. autor: Milan Kammermayer
Ve svém gabonském pase má uvedeno datum narození 1. září 1990. Bývalý sparťan Guélor Kanga ale nyní čelí podezření, že je ve skutečnosti o pět let starší. A pochází z Konžské demokratické republiky.

Čachry s věkem jsou vzhledem k nedostatečné dokumentaci fotbalistů z Afriky poměrně běžné - v listopadu loňského roku se například v Zimbabwe řešil skandál na turnaji do 17 let, ze kterého byl vyloučen tým Young Warriors. Zjistilo se totiž, že Mladí bojovníci nejsou zas tak mladí.

Na Euro bez Dočkala a Koláře, zato s Peškem. Šilhavý si schovává místo pro Kúdelu Na Euro bez Dočkala a Koláře, zato s Peškem. Šilhavý si schovává místo pro Kúdelu Čtěte zde

Drobné podvody ale zřejmě zastíní kauza Guélora Kangy, excentrického záložníka, kterého si jistě pamatují především sparťanští fanoušci. Fotbalové úřady z Konžské demokratické republiky obvinily Gabon, že mu poskytl falešné dokumenty. Kanga se má jmenovat Kiaku Kiaku Kiangana a měl se narodit 5. října 1985 v Kinshase, tedy pěkný kus dál na východ od Gabonu.

Nyní vyplavaly na povrch další skutečnosti: podle zjištění konžských vyšetřovatelů Kangova matka zemřela v roce 1985, tedy v ten samý rok, co se měl malý Kiaku alias Guélor narodit. Není tedy možné, aby přišel na svět až v roce 1990.

Constant Omari, který byl donedávna prezidentem Konfederace afrického fotbalu, už oznámil, že se případem bude zabývat speciální komise. Pokud se prokáže, že Kanga skutečně podváděl, hrozí Gabonu vyloučení z následujícího ročníku Afrického poháru národů, který se odehraje v lednu příštího roku.

Záložník, který nyní působí v srbské Crvené Zvezdě Bělehrad, odehrál v kvalifikaci všech šest zápasů, včetně dvojutkání proti Demokratické republice Kongo. V něm gabonští Panteři získali čtyři body.

Zatímco v Africe se skandál propírá už víc než měsíc, srbský klub zůstává v klidu. "Pokud jde o informace, které se týkají věku Guélora Kangy, chceme poukázat na to, že fotbalista má naši plnou důvěru," uvedl klub. "Hrál v Rusku a v České republice a neměl žádné problémy. Celou kauzu vnímáme jako válku mezi dvěma státy o účast na Africkém poháru národů," zní z Bělehradu.

Kanga působil ve Spartě celkem dva a půl roku. Upozornil na sebe nejen skvělými výkony a geniálními přihrávkami, ale také řadou excesů na hřišti i mimo něj. Z Letné loni neodcházel v dobrém: po sparťanském vedení požadoval dvouletou smlouvu, zatímco sportovní ředitel Tomáš Rosický mu nabízel více "motivační" kontrakt na rok s opcí na další sezonu.

reklama