Mladá Boleslav deklasovala Opavu šesti góly, Zlín udolal Teplice brankou v nastavení

Aktualizováno 18. 8. 2018 19:21
Opava nenavázala na remízu z minulého kola fotbalové ligy a v Mladé Boleslavi prohrála rozdílem třídy. Zlínu vystřelil vítězství nad Teplicemi v poslední možné chvíli Jakubov, Liberec doma remizoval s Bohemians.
Mladá Boleslav si v duelu proti Opavě s chutí zastřílela.
Mladá Boleslav si v duelu proti Opavě s chutí zastřílela. | Foto: ČTK

Mladá Boleslav/Liberec/Zlín - Fotbalisté Mladé Boleslavi v duelu 5. kola první ligy doma deklasovali nováčka z Opavy 6:1 a na svém stadionu tak vyhráli teprve podruhé z posledních 11 zápasů. Hattrickem se o to zasloužil ruský útočník Nikolaj Komličenko, který se tak s pěti trefami v sezoně dostal do čela tabulky střelců.

Liberec doma remizoval 1:1 s Bohemians 1905 a v první lize nezvítězil počtvrté za sebou. Na konci první půle otevřel zápas gólem hostující Rudolf Reiter, v 52. minutě vyrovnal náhradník Elvis Mashike Sukisa. Oba týmy ve druhém poločase zahodily řadu šancí.

Zlín zdolal v pátém ligovém kole Teplice 1:0 a ve třetím domácím zápase po sobě ševci rozhodli o bodovém zisku až v závěru utkání. Jedinou branku vstřelil v 93. minutě po pouhých čtyřech minutách na trávníku Alexander Jakubov.

Opava poprvé v sezoně nastoupila se čtyřmi obránci, což se neukázalo jako dobrý krok i vzhledem k nejistotě srbského stopera Radiče. Ten už po dvou minutách při snaze o kličku ztratil míč a pustil domácí do brejku. Přes Komličenka a Diviše se dostal míč ke zcela volnému Ladrovi, kterého ještě brankář Fendrich vychytal, ale Komličenko hlavou dorazil míč do sítě.

"Chtěli jsme to doma už zlomit a to se dnes snad povedlo. Hráli jsme dobrý fotbal, dali jsme hodně branek, takže jsme samozřejmě rádi," řekl záložník Mladé Boleslavi Ladislav Takács. "Fanoušci si to potřebují užít a klukům skandovaným potleskem vzkázali, že podobné výkony chtějí vidět častěji. Tak snad to budeme opakovat," přidal trenér Jozef Weber.

Po dvaceti minutách Radič opět chyboval, když nebyl důrazný v souboji s Ladrou po dlouhém výkopu, míč se dostal k Takáscovi, který kolmicí vyslal na steč Komličenka a ruský útočník přehozením brankáře skóroval podruhé.

"Komličenko má obrovský potenciál. Je produktivní, na svou výšku i hodně rychlý a technicky zdatný. Proto řeší situace správně. Ukázal to při druhém gólu, kdy fantasticky převzal míč a zakončil přes gólmana. Ale musí ještě více pracovat pro mužstvo," řekl k hrdinovi zápasu Weber.

Teprve pak začala hrát i Opava, která do té doby působila zakřiknutě. Pomohl jí i rohový kop Zapalače, po němž Helebrand přetlačil ve vápně Hůlku a snížil. Slezané rázem byli jak politi živou vodou. Bylo jich plné hřiště, vyhrávali většinu soubojů a vytvářeli si velký tlak. Domácí se často zmohli jen na odkopy.

Helebrand měl další šanci, ale Šeda si s jeho střelou nadvakrát poradil. A po srovnání sahal zejména Puškáč, který ve 40. minutě běžel sám na brankáře, ale Šeda ho ustál a nepříliš dobře umístěnou střelu vyrazil.

V závěru poločasu domácí vysvobodil opět Komličenko. Nejprve kolmicí vysunul Konatého, který mu míč vrátil, Komličenko dobře vypálil, a i když brankář Fendrich stačil míč vyrazit, Takács dorážel do prázdné branky, čímž před půlí domácí uklidnil a změnil ráz utkání.

"Mohli jsme dát na 2:2, já tam měl střelu, Puškáč tam měl šanci, škoda. Ten třetí gól hrál v hlavě svou roli. V poločase jsme si sice řekli, že to ještě zkusíme, ale bylo to těžké," připustil opavský Matěj Helebrand.

A v 53. minutě přišlo definitivní rozuzlení, když po rohu vznikl ve vápně Opavy závar a Takács dotlačil míč do branky. Poprvé v kariéře tak v lize skóroval dvakrát v jednom utkání. Dosud měl na kontě jen tři branky.

Opava po zranění Svozila opět přešla na hru na tři obránce a nasadila vysokého útočníka Smolu. Jenže Boleslav podobné trable jako v první půli nepřipustila. Naopak po dalším brejku vybojoval na brankáři penaltový faul Konaté a Komličenko z pokutového kopu završil svůj hattrick. Už po pěti kolech tak má více branek než za celou minulou sezonu.

