Sparta pokračuje v rozpačitých výkonech, v Brně nedala gól a padla. Liberec potvrdil povedený vstup

Aktualizováno 26. 8. 2017 21:31
Slovan Liberec vyhrál v 5. kole v Karviné 1:0. Jedinou branku v zápase vstřelil deset minut před koncem kapitán hostí Coufal. Naopak pražská Sparta padla v Brně 0:2 a pod italským trenérem Andreou Stramaccionim pokračuje ve velmi rozpačitých výkonech. Zápas Slovácka proti Olomouci skončil bez branek.
O rozhodující branku se postaral veterán Jan Polák.
O rozhodující branku se postaral veterán Jan Polák. | Foto: ČTK

Karviná - Fotbalisté Slovanu Liberec vyhráli v pátém kole první ligy díky brance Vladimíra Coufala 1:0 v Karviné a minimálně na pár hodin se posunuli na druhé místo tabulky. Domácí naopak prodloužili své trápení a už čtyři utkání nevyhráli.

Brno vyhrálo v prvním utkání po odvolání trenéra Svatopluka Habance. Zbrojovka nečekaně porazila Spartu 2:0. Zbrojovka vedla v utkání pátého kola od 22. minuty po gólu Jana Poláka, druhou branku přidal v 58. minutě Lukáš Vraštil, který byl poté v 69. minutě po druhé žluté vyloučen. Spartě však ke zvratu přesilovka nepomohla a připsala si první ligovou prohru. Brno díky výhře opustilo posední místo v tabulce.

Sigma Olomouc uhrála bezbrankovou remízu na hřišti Slovácka. Nováček nejvyšší soutěže tak bodoval ve čtvrtém utkání v sezoně a s deseti body se v tabulce dotáhl na druhý Liberec.

Zbrojovka se chytla na Spartě

"Nemám pro náš výkon jen jedno slovo. Ale hráli jsme tak, jak si to Sparta nezaslouží. Není náhodou, že jsme ze čtyř gólů v llize dostali tři z trestných kopů. Každá standardní situace proti nám je nebezpečná. To není možné. Musí přijít osobní odpovědnost hráčů, jak se s tím porovnat," uvedl po zápase kouč Sparty Stramaccioni, který pozměnil sestavu na dvou postech ve středu pole, kde Sáčka a Mavubu nahradili Mandjeck a poprvé po devíti týdnech od zranění kolena zasáhl do zápasu středopolař Vácha.

"Měli jsme strašné vstupy do poločasů. Chybělo, abychom si vypracovali nějakou šanci a dali kontaktní gól. Všichni vnímáme, že je to ztráta. V reprezentační přestávce bychom se měli srovnat. Na konci jsme měli na hřišti pět útočníků. Nic jsme si nevytvořili. Snažili jsme se udělat maximum, ale nestačilo to," posteskl si Lukáš Vácha.

Po odvolání trenéra Habance vedení Brna převzali dočasně vedení asistenti Dostálek s Přerostem. Pozměnili taktiku, na hrotu útoku zůstal pouze osamocený Koné a poprvé v této sezoně dostal ve středu pole příležitost Sedlák.

"Zápas se vyvíjel podle našich představ. Věděli jsme, že hrajeme proti velké kvalitě. A také z jakého bloku bojovat v defenzívě. Nabádali jsme hráče, aby byli trpěliví. Pokud přijde nějaká standardní nebo brejková situace, abychom ji využili. Což se nám podařilo. Možná jsme tím Spartu zaskočili. Soupeře stály posuny hodně sil. Tím, že jsme dohrávali v deseti, tak to bylo hodně náročné," poznamenal Dostálek.

Brňané proti favorizovanému soupeři vsadili na pozornou a obětavou hru v defenzívě. Tu se snažili prokládat rychlými protiútoky. Sparta měla po celý poločas neplodnou územní převahu, ze které vytěžila pouze několik nepřesných střeleckých pokusů.

