Plzeň v Hradci neproměnila penaltu, i tak vydřela těsnou výhru. Mladá Boleslav se dotahuje na Spartu

Aktualizováno 7. 4. 2017 22:20
V předehrávce 23. kola nejvyšší české fotbalové soutěži se z vítězství 2:1 radovali fotbalisté Mladé Boleslavi, kteří uspěli na hřišti Dukly Praha. V dalším zápase zvítězila dosud vedoucí Plzeň na hřišti o záchranu bojujícího Hradce Králové 1:0.
Lukáš Hejda v závěru rozhodl o vítězství Plzně.
Lukáš Hejda v závěru rozhodl o vítězství Plzně. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi v předehrávce 23. kola první ligy porazili v Praze Duklu 2:1. Středočeši si na čtvrtém místě tabulky vytvořili tříbodový náskok na pátý Zlín a přiblížili se na dva body třetí Spartě. Oba soupeři však mají nedělní zápasy k dobru.

Plzeň v premiéře pod trenérem Zdeňkem Bečkou vydřela vítězství 1:0 v Hradci Králové. Obhájce trofeje se v utkání dlouho trápil, Tomáš Hořava dokonce v 53. minutě neproměnil penaltu a o výhře favorita rozhodl až devět minut před koncem Lukáš Hejda. Viktoria zvýšila vedení v tabulce na čtyři body před druhou Slavií, která v sobotu hraje v Karviné. Nováček z Hradce prohrál s Plzní v lize podesáté za sebou, po dvou utkáních nebodoval a zůstal čtrnáctý.

Plzeň rozhodla v závěru

Bečka udělal oproti remíze 2:2 v minulém kole s Teplicemi, po které skončil na plzeňské lavičce kouč Roman Pivarník, dvě změny v základní sestavě. Místo Kopice se do zahajovací jedenáctky vrátil Petržela a Chriena ve středu pole nahradil Hromada.

Viktoria si od trenérské změny slibovala zlepšení ofenzivy, ale v první půli se hostům v útočné fázi příliš nevedlo. Zemanovu střelu v úvodu zablokoval stoper Hůlka a první vyloženou šanci pak měli v 21. minutě překvapivě domácí. Janoušek na pravé straně vápna vybojoval balon a poslal ho před branku osamocenému Pavlovi Černému, který však zakopl o míč a 100. ligový start gólem neoslavil.

Až ve 23. minutě měli první gólovou možnost i Západočeši. Řezník z pravé strany nacentroval do vápna a po Hořavově hlavičce zachránil Východočechy skvělým zákrokem brankář Ottmar. Jinak Plzeň v první půli příliš nehrozila a naopak obránci Hejda s Limberským stihli posbírat čtvrtou žlutou kartu, která znamená absenci v příštím kole.

Po přestávce hosté přidali a v 53. minutě měli ideální šanci na otevření skóre. Sudí Marek odpískal za zákrok Pavla Černého na Petrželu pokutový kop, ale Hořava na proměněnou penaltu z minulého kola proti Teplicím nenavázal a nechal vyniknout gólmana Ottmara.

Po hodině hry odkulhal ze hřiště zraněný asistent rozhodčího Vysloužil a jeho místa zaujal čtvrtý sudí Proske. Plzni se dál nedařilo a Bečka postupně poslal na trávník střídající Kovaříka, druhého útočníka Poznara a Kopice, který minutu po svém příchodu přispěl k rozhodující trefě. Na jeho přímý kop z levé strany si naskočil stoper Hejda a hlavičkou si připsal pátý gól v ligové sezoně. Hradec vrhnul všechny síly do útoku, ale ze dvou závarů se neprosadil. Na druhé straně odmítl pojistku Kopic.

Železník dovedl Boleslav k výhře

Na Julisce otevřel skóre v nastavení první půle hostující Lukáš Železník, krátce po změně stran vyrovnal Nigerijec Peter Olayinka, ale jeho spoluhráč Jakub Podaný v 57. minutě rozhodl utkání vlastním gólem. Boleslav dosáhla teprve druhé výhry z posledních 13 ligových duelů.

Dukla začala aktivněji a brzy si vypracovala první slibnou šanci. Miloševič však zbrkle vystřelil vedle, přestože mohl postupovat sám na branku. Ve 14. minutě už byl blíž vedoucímu gólu Holenda, který křížnou střelou trefil tyčku.

Boleslav pak měla hodně standardních situací, ale brankář Rada byl dlouho bez práce. Až těsně před pauzou z pravé strany odcentroval Jánoš a Železník povedenou hlavičkou poslal hosty do vedení. Šestadvacetiletý útočník skóroval poprvé od zimního příchodu ze Slavie.

Pražanům výborně vyšel nástup do druhé půle. Ve 48. minutě Podaný našel z rohu Olayinku a ten měl hodně času i prostoru překonat hlavou gólmana Vejmolu. Nejlepší střelec Dukly zaznamenal pátý ligový zásah v sezoně.

Vyrovnaný stav ale vydržel jen devět minut, než si Železníkovu střelu Podaný nešťastně prodloužil pod břevno vlastní branky. Domácí si v závěru vytvořili tlak a mohli vyrovnat. Miloševič ale hlavičkoval nad branku a Smejkalovu tečovanou střelu zneškodnil Vejmola. Duklatak v nejvyšší soutěži neporazila Boleslav popáté za sebou.

23. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:1)

Branky: 48. Olayinka - 45.+1 Železník, 57. vlastní Podaný. Rozhodčí: Severýn - Moláček, Nádvorník. ŽK: Podaný, Juroška - Mareš, Vukadinovič, Jánoš. Diváci: 1291.

Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Bezpalec (64. Smejkal), Podaný - Hanousek, Tetour, Mustedanagič (46. Juroška) - Miloševič (76. Edmond), Holenda, Olayinka. Trenér: Hynek.

M. Boleslav: Vejmola - Jánoš, Čmovš, Stronati, Fleišman - Takács, Ljovin - Vukadinovič, Matějovský (85. Da Silva), Mareš (65. Keresteš) - Železník (77. Mebrahtu). Trenér: Svědík.

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 81. Hejda. Rozhodčí: Marek - Pospíšil, Vysloužil (62. Proske). ŽK: Nosek, M. Černý, P. Černý, Janoušek - Hejda, Limberský, Hubník. Diváci: 2266.

Hradec: Ottmar - Krátký, Nosek, Hůlka, Mudra - Trubač (73. Schwarz), Janoušek (84. Pázler), Jirsák, M. Černý, Malinský - P. Černý (84. Žondra). Trenéři: Frimmel a Pilný.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hromada (75. Poznar), Hrošovský - Petržela (70. Kovařík), Hořava, Zeman (80. Kopic) - Bakoš. Trenér: Bečka.