Pardubice padly v obnovené premiéře v Jablonci, Bohemians rozstříleli Boleslav

Aktualizováno 23. 8. 2020 21:54
Nováček první ligy fotbalisté Pardubic vstoupili do nové sezony těsnou porážkou 0:1 v Jablonci. Zápas úvodního kola nejvyšší soutěže rozhodl v 61. minutě střídající Robert Hrubý, který se trefil hned v prvním soutěžním utkání po letním příchodu z Ostravy. Bohemians porazili Mladou Boleslav 4:0 a Baník remizoval v Karviné 0:0.
Jakub Podaný (vlevo), Robert Hrubý a Miloš Kratochvíl slaví gól Jablonce proti Pardubicím. | Foto: ČTK

Jablonec v první půli podle předpokladů více držel míč, ale pardubická obrana pracovala spolehlivě a nepouštěla favorita do šancí. V nezáživném úvodním dějství ani jeden z týmů pořádně nevystřelil mezi tyče a výraznější možnost měl pouze na konci 42. minuty hostující Tischler. Elegantně se zbavil dvou protihráčů a přízemní střelou na bližší tyč těsně minul.

"Úvodní zápasy jsou takové kostrbaté. Měl jsem z něj velké obavy. Pokud budou hrát Pardubice takhle zodpovědně, budou nepříjemné pro každého. Musím hráčům poděkovat, že to ubojovali a máme tři body. I když tam byly nedostatky," řekl na tiskové konferenci kouč Severočechů Petr Rada.

"Z prvního poločasu nemám dobrý pocit, nebyl z naší strany vůbec dobrý. Hráli jsme pomalu a nevytvořili jsme si nějakou vyloženou šanci," uvedl Rada. "První poločas měli domácí větší tlak, ale my jsme byli dobří v obraně. Dobře jsme se posouvali a nepustili jsme domácí do žádných šancí. Paradoxně jsme v závěru měli my největší šanci. Tischler se uvolnil ve vápně a těsně minul branku," dodal pardubický trenér Jaroslav Novotný.

Vítěz uplynulé sezony druhé ligy i bez zraněné opory Hlavatého držel s domácími krok, a tak se jablonecký kouč Rada pokusil do druhé půle oživit hru týmu nasazením střídajícího Hrubého. Po jeho tečované střele zahrávali Severočeši v 54. minutě roh a další letní posila Martinec hlavičkoval o zem kousek mimo.

Na opačné straně hostující Černý po centru v dobré pozici netrefil balon. V 57. minutě hlavičkoval Hrubý, mířil však přímo na pardubického brankáře Boháče.

O čtyři minuty později se už jablonecká letní posila z podobné akce dočkala. Hrubý si naskočil na Holíkův centr z pravé strany a hlavičkou k tyči svým premiérovým soutěžním gólem v dresu Severočechů otevřel skóre.

"Když se dostanu do vápna, většinou jsou to zakončení hlavou. Nikdy jsem neměl moc štěstí, že by se mi to odráželo před prázdnou bránu. Při té první šanci mi chyběl asi větší důraz. Při druhé jsem se snažil trefit bránu, ideálně to zapadlo za zadní tyč. Musím vyzdvihnout hlavně super centry od Holase," uvedl Hrubý. "Hodnotím to pozitivně. Že jsem vstřelil branku, je bonus navíc. Hlavně jsem ale rád, že jsme zvládli to první kolo, které je vždy těžké," dodal.

Boháče poté protáhl Považanec. Pardubičtí, kteří naposledy hráli první ligu v sezoně 1968/69, drželi naději na nečekaný bodový zisk až do závěru, srovnat však nedokázali. Naopak mohli na konci ještě podruhé inkasovat. Po střele domácího Zeleného zachránil hosty za již překonaným Boháčem obránce a vzápětí se pro změnu proti Podanému vytáhl pardubický gólman.

"Po inkasovaném gólu jsme se snažili to otevřít a domácí si vytvořili ještě dvě šance, které neproměnili. Myslím, že za ten výkon jsme si bod zasloužili," mínil Novotný.

Slezské derby bez gólu

Baník neprohrál v nejvyšší soutěži vzájemný duel potřetí za sebou, v součtu s minulým ročníkem však nezvítězil už osm kol. Karviná nevyhrála dokonce 10 ligových utkání po sobě.

