Sparta šetřila hráče a padla ve Zlíně. Olomouc nevídaně otočila zápas v Karviné

Aktualizováno 27. 10. 2018 18:59
V sobotu odpoledne byly na programu čtyři zápasy nejvyšší fotbalové soutěže.
Zdeňku Ščasnému se změny v sestavě nevyplatily.
Zdeňku Ščasnému se změny v sestavě nevyplatily. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Sparta ztratila další body. Svěřenci trenéra Zdeňka Ščasného prohráli ve 13. kole první ligy ve Zlíně 0:1 a v tabulce se propadli na čtvrté místo za ostravský Baník. Zlín z páté pozice ztrácí na hvězdný pražský klub pouhé dva body. O osudu utkání rozhodla jediná trefa, kterou v závěru vyrovnaného zápasu vstřelil pohotovým volejem francouzský kanonýr Jean David Beauguel.

Ševci ukončili sérii čtyř zápasů bez vítězství. Pražané naopak venku zaznamenali třetí porážku 0:1 za sebou. První Slavia jim tak týden před derby může odskočit na sedm a druhá Plzeň na pět bodů.

V sestavě Zlína citelně chyběl zraněný stoper Buchta a na marodku se vrátil i útočník Poznar. Sparta postrádala ve středu pole Kangu, kterého zřejmě kvůli sedmi žlutým kartám trenér Šcasný šetřil na derby se Slavií. V základní sestavě se neobjevil ani stoper Kaya či nejlepší střelec týmu Tetteh.

Ševci se snažili od začátku zápasu kombinovat a zbytečně neztrácet míče. Tato taktika jim vynesla vyrovnanou partii a také střelecké příležitosti. Sparta dvacet minut spoléhala na opatrnou hru, kterou prokládala protiútoky bez přesnějšího zakončení. První vážnější šanci vypracoval domácí Jiráček, který našel v trestném území volného Holíka, jehož střelu ale brankář Nita chytl.

Sparta postupně zvýšila tlak a získala územní převahu. Po půl hodině hry po centru Stancia z pravé strany zahrozil Mebrahtu, jeho pokus z úhlu ale stačili zlínští zadáci odvrátit. Další šanci měl Čivič. Na druhé straně po Hnaníčkově centru Beauguelova hlavička těsně minula branku.

Po změně stran se Sparta snažila zrychlit hru. Útočná snaha ale končila na obětavě bránícím soupeři. Stejně jako v úvodním poločase se Ševci zbytečně nezbavovali míčů a drželi vyrovnanou partii. Velkou šanci otevřít skóre měl po Podiově trestném kopu v 76. minutě Gajič, kterému v rozhodují chvíli míč odskočil k brankáři Nitovi.

V závěrečné čtvrthodině dostal aktivně hrající Zlín Spartu pod tlak. Ten korunoval v 84. minutě po centru Matejova z pravé strany Beauguel svou osmou trefou v sezoně.

Závěrečná snaha Sparty o vyrovnání už vyzněla naprázdno. Naopak v nastavení mohl výhru Zlína navýšit Hronek, který neproměnil sólový protiútok. Spartě tak potřetí za sebou venku prohrála 0:1 a ze 14 ligových zápasů ve Zlíně jen třikrát vyhrála. Domácím patří pátá příčka o dva body právě za letenským celkem.

Málo vídaný obrat se povedl fotbalistům Olomouce. Ti ve 13. kole první ligy zvítězili na půdě Karviné 3:2, přestože ještě dvanáct minut před koncem po zásazích Lukáše Budínského a Dávida Guby prohrávali o dva góly.

O nevídaný zvrat se v závěru postarali především střídající hráči a Sigma po trefách Šimona Falty, Jiřího Texla a Pavla Dvořáka během pouhých osmi minut zápas otočila. Hanáci tak s Karvinou v nejvyšší soutěži ani popáté za sebou neprohráli.

Mladá Boleslav si poradila doma s Bohemians, když zvítězila jasně 3:0. Domácím hodně pomohla chybná rozehrávka brankáře Romana Valeše, po které už v 6. minutě snadno skóroval Tomáš Přikryl.

