reklama

Nejsem mstivý člověk, říká trenér Rada. S jabloneckým zázrakem v sobotu zaútočí na ligové stříbro

Petr Rada je typem impulzivního kouče. Petr Rada je typem impulzivního kouče. autor: Milan Kammermayer
Před deseti lety v Teplicích si vyzkoušel pohárové předkolo, ale v základní skupině poháru si ještě nezatrénoval. Nyní je kouč Petr Rada velmi, velmi blízko tomu, aby zajistil Jablonci (minimálně) účast v Evropské lize.

Za tři dny si můžete zajistit účast ve 3. předkole Ligy mistrů a zároveň v základní skupině Evropské ligy. Řeší se to teď v Jablonci hodně?

Já na to nemyslím, hlavní je, abychom poslední zápas zvládli. Upřímně, utkání se Slováckem jsme moc neřešili, soustředili jsme se hlavně na Slavii. Protože kdybychom v Edenu prohráli, ligu už bychom nějak dokopali, stejně jsme nemohli skončit hůř než pátí. To byla klíčová otázka - bod z Prahy pro nás nic neřešil, se vším respektem ke Slavii nebyla jiná cesta než vítězství. Proto jsme hráli na dva útočníky.

A vyplatilo se. Po půlhodině jste v Edenu vedli 3:0…

No, sami jsme byli trochu zaskočení, něco takového se nestává příliš často. Také jsem si hned vzpomněl na svou premiéru na lavičce Slavie, když jsem do ní před šesti lety přišel. Hráli jsme s Jihlavou a v prvním poločase jsme taky prohrávali 0:3. Vůbec jsme nevěděli, co se děje, ale ve druhé půli jsme dokázali vyrovnat. A teď jsem kluky upozorňoval, že se to na Slavii stát může, zvlášť když útočí na branku proti té své tribuně.

Vnímal jste atmosféru, která se kolem fotbalové Slavie a jejího vlastníka CEFC Europe vyvíjela v posledních dnech?

Samozřejmě to každý sledoval, z ničeho nic se objevila taková kauza. Hráče jsem ale upozorňoval, že by to neměli brát v potaz - fotbalisté jsou od toho, aby hráli, i když to určitě četli a vnímali.

V posledním kole jede Slavia do Teplic, zatímco vy hrajete doma se Slováckem. Už zachráněným… Minimálně bronz je hodně blízko, ne?

Slovácko je zachráněné, může hrát uvolněně, nebude v křeči. Ale je pravda, že my to máme ve svých rukou, chceme zápas zvládnout.

Sparta, ze které jste loni musel odejít, je čtvrtá. V sobotu možná pod sebe dostanete i Slavii. Je to pro vás satisfakce?

Doprovodné ligové ankety ovládli fotbalisté Plzně. Nejlepšího brankáře má Olomouc Doprovodné ligové ankety ovládli fotbalisté Plzně. Nejlepšího brankáře má Olomouc Čtěte zde

Není. Dělám trenéřinu, abych mohl trénovat nejlepší kluby. Ve Slavii jsem začínal ještě pod trenérem Ciprem, což byla ve své době persona. V Edenu jsem načichl k velkému klubu, po letech jsem pak měl možnost trénovat i Spartu. Samozřejmě mě mrzelo, že jsem nemohl pokračovat dál, ale vedení se dlouhodobě připravovalo na změnu. Ale že by mě napadlo něco ve stylu "a teď jim ukážu"? Takový já nejsem.

Jarní tabulku vede Jablonec o pět bodů před Spartou a Slavií. Čím to, že vám angažmá v Jablonci tak sedlo?

Když jsem do Jablonce přišel, hlavně jsem se soustředil na to, abychom se zachránili. Měli jsme náskok jen nějakých šesti bodů a ještě odešli Tecl s Mihálikem, takže jsme přišli o třináct gólů z jednadvaceti. Ale šel jsem do známého, klidného prostředí, kde si můžu o důležitých věcech rozhodovat. S majitelem klubu panem Peltou se známe léta, už mi v řadě věcí nechává volnou ruku.

Evropskou ligu jste nikdy netrénoval, pouze předkolo v Teplicích. A teď jste velmi blízko…

Je to motivace. Ale taky pro hráče. V Evropské lize se přece můžete zviditelnit, nabrat zkušenosti, posunout se dál. A ať chcete, nebo ne, osmdesát milionů je pro klub velice zajímavá injekce. Stejně jako loni pro Zlín.

Asi ale musíte počítat s tím, že po takto povedeném jaru bude o vaše hráče výrazný zájem. Co myslíte - dokážete udržet Trávníka, Masopusta nebo Zeleného?

No jo, a ještě bych přidal Holeše a Lischku, Považanec taky hraje dobře. Vidíte, když hrajete dobře, najednou je zájem o čtyři pět hráčů. Pokud by postup do základní skupiny Evropské ligy neklapl, klub bude muset dorovnat rozpočet. To je všude snad vyjma Sparty, pro kterou sponzory seženete desetkrát líp. V tomhle kraji je to horší. Rozpočet musíte plnit buď prodejem, nebo účastí v soutěži, odkud se vám ty peníze trochu nasypou.

Je Plzeň hlavní vesnicí českého fotbalu? A jak vypadá společné logo pražských S? Sítě řeší HET ligu Je Plzeň hlavní vesnicí českého fotbalu? A jak vypadá společné logo pražských S? Sítě řeší HET ligu Prohlédněte zde
reklama