reklama

Rada s Jabloncem navzdory handlíři Peltovi válí, Slavia má zaděláno na zimní problém

Jablonecký Libor Holík (vlevo) gratuluje střelci úvodního gólu Janu Matouškovi. Jablonecký Libor Holík (vlevo) gratuluje střelci úvodního gólu Janu Matouškovi. autor: ČTK
Nejlepší útok, třetí nejlepší obrana a celkově druhé místo v tabulce. Jablonec zvládl těžký start do sezony skvěle. Pečlivě, dílek po dílku jako puzzle seskládal trenér Petr Rada v minulé sezoně sestavu svého týmu. Jenže v létě majitel klubu Miroslav Pelta největší perly třetího celku tabulky prodal a zkušený stratég mohl se skládáním týmu začít nanovo.

Vypadalo to, že přestavba týmu bude Jablonec stát celou sezonu. Nákupy Slavie a Sparty v minulé sezoně rozmetaly obranu Severočechů, vzaly týmu tvůrce hry Trávníka i důležité krajní hráče.

Jablonec v létě hráče nutně prodávat nemusel, ale loni přišel kvůli trestnímu stíhání majitele Miroslava Pelty o některé sponzory, a tak byl prodej klíčových hráčů pro Peltu rozhodně vítanou možností k naplnění klubové pokladny. Pod cenou Jablonec určitě neprodával.

Jenže Radovi zbylo k dispozici jen torzo týmu, které doplnil o Holíka s Krobem a především obratně přivedl na hostování ze Slavie trojici Sýkora, Matoušek, Jugas. Odchody opor se podařilo částečně nahradit. Co ale Rada neměl, byl čas.

Jablonec to odnesl vypadnutím z předkola Evropské ligy, na domácí scéně se mu ale na startu sezony daří. Kromě zaváhání na Spartě neprohrál a v uplynulém víkendovém kole pokořil rozjetou Mladou Boleslav. Rada dokázal v pravou chvíli zaimprovizovat a výsledkem je druhé místo v tabulce.

Teď už musí jen doufat, že mančaft udrží celý pohromadě až do konce přestupového období. Pak bude mít jistotu, že pražská S zaloví v jeho řadách nejdřív po 20. kole.

Sparta na chatrných nohou

A minimálně Sparta by motivaci mít mohla. Hledání ideálního složení stoperské dvojice pokračuje. Nové řešení zní Radakovič-Hancko. Druhý jmenovaný zaskočil za indisponovaného Costu, předtím to s ním trenér Václav Jílek zkoušel na levé straně obrany.

Stáli tam jak kuželky, zlobil se Jílek. Sparta má druhou nejhorší obranu z celé ligy Stáli tam jak kuželky, zlobil se Jílek. Sparta má druhou nejhorší obranu z celé ligy Čtěte zde

Od léta nový sparťanský kouč si je dobře vědom nutnosti obranu ustálit, jenže to pravé složení se mu najít zatím nepodařilo. Radakovič s Hanckem sice v zápase proti Baníku byli spolehliví a chybovali minimálně, jenže přiznejme otevřeně, že Ostravští je příliš neprověřili.

Naopak dopředu byla Sparta nebezpečná a navzdory trvající střelecké nemohoucnosti útočníků i produktivní. Tentokrát góly zařídil záložník Hašek.

Dokud se ovšem nepodaří Spartě ustálit spolehlivou obrannou čtveřici, bude její úspěch stále záviset do značné míry na náhodě. Tým se potřebuje s obránci sehrát, zvyknout si na ně. Zároveň v těžších zápasech budou chybět góly od útočníků.

V záloze trenér Jílek přišel s novou variací. Proti Baníku posadil Kangu, který by nejspíš dostal od řízných ostravských bijců typu Smola, Jánoš nebo Fillo pořádnou "sodu", a trochu překvapivě nasadil hřmotnějšího Mandjecka. Kamerunský záložník v lize za Spartu nastoupil po 653 dnech, tedy více než roce a půl, ale předvedl překvapivě dobrý výkon. Největší rozdíl oproti Kangovi byl ve hře dozadu. Mandjeck dokázal narušit kombinaci Baníku i sbírat centry do vápna.

Delší trať pro Slavii

V uplynulém týdnu v pohárech skončili tři čeští zástupci, jediným zbývá pražská Slavia. Ta v pátek bez větších potíží porazila Budějovice 3:0 a do Rumunska odletěla k play off Ligy mistrů s dobrou náladou.

To, že sešívaní zůstali s českým praporem v Evropě jediní, pro ně však má jeden nepříjemný důsledek. Po velmi dlouhé sezoně, pro řadu důležitých hráčů, jakými jsou Souček nebo třeba Král, prodloužené o reprezentační sraz, bude mít na podzim minimálně o šest náročných utkání více než ostatní ligoví konkurenti.

Trenér Jindřich Trpišovský bude muset rotovat se sestavou, hráče po náročném programu v jarní části sezony a krátké pauze bude muset v některých zápasech šetřit. Riziko zranění bude směrem k závěru podzimu stoupat.

Teď se možná psychická a fyzická únava neprojeví, ale Slavii může dohnat v říjnu, listopadu nebo prosinci. Mistr se tak může stát obětí vlastního úspěchu.

reklama