reklama

Komentář: Náladová Sparta velebí hvězdného Stanciua. A proč má trenér Vrba do Kische ještě daleko

Souboj Davida Limberského (vlevo) a Stanislava Tecla Souboj Davida Limberského (vlevo) a Stanislava Tecla autor: Tomáš Liška
"Slavia byla lepší a vyhrála zaslouženě. Kdybych byl novinář, napsal bych takový titulek," prohlásil Pavel Vrba na tiskové konferenci po prohraném zápase na Slavii.

Komentář - Určitě je fajn, když se žurnalistům dostane rady přímo od Pavla Vrby, jednoho z nejlepších českých trenérů, který vede Plzeň za třetím ligovým titulem.

Navrhovaný titulek taky není na začínajícího novináře úplně špatný, i když se mu dá vytknout jistá přísná věcnost, možná až lakoničnost. Ale… Do novinářské legendy Egona Erwina Kische má Vrba ještě hodně daleko. Trenérovy zkušenější a zvídavější kolegy totiž třeba zajímá, proč po senzačním plzeňském podzimu přichází jarní deprese.

Proč lídr tabulky odehrál v Edenu tak slabé utkání. Co udělat, aby propříště byl prostě lepší než Slavia. Nebo proč Plzeň ve druhé části ligy porazila pouze týmy se slabou formou Brno, Zlín a Karvinou.

Nehledě na to, co bude v létě - vždyť už za pár měsíců se Viktoria vrátí do Ligy mistrů. V jaképak to asi bude formě?

Vrbovi svěřenci už titul ukopou, ale jarní neúspěchy si musí vedení klubu důkladně zanalyzovat a v létě tým pořádně posílit, a to hlavně v obraně. Schválně si zkusme tipnout složení zadní řady v dalším plzeňském utkání: Viktorka totiž pravděpodobně nebude moci počítat s marody Limberským a Hejdou a vykartovanými Hubníkem a Havlem.

V jednom má ale Vrba pravdu: Slavia odehrála výborný zápas, nejlepší na jaře. Skvělou práci odvedli jak oba stopeři Jugas a Ngadeu, tak Hromada, který nahradil vykartovaného Součka ve středu pole. A na hrotu předvedl vynikající výkon Stanislav Tecl. Jinými slovy: Nepočítaje gól z ofsajdu, červenobílí svého soupeře do ničeho nepustili.

Pro Slavii je vítězství nad Plzní obrovskou úlevou: představa, že by na trávníku v Edenu slavili titul Limberský nebo Petržela, to by byla pro červenobílé barvy potupa.

V bojích o poháry získala Sparta tři body se Zlínem, ale zápas jakoby věrně dokumentoval sparťanské jaro. Skvělý úvod, vedení 1:0, pak 2:0, ale kvůli špatnému druhému poločasu nakonec byli sparťané rádi, že v zápase s partou Vlastimila Petržely urvali tři body.

Pod povinnou výhrou se zase nejvíce podepsala stodvacetimilionová posila Nicolae Stanciu. Šest gólů a tři asistence v jedenácti zápasech, za tolik bodů by se nemusel stydět ani Jaromír Jágr při svém angažmá v Kladně.

Podle Hrubeše se video na Slavii opět ukázalo v pozitivním světle Podle Hrubeše se video na Slavii opět ukázalo v pozitivním světle Čtěte zde

Podle renomovaného rumunského novináře Emanuela Rosu potřebuje Stanciu cítit, že může zářit, dělat ze zápasů one-man show. Musí vědět, že si ho trenér a spoluhráči cení a věří mu. A přesně tak to v utkání se Zlínem vypadalo, rumunský záložník byl hvězdou zápasu.

Tři kola před koncem se začíná vyjasňovat i na druhém konci tabulky. Prvním sestupujícím se velmi pravděpodobně stane Zbrojovka Brno, která v sobotu prohrála s Jabloncem 0:3.

Ve druhém největším městě tak zažívají kruté vystřízlivění - sotva dozněly oslavy hokejového titulu, fotbalisté se pomalu ale jistě poroučejí do druhé ligy.

Odevzdaně, poslušně, bez známek odporu. A jak jeden z fanoušků Brna trefně poznamenal, trenér Pivarník jakoby je v roli faráře doprovázel na jejich poslední cestě…

reklama