reklama

Komentář: Nadstavba s rozpaky. Nový formát musí přinést balík peněz, aby se obhájil

Jean David Beauguel, Costa Jean David Beauguel, Costa autor: Tomáš Liška
Revoluční ročník má za sebou fotbalová liga. Téměř až do konce se hrálo o titul, o baráž, ale i tak: zápasy navíc fotbalové šílenství nerozpoutaly. Spíš naopak.

Je to podobné, jako byste zašli na večeři do luxusní restaurace, najedli se dosyta a na závěr vám přinesli výběr toho nejlepšího, co menu nabízí. "The best of" sice vypadá na jídelním lístku skvěle, ale je to marné, vy jste plní a exkluzivní lahůdky už tolik nešmakují.

Primární cíl nového formátu je jasný: více atraktivních zápasů, více duelů, ve kterých o něco půjde. Při ohlédnutí za nadstavbou vás ale napadá neodbytná myšlenka, zda o to někdo vůbec tolik stojí.

Mělo to být vyvrcholení ročníku, místo toho liga končila ve znaveném rytmu. Zápasy skupiny o titul sice přilákaly nadprůměrné návštěvy, ale očekávaná bomba to nebyla. Sparta dohrávala v křeči a za minimálního zájmu fanoušků, zápas s letenským sokem nevyprodala ani Plzeň. S podprůměrnou docházkou se pak potýkaly kluby hrající o záchranu.

Taková pražská derby jsou výjimečná také tím, že se hrají pouze dvakrát do roka, výjimečně (včetně poháru) třikrát. Čtyři duely v sezoně už jsou moc, zákonitě povedou k inflaci unikátní atmosféry. Zevšední.

O reklamu na nadstavbu se postarali také sami fotbalisté. V Teplicích výsledkem 0:8 s Mladou Boleslaví jasně dali najevo, co si o takové vyřazovací soutěži myslí. Jindy třeskutý zápas mezi Plzní a Spartou zase hosté odehráli na neutrál a kouč Michal Horňák musel na tiskové konferenci vysvětlovat, proč se na to jeho borci vyflákli.

Africké opory tančily, Tvrdík se dmul a fanoušci jásali. Tak Slavia slavila titul Africké opory tančily, Tvrdík se dmul a fanoušci jásali. Tak Slavia slavila titul Prohlédněte zde

Nárůst počtu zápasů pak posouvá ligu tam, kde by být neměla. Začínat "jaro" zkraje února hraničí s pokusem o ublížení na zdraví, na zmrzlých terénech s oblibou rupají svaly, vazy nebo menisky, a co si budeme povídat, na tribunách je taky pěkná kosa.

Hlavně z toho důvodu není nový formát po chuti ani ligovým trenérům, z nichž asi nejhlasitěji se podle svého naturelu ozval Petr Rada.

Jabloneckému kouči se nezamlouvá ani bonus, který má zatraktivnit prostřední skupinu: pokud to vezmeme hypoteticky, proč by měl desátý tým po základní části hrát v jediném zápase o Evropskou ligu proti soupeři, který ve třiceti kolech vybojoval čtvrté místo?

A na tom něco je.

Všechny argumenty proti ovšem dokáže přebít jeden pádný, ten, o který jde až v první řadě: pokud se vedení ligové asociace podaří díky novému formátu napumpovat do nejvyšší soutěže více peněz, pak smysl má. V opačném případě je pouze změnou pro změnu.

Po pěti titulech v Plzni končí. Záložník Kolář si hledá nové angažmá Po pěti titulech v Plzni končí. Záložník Kolář si hledá nové angažmá Čtěte zde
reklama