Komentář: Plzeň s titulem pro mistra ligy? To není apríl, lišák Vrba větří šanci

Marek Janoš Marek Janoš
1. 4. 2019 6:20
Plzeň stáhla ve fotbalové Fortuna:Lize náskok Slavie na sedm bodů a zkušený lišák Pavel Vrba zavětřil šanci, jak se ještě porvat o cennou trofej. Bez nadstavbové části by bylo prakticky rozhodnuto. Nový herní formát dává obhájci šanci. A tak zatímco z Edenu zní, že i přes ztrátu zůstává tým v klidu, Viktoria si brousí drápky.
Pavel Vrba
Pavel Vrba | Foto: Tomáš Liška

Víkendové zaváhání obou pražských S nahrálo do karet Plzni. Ta si sice v posledním utkání kola svou typickou bohorovností ve druhém poločase málem nechala výhru s Bohemians (3:2) ukrást, ale nakonec se přece jen radovala ze tří bodů, díky kterým snížila náskok Slavie na čele tabulky.

Pavel Vrba byl po utkání v neobyčejně dobrém rozmaru. Věděl, že díky gólu Chorého jeho tým za pět minut dvanáct resuscitoval naději na titul. Prostřednictvím médií nejdřív naoko pogratuloval Slavii k titulu, pak ale připomněl, že loni dostali Plzeňští velmi časnou gratulaci od šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka a málem o první místo ještě přišli.

Viktoria má obrovskou šanci se před nadstavbovou částí na Slavii dotáhnout ještě blíž. Má relativně jednoduchý los: jede na Slovácko, hostí Baník, pak ji čeká krátký výjezd do Příbrami a základní část završí doma proti momentálně poslední Dukle.

A Slavia? Ta bude mít co dělat. Jak řekl obránce Jan Bořil: Bude to mňamka. Sešívané čekají tři týdny s vloženým zápasem v řadě. Nejdřív už v úterý MOL Cup, pak dvě utkání Evropské ligy proti Chelsea. A mezi nimi derby derby.

Kouzelník Jindřich Trpišovský už několikrát ukázal mocnou sílu jeho širokého kádru, talent na zvolení ideální sestavy pro daný zápas i nečekanou schopnost improvizace. Jenže teď ho čeká klíčové období. Duben bude rozhodující měsíc.

A pravděpodobně ani před startem nadstavbové části nebude mít žádný z týmů vyhráno.

Lepší průběh sezony si zastánci nového herního formátu snad ani nemohli přát. Navzdory předsezonním předpovědím zatím nemají týmy nejmenší důvod v tabulce spekulovat na horší umístění, boj o nejlepší skupinu je otevřený.

Střed tabulky je mimořádně vyrovnaný a hazard v podobě úmyslné ztráty bodů by se mohl hrubě nevyplatit. Navíc, když vzhledem k vývoji v MOL Cupu je slušná šance jít do Evropy i z pátého místa.

Zároveň se ukazuje, jak může po třicátém kole mít obrovskou váhu jeden jediný moment, jediný bod v tabulce. Jakákoli maličkost rozhodne o tom, zda bude klub hodnotit sezonu jako úspěšnou, nebo ne. Své o tom ví trenér Martin Hašek. Jeho svěřenci předvedli v Plzni ve druhém poločase úctyhodný výkon. Stačilo, aby v závěru utkání Reiter nebo Ljovin proměnili své stoprocentní šance. Klokani by napsali příběh kola a odpoutali se od míst nejvíce ohrožených sestupem.

Plzeň by naopak ztrácela na čelo ligy jedenáct bodů a autor těchto řádků by v pondělí uvažoval nad tím, zda si Slavia zajistí titul ještě v základní části. Jenže Viktoria šance přečkala a těsně před koncem ji vyvedl z temnoty Tomáš Chorý. Hon začíná.