První poločas přinesl jedinou vážnou akci. Ostravský bek Pokorný si naskočil ve vápně na Holzerův centr, ale brankář Bolek jeho hlavičku vyrazil na rohový kop. Naopak Karviná v úvodním dějství Laštůvku vůbec neohrozila.

"Baník byl v první půli lepší na míči, lépe kombinoval. My jsme se ale postupně nadechovali a trpělivě čekali na svou příležitost," uvedl na tiskové konferenci karvinský trenér Juraj Jarábek.

"Výkon nebyl podle představ, v první půli jsme zbytečně chvátali. Chtěli jsme hrát Karviné za obranu, ale všechny ty situace nebyly připravené, protože jsme dost kazili. Moc jsme si toho nevytvořili, jen Pokorný tam měl gólovou hlavičku," řekl trenér Baníku Luboš Kozel, který musel už ve 34. minutě střídat, když zraněného Zajíce nahradil Kuzmanovič.

Domácí o sobě poprvé dali vědět až téměř po hodině hry. Bývalý hráč Baníku a jedna z letních posil Karviné Papadopulos si na bližší tyč naběhl na Twardzikův rohový kop, hlavou však zamířil nad.

"První půle patřila spíše Baníku, ale ve druhé jsem měl pocit, že jsme si za vítězstvím šli více my. Je to zasloužený bod. Zápas ukázal, že naší silnou zbraní by mohly být standardky, Filip Twardzik je kope dobře," prohlásil Papadopulos.

Na druhé straně Potočného přízemní střelu z vápna zblokoval Ndefe. Poté zahrozila znovu Karviná, jenže Eduardo hlavičkoval mimo tři tyče. Následně Laštůvku nepřekonal ani střídající Mikuš. Tři body mohl v závěrečném nastavení vystřelit Ostravě Kuzmanovič, ale z přímého kopu mířil nad.

"Ve druhé půli už tam kombinace bylo víc a herně jsme měli mírně navrch, jenže ve finální fázi nám chyběla kvalita. Nepředvedli jsme to, co v přípravě. Nebyli jsme tak uvolnění a soupeř nás přehrál v důrazu a agresivitě," uvedl Kozel.

Karviná doma v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou remizovala, Baník nevyhrál venku v lize pátý zápas po sobě.

Jasná záležitost ve Vršovicích

Fotbalisté Bohemians 1905 vstoupili do sezony vysokou výhrou 4:0 nad Mladou Boleslaví. Za "Klokany" se postupně trefili David Puškáč, Josef Jindřišek z penalty a po změně stran David Bartek s Martinem Dostálem. Třemi asistencemi se na vítězství podílel Antonín Vaníček. Pražané porazili doma v lize Středočechy potřetí za sebou a v součtu s minulým ročníkem vyhráli šestý z posledních sedmi duelů nejvyšší soutěže.

"Myslím si, že utkání mělo velmi dobrou úroveň na to, že to byl první mistrovský zápas na začátku sezony. Hra byla opravdu kvalitní," řekl na tiskové konferenci trenér Bohemians Luděk Klusáček.

"Nebyl to žádný opatrný fotbal, přispěla k tomu brzká branka. O kvalitu se postaralo i mužstvo Mladé Boleslavi, ač ten výsledek tak nevypadá. Myslím si, že tohle byl zatím náš nejlepší výkon, co jsem teď tady," mínil Klusáček.

Utkání původně hrozil odklad, jelikož v pátek Bohemians oznámili čtyři nakažené hráče koronavirem. Jeden pozitivní případ se objevil i v Mladé Boleslavi, další kolo testů ale u ostatních členů obou celků dopadlo negativně a díky zmírnění karanténních opatření se mohlo hrát.

Stejně jako po koronavirové pauze ani v prvním zápase nové ligové sezony nechyběli v Ďolíčku fanoušci, kteří duel sledovali pomocí štaflí přes zídku naproti hlavní tribuně.

I k jejich radosti se "Klokani" v souboji dvou týmů, které se uplynulém ročníku utkaly ve finále nadstavbové skupiny o Evropu, ujali ve 13. minutě vedení. Túlio špatně rozehrál, Vaníček nacentroval do vápna a Puškáč překonal vyběhnutého gólmana Mikulce, který si odbyl ligový debut. "Jsem rád, že jsem dal gól hned první zápas, bude se pracovat lépe," uvedl Puškáč.

