reklama

Boj o záchranu v lize se protáhne. Nejvyšší soutěž může příští rok hrát 17 týmů

MFK Karviná - ilustrační foto. MFK Karviná - ilustrační foto. autor: ČTK
Navzdory nákaze novým koronavirem v týmu Karviné chce Ligová fotbalová asociace (LFA) dohrát první ligu.

Posunula poslední dvě kola skupiny o záchranu a baráž o nejvyšší soutěž, která by měla vyvrcholit odvetami 1. srpna. LFA o tom informovala v tiskové zprávě po dnešním zasedání ligového výboru. Pokud by se liga nedokončila, v příštím ročníku by podle šéfa asociace Dušana Svobody hrálo nejvyšší soutěž 17 týmů a musela by se zrušit nadstavbová část.

V Křetínského kabele žádné důkazy nebyly, tvrdí Golda. "Zdrceného" Peltu nepochopil V Křetínského kabele žádné důkazy nebyly, tvrdí Golda. "Zdrceného" Peltu nepochopil Čtěte zde

Skupina o záchranu se měla podle původního plánu dohrát v úterý a baráž pak 19. července. Předposlední čtvrté kolo skupiny o záchranu se posunulo na 23. července a páté kolo by se mělo uskutečnit o tři dny později. První zápasy baráže se odehrají 29. července a odvety pak první srpnový den.

Zbytek nadstavby výskyt koronaviru v týmu Karviné neovlivní. Ve středu posledním kolem vyvrcholí skupina o titul, kterou už jistě vyhraje obhájce trofeje Slavia Praha. Podle plánu se také v neděli odehraje kvalifikační utkání o Evropskou ligu mezi pátým týmem skupiny o titul a vítězem skupiny o Evropu.

Soutěž má skončit na trávníku

Na 17. července ligový výbor svolal grémium profesionálních klubů, které se bude situací v Karviné zabývat. Slezané jsou od minulého týdnu ve čtrnáctidenní karanténě poté, co se v klubu objevily čtyři případy nákazy koronavirem, z toho tři hráči a jeden člen vedení.

Slezanům skončí karanténa 16. července a na přípravu na čtvrté kolo nadstavby budou mít týden. "Všichni členové ligového výboru jednoznačně preferují sportovní ukončení profesionálních soutěží a chtějí vyčerpat všechny možnosti k dohrání soutěžního ročníku na hřišti. I vzhledem k tomu se rozhodl upravit termínovou listinu tak, aby měl karvinský klub dostatečnou lhůtu na tréninkovou přípravu po skončení nastolené karantény," uvedla LFA v prohlášení.

"Vedení LFA je připraveno poskytnout klubu Karviná maximální součinnost a podporu, aby bylo možné stávající ročník dokončit sportovní cestou při respektování oprávněných potřeb klubu samotného i jejich soupeřů. V souvislosti s tím bude vedení LFA rovněž iniciovat jednání s vedením hygienické stanice Moravskoslezského kraje o případných dalších podmínkách, za kterých bude moci klub dohrát soutěžní ročník," dodala asociace.

Grémium bude příští pátek řešit dopady případného nedohrání sezony. Z první ligy za běžných okolností po zavedení nadstavby přímo sestupuje jen poslední tým. Celky na 14. a 15. místě čeká dvojutkání baráže s druhým a třetím tým druhé ligy.

17 týmů by znamenalo zrušení nadstavby

Pokud by se skupina o záchranu nedokončila, podle aktuálních řádů by z nejvyšší soutěže nikdo nesestoupil, z druhé ligy by šel mezi elitu jen vítěz a baráž by se zrušila. Příští ročník první ligy by tak hrálo 17 týmů, což potvrdil předseda LFA Svoboda. Podle něj by se zároveň musela zrušit nadstavba, která měla premiéru vloni.

"V okamžiku, kdy se první liga nedohraje, tak z druhé ligy postupuje pouze vítěz. Příští soutěžní ročník by se hrál v 17 účastnících a v takovém případě není možné z hlediska termínových kolizí odehrát nadstavbu," uvedl Svoboda v České televizi.

V případě, že nebude možné sehrát baráž, z nejvyšší soutěže sestoupí poslední dvě mužstva a nahradí je dva nejlepší kluby z kompletně dohrané druhé ligy.

Karviné patří dvě kola před koncem nadstavby v šestičlenné skupině o záchranu čtvrté místo, které stejně jako pátá příčka znamená baráž. O dva body zpět jsou Opava a poslední Příbram.

Opavě ani Příbrami se posunutí nelíbí

"Klub toto rozhodnutí vnímá s velikými rozpaky. Druhá liga bude ukončena 14. července a na její žádost bylo ligovým grémiem 11. května rozhodnuto, že pauza mezi posledním mistrovským utkáním a prvním zápasem baráže bude minimálně pět dní. Při této změně termínové listiny první ligy ovšem prvoligové kluby sehrají během deseti dní čtyři velice důležitá utkání o účast v první lize," uvedla v prohlášení na webu Opava.

Slezané připomněli, že od 23. července má v Česku začít běžet letní přestupové období, rovněž posunuté kvůli koronaviru. "Toto řešení stávající situace, v níž jsme se neocitli vlastní vinou, považujeme za krajně nešťastné. Posunutí termínové listiny má zároveň výrazný vliv na přestupovou politiku klubů, prodlužování stávajících kontraktů hráčů a v neposlední řadě také zdravotní stav hráčů," dodali Slezané, jimž patří v tabulce předposlední místo se stejným bodovým ziskem jako poslední Příbram. Karviná má o dva body více, další tři týmy ve skupině o záchranu už mají jistotu udržení.

Proti dalšímu posunutí závěru ligy se postavila i Příbram. "Jakékoliv posouvání termínové listiny je pro mě neakceptovatelné. Už teď se to posunulo o pár dní ve druhé lize kvůli Třinci, teď i první liga. Lidi mají pak dovolené, všechno je domluvené, plánujeme nějaký start přípravy na další sezonu. Za mě to nejde," uvedl pro příbramský web klubový šéf Jaroslav Starka ještě před dnešním rozhodnutím ligového výboru LFA.

"Ale ať se ostatní kluby vyjádří a ty si rozhodnou. Když řeknou, že jdeme hrát, podvolím se, co mám dělat? Ale to nejde. Podívejte se v Německu na Drážďany. Dva nakažení, 14 dní karanténa natvrdo, pak je nechali týden trénovat, pustili je do zápasu a nakonec sestoupili," připomněl Starka.

reklama