Ještě do poločasu zvýšil nejlepší střelec soutěže Nikolaj Komličenko a po dalším brejku připravil gól i pro Adnana Džafiče.

Fotbalisté Opavy v souboji prvoligových nováčků deklasovali Příbram 5:0 a stylově oslavili ligový návrat na domácí stadion. Utkání 13. kola v úvodním poločase gólově otevřeli Petr Zapalač a Joel Kayamba, hostující Rudolf Skácel poté neproměnil penaltu.

Po změně stran zvýšili Pavel Zavadil, vlastním gólem Petr Průcha a Václav Juřena. Opava porazila Příbram poprvé od roku 2003. Svěřenci Josefa Csaplára neodčinili minulý debakl 0:6 s Jabloncem.

13. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 84. Beauguel. Rozhodčí: Proske - Kotík, Caletka. ŽK: Podio - Chipciu, Stanciu. Diváci: 5147.

Zlín: Dostál - Bačo, Hnaníček, Gajič - Podio - Matejov, Libor Holík (81. Lukáš Holík), Jiráček, Bartošák - Jakubov (46. Vyhnal, 90.+ 3 Hronek), Beauguel. Trenér: Bílek.

Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Štetina, Costa - Stanciu, Frýdek, Čivič (80. Vatajelu) - Šural (67. Sáček) - Pulkrab (60. Tetteh), Mebrahtu. Trenér: Ščasný.

MFK Karviná - Sigma Olomouc 2:3 (0:0)

Branky: 64. Budínský z pen., 71. Guba - 79. Falta, 81. Texl, 87. Dvořák. Rozhodčí: Berka - Arnošt, Melichar. ŽK: Galuška, Ba Loua, Smrž, Lingr, Mertelj - Kalvach, Dvořák, Vepřek. Diváci: 2645.

Karviná: Berkovec - Čolič, Panák (61. Krivák), Janečka, Moravec - Smrž, Budínský - Ba Loua, Lingr, Galuška (79. Mertelj) - Guba (83. Wágner). Trenér: Nádvorník.

Olomouc: Buchta - Sladký, Štěrba (72. Texl), Vepřek, Falta - Kalvach - Zahradníček (67. Lalkovič), Houska, Plšek (46. Dvořák), Pilař - Nešpor. Trenér: Jílek.

FK Mladá Boleslav - Bohemians Praha 1905 3:0 (2:0)

Branky: 6. Přikryl, 35. Komličenko, 76. Džafič. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Ratajová. ŽK: Matějovský, Džafič, Mareš - Mašek, Bederka. Diváci: 2539.

M. Boleslav: Šeda - Pauschek, Takács, Hůlka, Mareš - Matějovský (67. Kateřiňák), Hubínek - Ladra (85. Novák), Přikryl, Konaté (46. Džafič) - Komličenko. Trenér: Weber.

Bohemians: Valeš - Dostál, Krch, Šmíd, Schumacher - Reiter, F. Hašek, Bederka (80. Švec), Vaníček (46. Mašek) - Záviška (58. Vodháněl) - Hilál. Trenér: M. Hašek st.

SFC Opava - 1. FK Příbram 5:0 (2:0)

Branky: 3. Zapalač, 23. Kayamba, 49. Zavadil, 84. vlastní Průcha, 90.+2 Juřena. Rozhodčí: Julínek - Moláček, Podaný. ŽK: Kodr, Průcha, Nitrianský, Antwi, Tregler (všichni Příbram). Diváci: 4 066.

Opava: Šrom - Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek - Kayamba, Zavadil, Jursa (81. Řezníček), Zapalač (77. Janetzký) - Kuzmanovič, Smola (87. Juřena). Trenér: Kopecký.

Příbram: Švenger - Nitrianský, Kodr, Tregler, Skácel - Květ (80. Pejša), Průcha - Hlúpik, Fantiš, Minzagov (54. Kilián) - Voltr (54. Antwi). Trenér: Csaplár.