Další ztráta pro Spartu, s Jabloncem jen remizovala. Komličenko zazářil hattrickem

25. 11. 2018 17:05
Fotbalisté Sparty remizovali v 16. ligovém kole s Jabloncem bez branek a zhořkla jim oslava 125. výročí od založení klubu. Domácí byli nejblíže ke gólu v 69. minutě, kdy kapitán Nicolae Stanciu neproměnil penaltu. Letenští nevyhráli ve třetím z posledních čtyř kol a na třetím místě tabulky mají ztrátu devíti bodů na vedoucí Slavii a pěti bodů na druhou Plzeň. Jablonec je čtvrtý o bod zpět za Spartou.
Na Letné branka nepadla
Na Letné branka nepadla | Foto: Milan Kammermayer

První ligový start v základní sestavě Letenských si připsal mladík Wiesner a bek Chipciu se posunul na kraj zálohy. Jablonec začal aktivně, ale po deseti minutách převzali iniciativu sparťané, kteří při oslavě výročí nastoupili v černých retro dresech.

Ve 13. minutě hostující brankář Hrubý vytěsnil Tettehův tečovaný pokus na roh a o devět minut později vyhrál souboj s nejlepším letenským střelcem ligové sezony znovu, když vyrazil jeho hlavičku. Mezitím z přímého kopu z úhlu Stanciu těsně přestřelil.

Jablonec dal v předchozích dvou venkovních ligových zápasech pokaždé šest gólů, ale na Letné v první půli do ofenzivy skoro nehrozil. Až ve 38. minutě tečoval Costa střelu Trávníka, hrajícího 150. zápas v české lize, a domácí brankář Nita musel rychle na zem.

Jablonecký kouč Rada, který vloni na jaře trénoval Spartu, po přestávce poslal na trávník místo Jovoviče Kratochvíla, ale ten se brzy zranil a musel střídat.

V druhé půli se dlouho hrálo bez větších šancí, až v 67. minutě po Wiesnerově centru hlavičkoval do tyče Pulkrab. Sudí Královec se po dohrání akce vrátil k následnému souboji a po zhlédnutí videozáznamu za Trávníkův faul na Pulkraba nařídil penaltu. Domácího kapitána Stanciua však vychytal gólman Hrubý.

V 81. minutě po dlouhé době zahrozil i Jablonec, Lischkovu hlavičku po rohu však Nita chytil. V nastavení pak střídající Chramosta střílel jen slabě. Severočeši i tak remízu brali, neboť na Letné v lize bodovali poprvé po pěti zápasech.

Ruský fotbalista Nikolaj Komličenko dal podruhé v sezoně hattrick a vystřelil Mladé Boleslavi výhru 4:0 na hřišti Olomouce. Celkem se vytáhlý útočník prosadil už patnáctkrát. Lepší byl v úvodních 16 kolech jen v roce 2011 David Lafata, který skóroval osmnáctkrát.

Úvodní gól zápasu dal Ladislav Takács, Sigma mohla za stavu 0:1 vyrovnat, ale Jakub Plšek neproměnil penaltu, kterou nařídila sudí Jana Adámková, teprve druhá žena v historii řídící prvoligové utkání.

16. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek - Franěk (video). ŽK: Frýdek, Čivič - Sobol, Hübschman. Diváci: 11.604.

Sparta: Nita - Wiesner (78. Vukadinovič), Radakovič, Costa, Čivič - Chipciu, Stanciu, Frýdek, Plavšič (62. Vatajelu) - Pulkrab (75. Šural), Tetteh. Trenér: Ščasný.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Břečka, Lischka, Hanousek - Hübschman - Jovovič (46. Kratochvíl, 63. Kubista), Trávník, Považanec, Sobol (83. Chramosta) - Doležal. Trenér: Rada.

Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 0:4 (0:1)

Branky: 54., 81. a 85. Komličenko, 12. Takács. Rozhodčí: Adámková - Paták, Antoníček. ŽK: Nešpor, Dvořák - Mareš, Džafič, Komličenko. Diváci: 3079.

Olomouc: Buchta - Sladký, Jemelka, Štěrba (55. Pilař) - Zahradníček (82. Manzia), Plšek, Kalvach, Texl (46. Yunis), Lalkovič - Dvořák, Nešpor. Trenér: Jílek.

M. Boleslav: Šeda - Pauschek, Chaluš, Hůlka, Mareš - Džafič (75. Matějovský), Hubínek, Takács, Přikryl - Komličenko (87. Křapka), Ladra (90. Valenta). Trenér: Weber.