Naopak brankáře Koubka prověřil poprvé v 17. minutě Lutonský, jehož nepovedený centr se zatočil do branky. O pět minut později už Brňané udeřili. Pilík rozehrál trestný kop z levé strany, Polákovu hlavičku ještě lehce tečoval Josef Šural. Nečekaný gól domácí fotbalisty povzbudil. Ve 27. minutě se přes zadáky soupeře protlačil Přichystal a jeho střelu stačil Koubek jen reflexivně vyrazit.

Sparta před přestávkou ještě zvýšila svůj tlak, který postrádal efekt. Navíc ve 42. minutě po zranění opustil trávník na nosítkách Mandjeck, kterého nahradil Sáček.

Brno ani po změně stran neopustilo taktiku dokonale zajištěné obrany a snaha Sparty o křídelní hru s centrovanými míči před branku na domácí zadáky neplatila, neboť domácí obránci stačili všechny pokusy odvracet. "Náš výkon byl špatný. A předvedená hra ještě horší. Nevím, co na tom zápase hodnotit," poznamenal útočník Sparty Josef Šural.

V 58. minutě přidala Zbrojovka druhý gól. Pilíkovi se sice nepodařilo rozehrát přesně trestný kop, jenže nedůslední zadáci Sparty míč neodkopli. Ten se dostal k Vraštilovi, který prostřelil brankáře Koubka.

Velkou šanci na obrat dostala Sparta v 68. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Vraštil. Hostům to ale příliš nepomohlo a jejich jedinou výraznou šanci v přesilovce připsal až v 82. minutě Janko. Ale s jeho hlavičkou si brankář Melichárek poradil.

"Určitě jsme za tento zápas po špatném začátku sezony rádi. V týdnu jsme se na standardní situaci připravovali. Gól nám pomohl, protože jsme se zatáhli. A Spartě to proti naší obraně moc nešlo. Po druhém gólu byla Sparta trochu bezmocná," řekl novinářům středopolař Brna Polák.

5. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branka: 81. Coufal. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Flimmel. ŽK: Kalabiška, Šisler, Štepanovský, Ramírez, Letič - Breite, Kolář. Diváci: 2813.

Karviná: Berkovec - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann - Štepanovský (77. Letič), Šisler, Panák (61. Budínský), Janečka, Kalabiška (84. Ramírez) - Wágner. Trenér: J. Weber.

Liberec: Kolář - Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr (60. Havelka) - Mikula, Folprecht, Potočný (85. Knejzlík), Breite, Voltr (60. Pulkrab) - Graiciar. Trenér: Trpišovský.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 2:0 (1:0)

Branky: 22. Polák, 58. Vraštil. Rozhodčí: Příhoda - Paták, Blažej. ŽK: Pavlík, Vraštil - Mareček, Vácha. ČK: 68. Vraštil. Diváci: 8016.

Brno: Melichárek - Jakub Šural, Pavlík, Kijanskas, Vraštil - Polák, Sedlák - Přichystal (70. Jovanovič), Pilík (76. Kratochvíl), Lutonský - Koné (54. Škoda). Trenéři: Dostálek a Přerost.

Sparta: Koubek - Zahustel (46. Vatajelu), Mareček, Hovorka, Costa - Biabiany, Vácha (71. Janko), Mandjeck (43. Sáček), Ben Chaim - Lafata, Josef Šural. Trenér: Stramaccioni.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Ginzel - Pospíšil, Koval. ŽK: Daníček, Šumulikoski, Reinberk - Chorý, Houska. Diváci: 4495.

Slovácko: Heča - Reinberk, Hofmann, Šimko, Divíšek - Daníček, Šumulikoski - Havlík (84. Rezek), Machalík (90.+1 Sadílek), Navrátil - Zajíc (61. Petr). Trenér: Levý.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Texl (58. Plšek) - Zahradníček (65. Moulis), Houska, Kalvach, Falta (88. Hála) - Chorý. Trenér: Jílek.