reklama

Komentář: Liga se otřásla. Zatímco Klokani skáčou až do nebe, v Plzni teď budou létat odpadkové koše

Zklamaný Pavel Vrba Zklamaný Pavel Vrba autor: Milan Kammermayer
No vida, a pak že je hotovo! Plzeň na hřišti Bohemians dotáhla své bídné jaro do trapného finále a pakliže v příštím kole neporazí Spartu, bude z fotbalové ligy ještě drama.

Komentář - Trenér Vrba porážku 2:5 označuje za hazard s titulem. Ale tohle je spíš plzeňský pokus o sebevraždu v přímém přenosu.

Plzeňská krize se prohlubuje, od Bohemky dostala pět gólů a její náskok se ztenčil na sedm bodů Plzeňská krize se prohlubuje, od Bohemky dostala pět gólů a její náskok se ztenčil na sedm bodů Čtěte zde

Pro Viktorii to byla možná nejbolestivější prohra v novodobé, tolik úspěšné éře. Pět gólů Limberský a spol. schytali naposledy před dvěma lety, ale to bylo v Edenu, když už tam přijeli jako jistí mistři. Teď je situace daleko vážnější.

Spolehlivým indikátorem plzeňských přešlapů je Pavel Vrba, o němž se ví, že zrovna nepředsedá spolku flegmatiků. Po vyhraných zápasech bývá v rozmařilé náladě: na tváři mu hraje sebevědomý úsměv, častokrát si neopomene rýpnout do novinářů.  

V neděli bylo vidět, jak se v něm vaří krev. Ne, v neděli kotrmelce nebyly.

V týdnu budou, ale jiné. Ne tak legrační. Jarní mizérii totiž nenese špatně nejen Vrba, ale především generální manažer Adolf Šádek, a ten už je vyhlášeným cholerikem. Takže v Plzni bude veselo.

Na špatné jarní výsledky nedojede trenér, který má v západočeské metropoli vlastní posvátný strom. Desáté místo v jarní tabulce spíš odskáčou hráči. Na kabinu zřejmě padne pokuta, možná s podmíněným odkladem. A pokud ano, nadcházející zápas se Spartou bude pikantní; hosté jsou totiž taky v klatbě a ti už výši potenciálního penále znají - v Plzni si zahrají o rovný milion.

Využili jsme horší formy Plzně. V bohemáckém srdci je teď stav euforie, radoval se trenér Hašek Využili jsme horší formy Plzně. V bohemáckém srdci je teď stav euforie, radoval se trenér Hašek Čtěte zde

Situace Viktorie je o to horší, že zřejmě nebude moci počítat se svou ofenzivní hvězdou Michaelem Krmenčíkem. A zápas na Bohemce, ve kterém už absentoval kvůli zraněnému kotníku, zase demonstroval, jak moc je plzeňská hra na něm závislá.

Pětadvacetiletý útočník na podzim nasázel jedenáct ligových gólů a byl to hlavně on, kdo Západočechy dotáhl k famozní sérii patnácti vítězství za sebou. Na jaře už to ale z jeho strany takový šlágr nebyl a Plzeň je desátá v jarní ligové tabulce. Ale i tak: Tomáš Chorý je sice talentovaný, typologicky podobný bijec do vápna, ale Krmenčíka zatím nahradit nemůže.

Naopak Klokani teď skáčou až do nebe. A po právu, mají za sebou historický výsledek. Tak slavná vítězství si pamatují už jen ti zasloužilejší fanoušci, ti, kteří mají v paměti osmdesátá léta, pozlacená titulem z roku 1983.  

Mimochodem: pět gólů v jednom ligovém utkání vstřelili fotbalisté Bohemians v samostatné lize na domácím hřišti pouze jednou. V listopadu 1994 porazili také 5:2 Benešov.

Plzeňský zmar a splín ovšem úspěch Bohemians na náhodu nedegraduje. Zelenobílí hrají výborně celou sezonu, kouč Martin Hašek naučil tradičně běhavý a soubojový tým fotbalovosti.

Klasickou letní otázkou ovšem je, koho povede do příští sezony. Kolem ghanského dvacetiletého útočníka Benjamina Tetteha krouží Slavia i Sparta, zájem určitě bude také o Dominika Maška anebo trenérova syna Martina Haška juniora.

Trpišovský zlomil Brno střídáním. Tecl má faktor X, dokáže strhnout tým, jásal trenér Slavie Trpišovský zlomil Brno střídáním. Tecl má faktor X, dokáže strhnout tým, jásal trenér Slavie Čtěte zde

Slavia sice vyhrála ve 23. kole v Brně 1:0 a vedoucí Plzeň stáhla na sedm bodů, ale zase to žádná sláva nebyla. Spíš nuda a nuda.

Červenobílí se už několik let vyznačují charakteristickým prvkem ve své hře - nákopy na Milana Škodu (a to pohříchu i v zápasech, kdy Milan Škoda zrovna nehraje).

Nejinak tomu bylo i v Brně, a protože ani domácí neprocházejí zrovna obdobím ofenzivní mánie, z fotbalu místy bolely oči.

Po rohovém kopu rozhodl slávista Tecl a právě standardní situace jsou tím, co Slavii drží v bitvě o Ligu mistrů. Když k nim zahrneme i dlouhý aut, po němž skóroval Škoda proti Zlínu, dali na jaře červenobílí osm gólů po standardkách, zatímco jenom čtyři ze hry.

Na totální fotbal dost málo.

reklama