reklama

Pražským „S“ a Plzni se líbí Španělsko, jinak kluby láká hlavně Turecko. Do tepla míří i Otrokovice

Fotbalisté Slavie už trénují v prosluněném Španělsku Fotbalisté Slavie už trénují v prosluněném Španělsku autor: www.slavia.cz
Slavia a Sparta už trénují ve Španělsku, kam míří i Plzeň, další fotbalové kluby poletí za teplem hlavně do Turecka. Jak se vybírá destinace pro zimní přípravu?

Praha - Pražská "S" už ladí formu na jaro na Pyrenejském poloostrově, suverénní lídr fotbalové ligy z Plzně letí do Španělska v pondělí, přičemž svůj stan rozbije v Marbelle.

"Byli jsme ve Španělsku už dvakrát v minulém roce a byli jsme velmi spokojení. Vždy požadujeme kvalitní tréninkové plochy, kvalitní hotel a stravu. Samozřejmostí je možnost střetu se silnými zahraničními protivníky," zdůvodnil výběr destinace plzeňský tiskový mluvčí Václav Hanzlík.

Viktoria změří síly s Basilejí, Salcburkem a čínským týmem Šanghaj Šen-chua, na konci ledna se pak do Španělska vrátí na další soustředění, tentokrát v Benidormu.

Slavia je nyní rovněž ve Španělsku, na další kemp však zamíří do Dubaje. V konkurenci Šachtaru Doněck, Zenitu Petrohrad či čínského Kuang-čou Evergrande si zahraje tamní Dubai Cup.

Jan Lokaj působí ve fotbalovém prostředí jako agent. Náplní jeho práce je zajišťovat soustředění a přípravné zápasy klubů. Pro Aktuálně.cz hovořil o různých detailech zimní přípravy jednotlivých klubů.

"Soupeři Sparty a Plzně jsou rozhodně kvalitní, ale ne tak jako soupeři Slavie. Zenit nebo Šachtar patří k nejlepším evropským klubům vůbec," říká Jan Lokaj, jehož firma J&L Management zajišťuje klubům soustředění a přípravné zápasy.

Letos se stará o čtyři mužstva. Německý Mannheim, slavný Ferencváros Budapešť, zmiňovanou Slavii - a také Otrokovice. Ty ale přece hrají MSFL, tedy třetí nejvyšší soutěž…

"Hrají, no," směje se Lokaj a vysvětluje, že i pro tým z nižší soutěže je výhodné zamířit na jih, protože ani domácí příprava není levnou záležitostí. "Některé druholigové kluby jako třeba Opava a Vítkovice jedou do Uherského Brodu. Taky za to musí zaplatit nemalé peníze. Je tam pěkné ubytování, jídlo i posilovny. Jenže rozdíl v počasí mezi Uherským Brodem a Kyprem je v lednu a únoru obrovský."

V úvahu prý připadá i Chorvatsko, ale počasí je tam v zimě poměrně nevyzpytatelné. A tak Otrokovice letos vyrazí na Kypr. Stejně jako třeba Teplice.

Letní příprava na klíč. Český agent spolupracoval s Leicesterem nebo Aston Villou Letní příprava na klíč. Český agent spolupracoval s Leicesterem nebo Aston Villou Čtěte zde

Nejoblíbenější destinací českých klubů je však Turecko, kam míří například Olomouc, Ostrava nebo Slovácko. "Z tuzemských týmů máme na starosti jen Slavii a Otrokovice, protože z Česka jezdí kluby většinou právě do Turecka. A tam mají vlastní kontakty z dřívějška," vysvětluje Lokaj. "Co se týče ostatních zemí, máme jako firma náskok nebo se konkurenci minimálně vyrovnáme," myslí si.

Mezi špičkovými zahraničními kluby v posledních letech "frčí" v zimě Blízký Východ, kde jsou nejvýraznějšími destinacemi Dubaj, Abú Zabí a Katar.

"Do Kataru jezdí jen týmy, které tam mají návaznost na nějaký sponzoring. Třeba Paris SG," objasňuje Lokaj. "Hlavní je teď Dubaj a Abú Zabí. V Dubaji je víc týmů, ale Abú Zabí nedávno vybudovalo hřiště a infrastrukturu, protože má smlouvu, že bude hostit několik mistrovství světa klubů po sobě," doplňuje expert.

Španělsko a Turecko jsou podle něho pořád nejjednodušší pro sehnání kvalitního soupeře, ani v Dubaji to není velký problém. Nicméně Lokaj očekává, že za pár let se mohou týmy i přes případné problémy s časovým posunem připravovat v jiných destinacích - třeba ve Spojených státech nebo v Jihoafrické republice.

reklama