Malá náplast za prohraný šlágr ligy. Sparta díky hattricku Konatého porazila Plzeň

Tři z pěti gólů Sparty dnes vstřelil Tiémoko Konaté. Tři z pěti gólů Sparty dnes vstřelil Tiémoko Konaté. autor: Milan Kammermayer
Fotbalisté Sparty v nedělním duelu A týmů v Plzni sice podlehli 0:1, souboj juniorských týmů ale v pondělí ovládli poměrem 5:3. Hattrickem se na tom podílel Tiemoko Konaté, dva góly vstřelil Matěj Pulkrab. Sparta nastoupila s notně posíleným kádrem, v týmu Michala Horňáka se objevili například Costa Nhamoinesu, Daniel Holzer či Josef Šural. Sparta se díky výhře posunula na druhé místo tabulky, o bod za Hradec Králové, oproti kterému má navíc zápas k dobru. Naopak Plzeň zůstává na 14. příčce.

Praha - Jen necelý den po šlágru 11. kola nejvyšší fotbalové soutěže mezi Plzní a Spartou se oba kluby potkaly znovu. Tentokrát v rámci Juniorské ligy. Na Strahov, kde hrají soutěžní utkání mladí sparťané přijel výběr Plzně do jednadvaceti let.

Holoubek litoval střídání Costy: Chyba, kterou beru na sebe. Pivarník velebil návrat Hubníka Holoubek litoval střídání Costy: Chyba, kterou beru na sebe. Pivarník velebil návrat Hubníka Čtěte zde

Zkušenost pro plzeňské mladíky

Zatímco hosté přivezli tým, ve kterém byl nejstarší fotbalista Nikola Vukajlovič narozený v roce 1996, tak domácí využili pravidla, které umožňuje nastoupit hned pětici starších fotbalistů a nastoupili se čtyřmi posilami z "Á" týmu.

Trenér sparťanské juniorky Michal Horňák mohl počítat se čtveřicí z týmu Davida Holoubka a také s Tiémokem Konatém, který v juniorce pyká za své zaječí úmysly z konce přestupového období, ve kterém si chtěl vynutit přestup do rumunské Steauy Bukurešť.

Parádní nástup domácích

V zápase začali aktivněji sparťané, kteří těžili z dobré práce Josefa Šurala, který hned v 6. minutě uvolnil na pravé straně a k jeho centru se na přední tyči probil Matěj Pulkrab a protlačil míč do sítě. Hned o čtyři minuty později si Konaté narazil míč se spoluhráčem, vtrhl do pokutového území, obešel brankáře a navýšil vedení Sparty už na 2:0.

Konaté se omluvil fanouškům Sparty, byl prý vyčerpaný Konaté se omluvil fanouškům Sparty, byl prý vyčerpaný Čtěte zde

Jenže poté se Sparta zřejmě vedením uspokojila a mladí Plzeňané se dostávali do hry a v ničem zkušenějším protihráčům nezaostávali. Hned ve 24. minutě obešel útočník Plzně Lukáš Matějka Costu poslal míč do strany a celou akci zakončoval téměř do prázdné branky Jiří Sedláček. A hned s dalšího pokusu o minutu později srovnal Michal Hlavatý.

Plzeň se hvězd nezalekla

Plzeňský výběr, kterému dominovali hráči narození v roce 1997 se zkušených sparťanů nezalekli a nadále byli vyrovnaným soupeřem. Jenže pravá sparťanská strana se Šuralem ukázala svou kvalitu. Třetí branka domácích byla téměř totožná jako první. Na přední tyči se znovu probil Pulkrab a poslal domácí znovu do vedení.

Plzeň porazila Spartu a je sedm bodů před ní. Vyhecovaný šlágr rozhodl Krmenčík Plzeň porazila Spartu a je sedm bodů před ní. Vyhecovaný šlágr rozhodl Krmenčík Čtěte zde

Jenže ještě do přestávky ve 45. minutě Plzeň znovu srovnala a zase u toho byl Costa, který při dlouhém autovém vhazování neubránil Matějku, který z prvního doteku uvolnil Bohumila Hájka a plzeňský záložník z bezprostřední blízkosti skóroval.

Hráči "A" týmu uspěli z poloviny

Do kabin se tedy šlo za vyrovnaného stavu a necelá stovku fanoušků už na hřišti znovu neviděla kvarteto z "A" týmu. Costa s Holzerem nezanechali příliš dobrý dojem. První jmenovaný se svým nedůrazem zapříčinil o dva góly a druhý zase i přes několik povedených momentů působil na hřišti nezúčastněně.

Agresivní souboje, gól ve skluzu a Costovo koketování s vyloučením. Sparta ve šlágru ligy nestačila Agresivní souboje, gól ve skluzu a Costovo koketování s vyloučením. Sparta ve šlágru ligy nestačila Prohlédněte zde

Horňák ale musel být spokojený s dvojicí Pulkrab a Šural. Pulkrab věkem ještě patří do dorostenecké kategorie, ale své vrstevníky už dávno přerostl, což předvedl i proti plzeňské juniorce, proti které těžil nejvíce ze svého fyzického pojetí fotbalu. Záložník Šural se zase vrací po vleklých zdravotních problémech a na pravé straně byl pro Plzeň nebezpečný.

Druhý poločas patřil Konatému

Do druhé půle už nastoupila Sparta s dalšími členy juniorky, ale na výkonu to nebylo znát, ba naopak. Hra se sice, co se týče držení míče více srovnala, ale Sparta byla nebezpečnější.

Konaté mohl vrátit vedení Spartě v 65. minutě, ale na brankáře Sváčka si v úniku z levé strany nepřišel. Šestadvacetiletý ofenzivní fotbalista z Pobřeží Slonoviny se ale prosadil hned o 3 minuty později. Konaté nejprve na hranici velkého vápna ustál dva souboje, narazil si míč se spoluhráčem, vtrhnul do pokutového území a chladnokrevně proměnil.

Koeficient zůstává příznivý. O přímé místo v Lize mistrů může české kluby připravit už jen UEFA Koeficient zůstává příznivý. O přímé místo v Lize mistrů může české kluby připravit už jen UEFA Čtěte zde

Napoprvé  odmítl hattrick

Hned o dalších 5 minut šel Konaté sám na brankáře, ale ještě se snažil najít spoluhráče přihrávkou do prázdné branky, ale z pokusu o asistenci se stal pouze nevyužitý rohový kop.

Třetí branku v zápase přidal Konaté až v úplném závěru, ve kterém se hosté hnali za vyrovnáním a už příliš nemysleli na zadní vrátka. To nadmíru vyhovovalo rychlému Konatému, který si zaběhl za obranu, sklepl prsama dlouhý nákop a uháněl sám na brankáře. Tentokrát zvolil kličku a do prázdné branky rozhodl.

Hlavním hrdinou zápasu se tedy stal prvním týmem zatracovaný Konaté, který však v zápase ukázal i svou stinnou stránku. Dvakrát v zápase gestikuloval směrem k asistentovi utkání způsobem, který by mu v nejvyšší soutěži nejspíš vysloužil žlutou kartu. V zápase se prosazoval hlavně díky zvládnutým osobním soubojům proti devatenáctiletým protihráčům.