Vydařený zápas korunoval Komličenko přihrávkou na Ladru, který se ještě pustil do kličky a následně přidal šestý gól domácích. Mladá Boleslav tak vyrovnala svou nejvyšší výhru v lize z listopadu 2015, kdy rovněž 6:1 přehrála doma Jihlavu. A to ještě Přikryla vychytal Fendrich.

"Od 20. minuty jsme byli lepším mužstvem, snížili jsme, měli další dvě šance, které měly skončit brankou a zápas mohl vypadat jinak, ale pak po další zvláštní situaci jsme dostali na 3:1. Druhý poločas už jsme nebyli na hřišti a domácí to měli dost jednoduché. Celý zápas jde za mnou jako za trenérem. Teď se ukáže, jak jsme silní. Proto kvituji, že je to 1:6 a ne třeba jen 1:3, protože když dostat do držky, tak pořádně. A sám jsme zvědavý, co to s námi udělá v dalších zápasech," hodnotil opavský kouč Roman Skuhravý.

Gól Bohemians v závěru rozhodčí neuznal

Liberec byl v úvodu proti Bohemians aktivnější, ale první větší možnost si vypracoval až ve 30. minutě, kdy Karafiátova dělovka proletěla těsně nad břevnem. Na druhé straně Bartek nebezpečně přihrával v šestnáctce, ale Mašek ani Hilál na míč těsně nedosáhli.

V závěru poločasu domácí polevili a Bohemians je za to potrestali. Ve 42. minutě se Filip Hašek prodral ke střele, gólman Hladký míč vyrazil jen k volnému Reiterovi a ten hlavou snadno trefil odkrytou branku.

"První poločas byl z naší strany velmi slabý a poprvé se mi stalo, že jsem nevěděl, koho mám vystřídat, neboť tam bylo pět šest podprůměrných výkonů. To pro mě bylo nepříjemné překvapení," řekl novinářům trenér Liberce Zsolt Hornyák. "První poločas jsme zaslouženě prohráli a v kabině padla tvrdší slova. Byl jsem hodně nespokojený," dodal slovenský kouč.

Slovan do druhého dějství vstoupil mnohem lépe a sevřel pražského soupeře u jeho pokutového území. Breite vypálil nepřesně a Potočného tvrdou ránu vyrazil brankář Valeš.

V 52. minutě už srovnal Mashike Sukisa, který převzal Karafiátův pas za obranu a propálil Valeše mezi nohama. Konžský útočník si připsal premiérový gól v české nejvyšší soutěži.

"Při lepší kvalitě jsme mohli zápas rozhodnout už v prvním poločase. Přesto jsme šli do vedení 1:0, ale pak jsme zase dostali gól. Stačilo to zahrát standardně ligově, ne druholigově nebo ještě hůř," prohlásil kouč Bohemians Martin Hašek starší.

"Klokanům" mohl brzy vrátit vedení Hilál, který obešel stopera Karafiáta, ale Hladký jeho střelu se štěstím vykopl. Liberecký brankář o chvíli později vyrazil i další pokus bahrajnského forvarda z hranice šestnáctky.

Pak opět převzali iniciativu domácí. Valeše nejprve zachránila tyčka při Ševčíkově přízemní ráně a gólman Bohemians chvíli nato vychytal Breiteho. Minutu před koncem Nečas dostal míč podruhé do domácí sítě, ale gól nebyl uznán kvůli zřejmě špatně signalizovanému ofsajdu.

"Já to ještě neviděl, ale chodí mi smsky, že to pravděpodobně ofsajd nebyl. Byli jsme vítězství opravdu blízko, ale zase když soupeř za stavu 1:1 nastřelil tyč, mohli jsme i prohrát. Vezeme plusový bod, takže mírná spokojenost," konstatoval Hašek starší.

Severočeši se museli spokojit s třetí ligovou remízou po sobě. Bohemians na hřišti Liberce nezvítězili ani v 17. utkání samostatné nejvyšší soutěže. "Při troše štěstí jsme mohli i zápas vyhrát. Nakonec musíme být s nerozhodným výsledek spokojeni, protože jsme nehráli až tak dobře," řekl Hornyák.

Žolík Jakubov přisoudil tři body Zlínu

Do sestavy Zlína se vrátil uzdravený kapitán týmu Jiráček a také útočník Poznar. Teplický trenér Šmejkal po domácí prohře 0:4 se Spartou dal poprvé v tomto ročníku příležitost brankáři Grigarovi a na místě stopera se místo Krále objevil Hošek.

"I když jsme dali gól v poslední minutě, tak je naše vítězství zasloužené. Úvod jsme neměli ale podle našich představ. Soupeře jsme zbytečně nechali, aby se dostal do hry.Zápas jsme se pokoušeli rozhodnout v závěru, otvírali jsme více obranu. Soupeř se proto dostal častěji do šancí. V závěru jsme vystřídali oba útočníky, chtěl jsem ke konci zápasu něco změnit. Nakonec to vyšlo. Dát v poslední vteřině gól je paráda," řekl na tiskové konferenci zlínský trenér Michal Bílek.

