reklama

Fotbal se na české trávníky vrací. Kluboví bossové odhlasovali dohrání sezony

Fotbalisté pražské Slavie. Fotbalisté pražské Slavie. autor: Milan Kammermayer
Úterní Ligové grémium dopadlo podle předpokladů. Fortuna:Liga a druhá nejvyšší fotbalová soutěž, které v březnu přerušila pandemie nového typu koronaviru, budou pokračovat. Rozhodlo o tom 32 profesionálních klubů, byť ne všechny hlasovaly pro.

Předpokládaný konec grémia přetáhli zhruba o dvě hodiny, nakonec ale kluboví představitelé dospěli k očekávanému výsledku. Dvě nejvyšší české fotbalové soutěže se tak v květnu znovu rozjedou.

Restart první ligy schválilo 13 klubů. Karviná, Opava a Zlín se zdržely. V nižší lize byl proti pokračování pouze Sokolov.

Profesionální soutěže před polovinou března přerušila pandemie nového koronaviru. Kluby na ligovém grémiu v Praze odsouhlasily také prodloužení sezony přes 30. června, kdy za běžných okolností oficiálně končí soutěžní ročník. Nejvyšší soutěž po koronavirové pauze začne v sobotu 23. května dohrávkou 23. kola mezi Teplicemi a Libercem.

V pražské hale O2 universum, kde se za přísných hygienických opatření jednání grémia konalo, hlasovali zástupci týmů první i druhé ligy zvlášť.

"Musím říct, že jsem tomu věřil (že to dopadne takto). Že argumenty pro dohrání sezony jsou tak silné, že upřímně příliš silných argumentů pro nedohrání sezony z mého pohledu neexistuje. Debata byla hodně konstruktivní a věcná, nebyla emočně vypjatá," řekl novinářům předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Nejdiskutovanějším tématem podle něj bylo to, co se stane, pokud se v mužstvu objeví pozitivní případ covidu-19. Rozhodovat budou krajské hygienické stanice, ale podle Svobody jeden či dva nakažení nebudou automaticky znamenat karanténu pro celý tým.

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA) už na konci dubna po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru schválil restart sezony bez diváků od 25. května. Jelikož by se ale ročník nestihl dohrát do 30. června, muselo jeho prodloužení odsouhlasit grémium, tedy jednání všech 32 profesionálních klubů.

Grémium zároveň schválilo změnu termínové listiny, kterou předložil výbor LFA. Přesné termíny LFA oznámí v příštích dnech, po předehrávce mezi Teplicemi a Libercem se nejvyšší soutěž naplno rozběhne 25. kolem v úterý 26. a ve středu 27. května. První liga by se měla dohrát do 15. července, odvety baráže o nejvyšší soutěž pak do víkendu 18. a 19. července.

V případě problémů - například pozitivního testu hráče - by bylo možné ročník prodloužit až do 2. srpna. LFA by na toto téma svolala grémium. Nadstavbovou skupinu o titul chce každopádně dohrát do 8. července.

Sparta v přípravě smetla Jihlavu, ale Graiciar si zlomil klíční kost Sparta v přípravě smetla Jihlavu, ale Graiciar si zlomil klíční kost Čtěte zde

"Chceme umožnit potenciálním zástupcům v evropských pohárech co možná nejdelší čas na přípravu na předkola. Podle posledního materiálu od UEFA, který zatím není oficiální, by tři z pěti našich zástupců v pohárech hráli v týdnu od 10. srpna 2. předkolo," řekl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Zápas první ligy se naposledy hrál 9. března. Tabulku po nekompletních 24 kolech vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která je pro většinu týmů pětikolová, a baráž o nejvyšší soutěž. Dohrávat se bude ještě semifinále a finále domácího poháru. Naopak amatérské soutěže od třetí ligy níže, které řídí Fotbalová asociace ČR, už byly předčasně ukončeny.

Česká liga se po koronavirové pauze znovu rozběhne jako jedna z prvních na světě. Nejrychleji restartují profesionální soutěže v Německu, kde se začne hrát už tuto sobotu. Liga se bude v Česku hrát stejně jako v dalších zemích bez diváků a za specifických hygienických opatření. Zatím není znám přesný počet osob, který bude moci být při zápasech na stadionu. Na úvodní utkání Teplic s Libercem LFA počítá se 100 lidmi včetně hráčů, od 26. května pak s 500 osobami. Musí to však ještě potvrdit vláda.

Opavští na webu uvedli, že se zdrželi hlasování proto, aby nebránili dohrání sezony. "Probírali jsme to zleva, zprava. Dohrání soutěže v daných podmínkách je významným zásahem do našeho rozpočtu, ekonomický a zdravotní aspekt je pro nás nezanedbatelný, zároveň ale samozřejmě chceme, aby se fotbal hrál a rozhodlo se na hřišti," řekl ředitel klubu Jaroslav Rovňan.

"Situace není černobílá a mrzí nás, že jsme byli postaveni před situaci 'buď, anebo', ale nedá se nic dělat. Rozhodnutí většiny klubů respektujeme a těšíme se na ligu, byť nám bude chybět podpora fanoušků," dodal.

Takhle to na Ligovém grémiu vypadalo:

Šéfem LFA zůstává Svoboda

Ligovou fotbalovou asociaci povede další čtyři roky Dušan Svoboda. Stávající předseda obhájil svůj post, při dnešní volbě na ligovém grémiu profesionálních klubů v Praze neměl protikandidáta.

Svoboda je v čele LFA od jejího vzniku. Pětačtyřicetiletého funkcionáře nominovala Sparta Praha, ve které je místopředsedou představenstva. Svoboda byl průkopníkem samostatnosti ligy a později prosadil nový herní model s nadstavbou, který měl premiéru v minulé sezoně.

Po čtyřech letech v roli šéfa LFA mu stejně jako dalším čtyřem ze sedmi členů ligového výboru vypršel mandát. Znovu zvoleni dnes byli i oba místopředsedové za první a druhou ligu Adolf Šádek z Plzně a Petr Heidenreich z Ústí nad Labem, kteří rovněž neměli protikandidáta.

Ligu nejde regulérně dohrát, vzkazuje z Německa naštvaný Hušbauer Ligu nejde regulérně dohrát, vzkazuje z Německa naštvaný Hušbauer Čtěte zde

Svobodu opakovaně kritizovala rivalská Slavia a především předseda představenstva úřadujícího mistra Jaroslav Tvrdík. Šéfovi ligy vyčítá, že nezvládl komunikaci při koronavirové krizi a že je zároveň ve vedení Sparty. Protikandidáta ale Slavia nepostavila.

Volby se uskutečnily na ligovém grémiu v pražské hale O2 universum, kde zástupci klubů rozhodli o pokračování sezony první a druhé ligy, kterou přerušila pandemie nového koronaviru.

reklama