reklama

Nadstavba splňuje očekávání napůl. A Plzeň má z pekla štěstí, ale opět hraje o titul

Vítězný gól viktoriána Jeana-Davida Beauguela do sítě Jablonce dal nadcházejícímu šlágru Plzně se Slavií zase zcela nový rozměr Vítězný gól viktoriána Jeana-Davida Beauguela do sítě Jablonce dal nadcházejícímu šlágru Plzně se Slavií zase zcela nový rozměr autor: ČTK
Historická premiéra finále české nejvyšší soutěže začala rozpačitě. Očekávání naplnila skupina o titul, ve které se odehrály tři vynikající zápasy. Další skupiny toho ovšem po fanouškovské ani sportovní stránce zdaleka tolik nenabídly. K vidění byl debakl, sporná penalta a poloprázdné ochozy.

2282. Průměrně tolik diváků přilákaly zápasy skupiny o Evropu a o záchranu do hlediště. Celkem na pět utkání mimo skupinu o titul dorazilo jen a pouze 11 412 diváků. Téměř úplně stejně, kolik zavítalo na sobotní duel Sparty s Baníkem. A to Letná byla zaplněná jen ze 60 procent celkové kapacity.

První víkend nadstavbové části fanoušky zkrátka nenadchl. Počasí sice výletu za klobásou, pivem a fotbalem příliš nepřálo, ale i tak se jedná o slabou účast. Diváci ale mimo zápasů skupiny šesti nejlepších týmů o moc nepřišli.

Ani jeden ze dvou zápasů skupiny o Evropu příliš atraktivní fotbal nenabídl. Zlín se doma proti Olomouci dobral k nemastné neslané výhře 1:0, Boleslav sice pobavila diváky na teplických Stínadlech kanonádou 8:0, ze strany domácích ovšem opravdu nešlo o ligový fotbal.

Vedení klubu už o víkendu na ostudný výsledek reagovalo a podle vyjádření předsedy představenstva Pavla Šedlbauera čeká Teplice zemětřesení. Porážku dokonce označil za "ostudu a skandální urážku příznivců".

Kdo místo návštěvy zápasu v Opavě zůstal raději doma, přišel pro změnu o velmi diskutabilní penaltový moment z nastaveného času. Domácí Simerský se po letmém kontaktu s Rundičem skácel na zem a rozhodčí Rejžek neváhal s nařízením penalty. Z dostupných záběrů ovšem faul vidět není.

Slavia musí ustát všudypřítomný tlak

Po březnové porážce Plzně v Teplicích byl náskok Slavie v čele tabulky devět bodů. Jenže pak přišla remíza červenobílých s Libercem, vražedný dubnový program a Viktoria je zpátky ve hře o titul. A má v lecčem výhodnou pozici.

Před březnovou reprezentační pauzou to totiž vypadalo, že Slavia už má titul jistý. Pavel Vrba pogratuloval lídrovi tabulky k mistrovskému poháru, i když ještě slíbil, že Plzeň bude kousat. Jaroslav Tvrdík zase na Twitteru napsal, že Slavia chce na konci sezony držet dvě trofeje - tu pro ligového šampiona i tu pro vítěze domácího poháru.

Slavia je mistr, Karviná i Příbram se zachránily. Projděte si nadstavbu Fortuna:Ligy Slavia je mistr, Karviná i Příbram se zachránily. Projděte si nadstavbu Fortuna:Ligy Prohlédněte zde

Oboje má ještě Slavia ve svých rukou, a to docela pevně. Vděčí za to především tomu, že i když Vrba sliboval, že jeho tým bude kousat, v posledních kolech soupeře spíš přátelsky "packuje".

Plzeňský tým zkrátka nemá v rozhodující fázi sezony dobrou formu. Kdyby ji měl, vyhrál by před dvěma týdny v Příbrami a dnes by Viktoria byla druhá za Slavií jen o horší umístění po základní části.

Ani proti Jablonci to Vrbovým svěřencům nešlo. Severočeši dominovali ve všech herních dovednostech, byli agresivnější a měli obrovské množství šancí. Což byl paradox, protože Jablonci v zápase o moc nešlo. Od třetí Sparty i pátého Baníku je daleko.

Trenér Petr Rada po utkání po právu naříkal na neproduktivitu svého týmu. Naopak Plzni stačily dva centry a radovala se z veledůležité výhry. Vrba ovšem dokázal reagovat na průběh zápasu. Včasným stažením Chorého aspoň částečně zlepšil přechodovou fázi, jako geniální tah se pak ukázalo střídání Kayamby za Kopice. Právě od konžského záložníka mířily do vápna oba gólové centry.

Plzeň měla z pekla štěstí, přežila nespočet šancí a sama vytěžila z minima maximum. Tentokrát ovšem rozhodně nelze mluvit o fotbalovém pekle, které bývá s tímto klubem spojováno. Rozhodčí Berka zvládl zápas výborně.

Slavia má nicméně stále všechno ve svých rukou. Jenže psychika je zrádná věc. A přestože se Plzeň hledá, nedělní zápas obou soupeřů může být úplně jiný. Nejen na hráče, ale i na realizační tým může po remíze červenobílých v Liberci najednou dolehnout obrovský tlak, kterému jsou ve Slavii vystaveni. Velké ambice mohou týmu z Edenu ještě pořádně zavařit.

Šury, nezapomeneme. Letnou zněl potlesk pro tragicky zesnulého fotbalistu Šury, nezapomeneme. Letnou zněl potlesk pro tragicky zesnulého fotbalistu Prohlédněte zde
reklama