Ševci měli po celý úvodní poločas vytrvalou územní převahu, ze které si vypracovali i několik slibnějších šancí. V úvodních deseti minutách dvakrát zahrozil aktivně hrající Traoré. Poprvé překonal i brankáře Grigara a míč před cestou do sítě vykopl stoper Jeřábek. Při další příležitosti mířil vedle.

Severočeši se zatáhli do defenzívy a s hrou do plné obrany měli domácí problémy, protože většinu pokusů o nakopávané míče stačili tepličtí zadáci odvrátit. Do největší příležitosti se dostal pouze ve 21. minutě po Podiově centru Gajič, který hlavou přestřelil branku.

Hosté se často z obrané ulity nedostali. Zahrozili vážněji pouze jednou ve 35. minutě, kdy střelu Žitného z hranice trestného území stačil brankář Dostál vyrazit.

I ve druhém poločase si Zlín udržoval územní převahu, která ale končila na nepřesnostech. Chyby soupeře v rozehrávce využívali tepličtí fotbalisté k rychlým protiútokům. Do tří šancí se dostal Vaněček, který propásl největší příležitost ke skórování v 75. minutě, kdy se ocitl sám před Dostálem, brankář Zlína ale slabou střelu chytil.

"Měli jsme spíše platonický tlak. Když jsme se dostali do finální fáze, tak nám míč většinou uletěl. Ve druhém poločase bylo vidět, že to chceme až moc zlomit a ztráceli jsme hodně lehkých balonů," řekl po zápase Jiráček.

V závěru se dostal ještě dvakrát do zakončení Beauguel. "Od patnácté minuty jsme se dopustili několika laciných ztrát na útočné polovině a ve středu hřiště. Soupeř začal být aktivnější a dostal nás pod tlak. Pomohla nám až střídání, která naši hru oživila. Dlouho ani jednu šanci nikdo neproměnil, my jsme pak obrovsky chybovali v poslední vteřině utkání a dostali branku, která rozhodla o výsledku," posteskl si teplický kouč Šmejkal.

Gólově se prosadil až střídající Jakubov, který po rozehraném trestném kopu a Gajičově přihrávce hlavou zblízka překonal Grigara. "Trenér mě poslal do hry s tím, abych výkon oživil. Je to skvělý pocit a můj první gól. Pouze jsem se soustředil, abych situaci dohrál. Míč skákal, chtěl jsem míč jen trefit," poznamenal šťastný střelec Jakubov.

Zlín tak doma potřetí za sebou rozhodl o bodech až v závěru zápasu - proti Mladé Boleslavi zajistil výhru 3:2 ve druhé minutě nastavení Beauguel a proti Jablonci trefil stejný hráč remízu 1:1 rovněž v poslední minutě zápasu.

Teplice už dva zápasy nevstřelily gól. "Měli jsme nějaké šance, které jsme neproměnili. V závěru jsme doufali, že odvezeme alespoň bod. Což hodně mrzí. Jakubova jsme neuhlídali," uvedl stoper Teplic Jeřábek.

5. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - SFC Opava 6:1 (3:1)

Branky: 3., 21. a 58. z pen. Komličenko, 44. a 53. Takács, 67. Ladra - 27. Helebrand. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Vít. ŽK: Schaffartzik (Opava). Diváci: 3100.

M. Boleslav: Šeda - Pauschek, Chaluš, Král, Keresteš - Hůlka (73. Kateřiňák), Takács - Diviš (65. Přikryl), Ladra, Konaté - Komličenko (81. Mareš). Trenér: Weber.

Opava: Fendrich - Hrabina, Svozil (52. Smola), Radič, Helebrand - Kuzmanovič, Schaffartzik, Jursa, Zapalač (83. Janetzký) - Jurečka (70. Řezníček), Puškáč. Trenér: Skuhravý.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1)

Branky: 52. Mashike Sukisa - 42. Reiter. Rozhodčí: Proske - Kotík, Antoníček. ŽK: Breite, Malinský, Karafiát - F. Hašek, Bederka. Diváci: 4991.

Liberec: Hladký - Mikula, Vukliševič, Karafiát, Mara - Breite, Ševčík - Malinský (79. Nešický), Potočný (62. Oršula), Pešek (46. Mashike Sukisa) - Pázler. Trenér: Hornyák.

Bohemians: Valeš - Dostál, Krch, Šmíd, Bartek - Reiter, Švec (55. Bederka), F. Hašek, Vodháněl - Hilál (75. Nečas), Mašek (67. Juliš). Trenér: M. Hašek st.

Fastav Zlín - FK Teplice 1:0 (0:0)

Branka: 90.+4 Jakubov. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek. ŽK: Poznar - Jeřábek. Diváci: 3402

Zlín: Dostál - Hnaníček, Buchta, Gajič - Podio - Matejov, Traoré, Jiráček (71. Džafič), Bartošák - Beauguel (89. Jakubov), Poznar (85. Železník). Trenér: Bílek.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Hošek, Krob - Ljevakovič (79. Trubač), Kučera - Hyčka, Žitný, Hora (54. Shejbal) - Vaněček (90.+1 Červenka). Trenér: Šmejkal.