Po půlhodině stáhl Jakub Klíma ve vápně k zemi Puškáče a rozhodčí Rejžek nařídil penaltu pro domácí. Odpovědnost na sebe vzal kapitán Jindřišek, který se štěstím proměnil. Mikulec vystihl směr jeho střely, ale balon mu proklouzl pod tělem.

Domácí se v prvním poločase málem dočkali i třetí branky, ale Bederkovu střelu skvěle vytáhl Mikulec na roh. Mladoboleslavský kouč Jozef Weber, jenž v minulosti vedl vršovický celek, reagoval na nepříznivý vývoj dvojím střídáním a ještě před pauzou poslal do hry Maška a jednu z letní posil Ikauniekse. Okamžitě poté vstřelil Hronek třetí gól domácích, který ale kvůli ofsajdu neplatil.

"Přes dobrý začátek jsme soupeři první gól darovali souběhem tří chyb. Druhý gól utkání ještě víc naklonil. Pak domácí chytili neskutečný lauf a musím říct, že jsem odpočítával vteřiny do poločasu, abychom s tím mohli něco udělat," prohlásil Weber.

Hned na začátku druhé půle Puškáč neprostřelil Mikulce, na druhé straně Ikaunieks hlavičkoval vedle. Vackovu střelu z šestnáctky zase zneškodnil mladoboleslavský gólman. V 75. minutě se domácí radovali potřetí. Vaníček přihrál Bartkovi, který s pomocí teče hostujícího beka Tatajeva překonal Mikulce.

Středočeši se pokusili o zkorigování stavu, ale Mašek ani Budínský v zakončení neuspěli, zatímco Bohemians posléze ano. Vaníček nacentroval na střídajícího Dostála, který po necelých dvou a půl minutách na hřišti stanovil hlavou konečný výsledek.

1. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - FK Pardubice 1:0 (0:0)

Branka: 61. R. Hrubý. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Hrabovský. ŽK: Podaný - Tischler. Diváci: 1531 (limit 5102 osob na stadionu).

Jablonec: V. Hrubý - Holík, Martinec, Kubista, Podaný - Hübschman, Považanec (88. Krob) - Ladra (46. R. Hrubý), Kratochvíl, Zelený - Schranz (90. Čvančara). Trenér: Rada.

Pardubice: Boháč - Prosek, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek (77. Huf) - Tischler, Solil, Cadu (74. Pfeifer), Surzyn (77. I Sang-hjok) - Černý (74. Petráň). Trenér: Novotný.

MFK Karviná - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Hrubeš - Flimmel, Vitner - Machálek (video). ŽK: Smrž, Twardzik, Bolek - Kuzmanovič, Jirásek, Jánoš. Diváci: 1041 (limit 5102 osob na stadionu).

Karviná: Bolek - Ndefe, Eduardo, Twardzik, Bartošák - Mangabeira - Smrž (67. Mikuš), Hanousek, Qose (71. Janečka), Ostrák (81. Jursa) - Papadopulos (81. Haša). Trenér: Jarábek.

Ostrava: Laštůvka - Juroška (85. Fillo), Pokorný, Stronati, Holzer - Reiter (68. Lalkovič), Jánoš (85. Kaloč), Jirásek, Potočný - Šašinka (85. Tijani), Zajíc (34. Kuzmanovič). Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 4:0 (2:0)

Branky: 13. Puškáč, 31. Jindřišek z pen., 75. Bartek, 82. Dostál. Rozhodčí: Rejžek - Caletka, Horák - Lerch (video). ŽK: Köstl - Jakub Klíma, Mazuch, Mašek. Diváci: 1450 (limit 5102 osob na stadionu).

Bohemians: Le Giang - Bartek, Bederka, Köstl, Schumacher (80. Dostál) - Vaníček (85. Novák), Vacek (88. Vondra), Ljovin, Jindřišek, Hronek (80. Nečas) - Puškáč (85. Osmančík). Trenér: Klusáček.

M. Boleslav: Mikulec - Jakub Klíma (41. Ikaunieks), Mazuch (65. Gabriel), Tatajev, Fulnek - Janošek, Túlio (41. Mašek) - Zahustel, Budínský, Jiří Klíma (72. Kulhánek) - Drchal (65. Douděra). Trenér: Weber.