Komentář: Blikanec Baroše. Baníkovci nevyhráli pro svého kapitána, ale jemu navzdory

Jiří Škuba Jiří Škuba
1. 10. 2018 6:00
Skvělý, heroický výkon předvedli fotbalisté Baníku proti Slavii. I přes zkrat svého kapitána Milana Baroše, který už ve čtrnácté minutě viděl červenou kartu.
Milan Baroš v zápase 10. kola Baník - Slavia.
Milan Baroš v zápase 10. kola Baník - Slavia. | Foto: Dalibor Sosna

Komentář - Nasupená cesta do kabin, nadávky na všechny strany, agresivní "start" na čtvrtého rozhodčího. Milan Baroš opouštěl hřiště jak zuřící býk. Ještě štěstí, že po ruce nebyl žádný vhodný kameraman…

Chování šestatřicetileté legendy je o to nepochopitelnější, že červenou viděl naprosto oprávněně: do Součka vletěl loktem záměrně. Opakované televizní záběry ho usvědčily, že balon byl ostravskému kapitánovi v tu chvíli zcela ukradený.

Trenér Páník poté, co po konci zápasu zase sestoupil z tribuny, sice prohlásil, že jeho svěřenci famózní tři body vybojovali pro Milana Baroše, ale pravda to úplně není. Vybojovali je přesto, že jeho vinou museli hrát skoro celý zápas o deseti.

A vítězství je to fenomenální. Kromě dvougólového střelce Martina Filla se na něm nejvíc podílel Jan Laštůvka, který vychytal nejen tři tutovky Baluty nebo Mešanoviče, ale vytáhl se i fantastickým zákrokem proti nenápadné, ale o to nebezpečnější střele Traorého v prvním poločase.

Pro šestatřicetiletého gólmana je to satisfakce jako hrom. Ve Slavii strávil loňský podzim, ale angažmá se mu zrovna nepovedlo, v kritických momentech nedokázal tým podržet. Nyní Slavii dokázal, že chytat umí. A jak.

Červenobílí nehráli v Ostravě špatně. Měli převahu, šancí si vytvořili dost, zvlášť ve druhé půli. Jenže po vystřídání Baluty, jenž se na hrotu úspěšně bil a se svým metrem sedmdesát dokonce hlavou sklepával balony, šmytec. Nastoupivší Peter Olayinka, stamilionová letní posila, zatím v sešívaném dresu zrovna neoslňuje…

Šťastná Plzeň

Rudý zkrat klubové opory odhalil videorozhodčí i ve druhém šlágru desátého kola, v zápase Plzně a Sparty. Sparťan Nicolae Stanciu za faul na Limberského nejdřív viděl žlutou, po zásahu mužů u monitoru pak červenou kartu.

Nervozní, nepohledný a bojovný zápas pro sebe mohl strhnout kterýkoli z rivalů, jednu ze svých nemnoha šancí ovšem proměnila ne Sparta, ale Plzeň. Domácí se na soupeře skvěle připravili. Lišák Vrba skvěle přečetl záměry rivala Ščasného tak, že Letenští museli v průběhu první půle překopat svůj systém hry.

Navíc se Plzni velmi dobře podařilo eliminovat skvělé individuality sparťanské zálohy: a čím dál víc platí, že pakliže nehraje Stanciu, nehraje ani Sparta. Rumunský záložník střídá excelentní výkony s těmi slabšími a právě v těchto zápasech jsou Letenští zranitelní.

A ještě jeden jev ve Spartě téměř zobecněl: Uroš Radakovič sice v rudém dresu hraje obstojně, ale na kolíky se mu prostě lepí smůla. Hustá, lepkavá, ne a ne pustit.

Nešťastný penaltový zákrok proti Subotici, vlastní gól v Plzni, téměř dokonaný pokus na Baníku - to už ani nemůže být náhoda. Možná by na Spartě mohli začít přemýšlet o odborné intervenci a v rámci personální reorganizace zkusit zlanařit třeba věštce Vlastíka Plamínka. Když už kletbu nezažene, tak je s ním alespoň legrace.

Faul na fotbal

Do třetice vstoupilo video do osudu utkání i v Liberci, kam přijela Olomouc. Na severu Čech se řešily hned dvě sporné situace. První údajný útočný faul před gólem Kačaraby, druhá už za stavu 2:0 pro Liberec, kdy Falta nešetrně přišlápl Breiteho.

A byť není třeba diskutovat o tom, jak obrovský profit má VAR pro českou ligu, druhá situace jasně deklarovala, že rozhodčí čeká ještě hodně práce, než se s videem naučí pracovat.

Přerušit zápas na pět a půl minuty kvůli tomu, aby útočník Olomouce dostal červenou za maximálně žlutý zákrok, to se fakt moc nepovedlo.